Обов’язок скласти компенсуючу ПН за пільговими операціями ПДВ
У березні 2026 року у вас виникає обов’язок нарахувати податкові зобов’язання за п. 199.1 ПКУ лише щодо тих товарів, послуг та необоротних активів, які придбані у березні (або раніше, якщо вони саме в березні почали використовуватися одночасно в оподатковуваних та звільнених операціях). Нараховувати ПЗ на залишкову вартість усіх старих основних засобів, які вже перебувають в експлуатації та щодо яких розподіл було здійснено у 2023 році, не потрібно.
Оскільки у березні 2026 року у вас одночасно є оподатковувані та звільнені операції, ви зобов'язані застосувати механізм розподілу ПДВ відповідно до ст. 199 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/ed20260101#n4967.
Компнесуючі ПЗ нараховуються тільки на товари/послуги та необоротні активи, які придбані з ПДВ та призначені для одночасного використання в оподатковуваних і звільнених операціях (наприклад, оренда офісу, комунальні послуги, послуги зв'язку, загальногосподарські витрати березня).
Якщо у 2025 році у вас не було звільнених операцій, то згідно з п. 199.3 ПКУ, розрахунок частки використання здійснюється за фактичними даними обсягів постачання березня 2026 року (першого періоду, де з'явилася пільга). Ця частка зазначається у Таблиці 1 Додатка 5 до декларації.
Щодо залишку основних засобів (ОЗ), то обов'язок нарахування ПЗ виникає у періоді придбання або виготовлення активів (коли виникло право на податковий кредит).
Якщо ОЗ були придбані у 2023 році та тоді ж почали використовуватися у подвійних операціях, ви мали вже нарахувати щодо них розподільчі ПЗ у грудні 2023 року.
Отримання оплати у 2026 році за послуги, надані у 2023 році, не є новим фактом "початку використання" старих ОЗ. Це лише технічний момент визначення періоду для декларування обсягу пільгової операції згідно з касовим методом для бюджетних коштів.
Норми ст. 199 ПКУ не передбачають повторного нарахування ПЗ на залишкову вартість активів, які вже використовуються в господарській діяльності, при кожному надходженні оплати.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Є відповідь АІ
Облік збитків від руйнування складу: питання, документи та проводки
Є відповідь АІ
Чи потрібно звітувати про працевлаштування одного працівника з інвалідністю
Необхідні КВЕД та документи для організації психологічного івенту
Оподаткування гранту для фізособи при відкритті ФОП
Є відповідь АІ
Чи може ФОП отримувати доходи на звичайну картку
Є відповідь АІ
Вибір КВЕД та призначення платежу для брокерської діяльності ФОП
Є відповідь АІ
Правила використання картки ФОП для міжнародних розрахунків найманими працівниками
Є відповідь АІ
Чи враховувати витрати на перевезення учнів як благо
Є відповідь АІ
Чи зобов'язаний ФОП платити ЄСВ при ГІГ-контракті
Процедура подачі Додатка 4 при зміні документів співробітника
Врахування зарплати працівника при сумісництві в Дія City
Проблеми з поданням звітності з ЄСВ для ФОП у 2026 році
Квартальна звітність для ФОП: нові правила та форми подачі

Облік витрат на видачу КЕП для ТОВ платника ПДВ
Є відповідь АІ
Порядок виплати зарплати та компенсацій після смерті працівника
Є відповідь АІ
Перехід на електронний документообіг: підписання зарплатних документів працівниками
Врахування сумісників у квоті бронювання: нюанси та правила
Розрахунок відпускних днів для працівниці після народження дитини
Чи зобов'язаний ФОП на спрощеній системі зберігати документи
Є відповідь АІ


