Як правильно відобразити воду в специфікації та собівартості
Воду у вашому випадку не відображають у специфікації як матеріал і не списують з рахунку 201, а включають до собівартості продукції через загальновиробничі витрати з подальшим розподілом на рахунок 23.
Оскільки вода для виробництва кулінарних виробів не придбавається як окрема сировина, не оприбутковується на склад і не обліковується на рахунку 201 «Сировина і матеріали», вона не може бути прямою матеріальною витратою у складі специфікації напівфабрикату чи готової продукції. Оплата води у складі комунальних послуг орендодавцю є витратами на утримання та експлуатацію виробничих приміщень.
Відповідно до пункту 15 НП(С)БО 16 «Витрати» до складу загальновиробничих витрат належать витрати на обслуговування та управління виробництвом, у тому числі витрати на комунальні послуги виробничих приміщень (водопостачання, водовідведення). Згідно з пунктами 11 і 16 НП(С)БО 16 виробнича собівартість продукції формується із прямих витрат та розподілених загальновиробничих витрат. Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.1999 № 291, передбачає облік таких витрат на рахунку 91 «Загальновиробничі витрати».
У BAS це означає, що воду не слід включати до закладки «Матеріали» специфікації, оскільки відсутній об’єкт складського обліку. Вартість води накопичується у складі загальновиробничих витрат і наприкінці місяця автоматично розподіляється на собівартість напівфабрикатів і готової продукції при виконанні регламентної операції «Закриття місяця» відповідно до бази розподілу, визначеної в обліковій політиці (наприклад, пропорційно прямим матеріальним витратам або заробітній платі виробничого персоналу).
Якщо для технологічних цілей важливо бачити воду у рецептурі, її можна залишити лише в паперовій технологічній карті. В електронній специфікації BAS вона не відображається як матеріал, а її вартість «потрапляє» в собівартість продукції узагальнено — у складі розподілених загальновиробничих витрат. Саме такий підхід відповідає вимогам бухгалтерських стандартів і не спотворює собівартість.
Проведення:
Отримання рахунку від орендодавця за комунальні послуги (вода): Дт 91 – Кт 631 (або 685)
Розподіл загальновиробничих витрат на собівартість продукції при закритті місяця: Дт 23 – Кт 91
У звітах BAS («Довідка-розрахунок собівартості», «Аналіз собівартості») вартість води буде відображена у складі загальновиробничих витрат, розподілених на конкретні кулінарні вироби.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Штрафи за відсутність військового обліку: загальний чи окремий розрахунок
Звітність ТОВ з інвалідністю: необхідність, бланк та штрафи за несвоєчасність
Чи потрібно подавати інвалідний звіт та куди його відправити
Чи потрібно подавати звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю
Чи потрібно подавати декларацію з ПДВ за неповний квітень
Списання дебіторської заборгованості: чи нараховується єдиний податок
Оплата за послуги з рахунку в Євро: законність в Україні
Оцифрування трудових книжок: обов'язкові терміни та наслідки для працівників
Чи обов'язково до 10 червня 2026 року оцифровувати трудові книжки працівників, у яких трудовий стаж починається після 2004 року?
які наслідки за неоцифрування трудових книжок до 10 червня 2026 року…

