Курс валют при оплаті за контрактом та кредиторській заборгованості
Усі бухгалтерські проведення на дату перерахування коштів (10.06) відображаються за офіційним курсом НБУ, що діє на 10.06. Якщо частина платежу зараховується в рахунок погашення кредиторської заборгованості 418,60 євро, за цією сумою обов'язково визначаються курсові різниці.
Відповідно до НП(С)БО 21 «Вплив зміни валютних курсів» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0515-00 під час первісного визнання операції в іноземній валюті відображаються у гривнях із застосуванням офіційного курсу НБУ на дату здійснення господарської операції. Тому всі проведення щодо перерахування коштів 10.06 виконуються із застосуванням курсу НБУ саме на цю дату.
Кредиторська заборгованість перед нерезидентом за раніше отримані товари чи послуги є монетарною статтею відповідно до НП(С)БО 21. За такими статтями курсові різниці визначаються на дату балансу та на дату погашення заборгованості. Якщо 10.06 частина платежу спрямовується на погашення заборгованості 418,60 євро, курсова різниця визначається саме на цю суму шляхом порівняння курсу НБУ на 10.06 з курсом, за яким заборгованість була оцінена востаннє.
Якщо курс НБУ зріс, виникають витрати від операційної курсової різниці. Якщо курс НБУ знизився, виникає дохід від операційної курсової різниці.
Якщо із загальної суми 5 137,60 євро 418,60 євро спрямовано на погашення існуючої кредиторської заборгованості, а решта 4 719,00 євро є попередньою оплатою за новим контрактом, проводки будуть такими:
Погашення кредиторської заборгованості — Дт 632 – Кт 312 — 418,60 євро (за курсом НБУ на 10.06)
Відображення курсової різниці (якщо курс зріс) — Дт 945 – Кт 632
Відображення курсової різниці (якщо курс знизився) — Дт 632 – Кт 714
Перерахування авансу за новим контрактом — Дт 371 – Кт 312 — 4 719,00 євро (за курсом НБУ на 10.06)
Після перерахування авансу за новим контрактом така дебіторська заборгованість є немонетарною, тому надалі курсові різниці за нею не визначаються відповідно до НП(С)БО 21 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0515-00.
Якщо ж платіжними документами вся сума 5 137,60 євро визначена виключно як аванс за новим контрактом і не зараховується в рахунок погашення боргу 418,60 євро, тоді 10.06 відображається лише одна операція:
Перерахування авансу за новим контрактом — Дт 371 – Кт 312 — 5 137,60 євро (за курсом НБУ на 10.06)
У такому випадку кредиторська заборгованість 418,60 євро залишається непогашеною, тому проведення щодо її погашення 10.06 не здійснюються, а курсова різниця за нею визначатиметься на найближчу дату балансу або на дату її фактичного погашення.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Зміна прізвища ФОП: що робити з документами та ліцензіями
Чи враховуються лікарняні у розрахунку днів відпустки
Виплата готівкою з каси: що потрібно знати працівнику
Є відповідь АІ
Уточнення Д5 для ФОП: проблеми з отриманням квитанції
Є відповідь АІ
Створення фонду для поворотних позик працівників підприємства
Є відповідь АІ
Сумісництво працівника з інвалідністю: можливості та ризики для роботодавця
Є відповідь АІ
Порядок нарахування орендної плати та повернення страхового платежу
ТОВ планує прив'язати в договорі…
Є відповідь АІ
Дозволи та акциз для ФОП, що продає електричні станції
Питання про нормативи працевлаштування для працівників з інвалідністю
Є відповідь АІ
Перша подія для ПДВ: передача товару чи оплата покупцем
Дії при достроковому виході працівника з декретної відпустки
Правила оприбуткування та амортизації сирени для громади
Є відповідь АІ
Помилка в категорії особи: наслідки та необхідність виправлення інформації
Першочергові дії бухгалтера після знищення акцизного складу
Списання ПДВ: повернення товару без коригуючої ПН і проводка
Пільги по зарплаті для працівників-учасників бойових дій: що знати
Є відповідь АІ

