Правила обліку та утилізації тари засобів захисту рослин
Тару з-під ЗЗР потрібно обліковувати як відходи з подальшою передачею ліцензованому утилізатору, із веденням журналу застосування ЗЗР, та обліку відходів в типовій формі. Також подається декларація з екологічного податку. .
Тара з-під засобів захисту рослин після використання препаратів вважається відходами, як правило небезпечними, оскільки містить залишки хімічних речовин (ст. 1 Закону України «Про управління відходами» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2320-20#Text). Такі відходи не можна утилізувати самостійно або передавати стороннім особам без відповідної ліцензії.
Порожня тара зпід ЗЗР підлягає передачі на утилізацію. Для накопичення такої тари на підприємстві слід організувати спеціальний майданчик із написом “Складування порожньої тари“. Чинне законодавство зобов’язує суб’єктів господарювання вести фактичний облік відходів, тому слід закріпити наказом керівника відповідального за облік відходів по підприємству. Для ведення обліку слід використовувати Типову форму обліку відходів https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0090-25#Text, яку можна знайти на сайті Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів (далі — Міндовкілля). Також у наказі слід зазначити періодичність складання звітів за залишками відходів. Оптимальний термін — квартал, оскільки декларуються зобов’язання з екологічного податку поквартально.
У бухгалтерському обліку, якщо тара є одноразовою і входить у вартість ЗЗР, вона окремо не обліковується, а списується разом із використанням препарату на витрати (відповідно до НП(С)БО 9 «Запаси» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0751-99#Text). Після використання препарату така тара визнається відходами і для цілей контролю може обліковуватися кількісно (позабалансово). Якщо тара є зворотною — вона обліковується окремо до моменту повернення.
Відповідно до Закону України «Про управління відходами» підприємство зобов’язане передати таку тару суб’єкту господарювання, який має ліцензію на поводження з небезпечними відходами. Передача оформлюється актом приймання-передачі відходів.
Щодо облікових регістрів, обов’язковим є ведення:
— Журналу обліку застосування пестицидів (відповідно до вимог ДСП 8.8.1.2.001-98), де фіксується використання ЗЗР, що опосередковано підтверджує утворення тари;
— типової форми обліку відходів, у якій відображається утворення тари, її кількість, місце зберігання та передача на утилізацію.
Щодо звітності з екологічного податку: при утовренні небезпечних відходів та подальшої передачі їх на утилізацію , незважаючи на те, що відзоди не зберігаюься постійно, виникає необхідність розрахунку та спалти екологчного податку за квартал, в якому утворилися такі відходи.
Це підтврджуєтьсья конслуьтаціями ЗІР
https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41590
https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42144
Той факт, що відходи потім передаються спеціалізованому підприємству, не впливає на обов'язок подання декларації екологічного податку. Зверніть увагу — така декларація та податок виникають навіть при наявності побутових відходів, що розміщуються в контейнерах для вивозу комунальними службами — https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=41586 — тобто сам факт утворення відходів у певному кварталі вимагає розрахунку та подання декларації. В подальшому, якщо тара зберігається і в наступному кварталі, повторно обчислювати податок не потрібно, подається декларація та сплачується податок тільки при утворенні нових відходів (вивільнення нової тари, що тимчасово розміщена на підприємстві до здачі на утилізацію).
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Чи потрібно ФОП 3 групи подавати декларацію без прибутку
Як правильно заповнити податкову накладну за нульовою ставкою ПДВ
Податкові наслідки фінансової допомоги неприбутковим організаціям для благодійників
Ми — юридична особа, платник ПДВ на загальних підставах, плануємо надати добровільну фінансову допомогу на безповоротній основі неприбутковій організації, яка включена до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Просимо роз’яснити:
* які податкові…
Чи потрібні довідки про зарплату для нарахування лікарняних
Перехід до малих підприємств: резерви відпусток та звітність
Резерв відпусток
1. За минулі періоди робимо проводку через 44 рахунок станом на 01.01.2026р.?
2. на дату балансу(квартальна звітність) 31.03.2026 перераховуємо резерв відпусток?
3. Які первинні документи…

