Штрафи за ненадання декларацій та невчасну сплату ЄСВ ФОП
Штрафи за несвоєчасну сплату ЄСВ будуть.
З 1 серпня 2023 р. відновили нарахування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ЄСВ.
Штрафні санкції по пп.2 п.11 ст.25 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про ЄСВ» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2464-17/ed20230801#n554 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладаються у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Також відповідно до п.10 ст.25 Закону № 2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Роз'яснення ДПС з цього питання https://svp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/695899.html
Щодо неподання звітів - то є ризик отримати штраф.
Відповідно до роз'яснення податкової в ЗІР, категорія 107.01.07, за відсутності у фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку третьої групи протягом І кварталу, півріччя, трьох кварталів поточного року доходів та об’єктів оподаткування, що підлягають декларуванню, Декларація за такі періоди - не подається. Якщо платники єдиного податку третьої групи декларували доходи протягом будь-якого кварталу поточного року, то такі доходи знову повинні бути відображені в Декларації за звітний рік без сплати єдиного податку.
При цьому, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої-третьої груп, крім тих, які звільняються від обов’язку сплачувати єдиний внесок за себе, за умови, що вони отримують пенсію за віком або за вислугою років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону №1058, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу, незалежно від того, отримували вони дохід протягом звітного року чи ні, подають Декларацію разом з Додатком 1 за звітний рік https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=40641
Отже, податківці наголошують: "нульові" декларації за 1 квартал, півріччя та 9 місяців можна не подавати, а от річну потрібно подати. Водночас, у ФОП - єдинників у 2023 та 2024 роках діяла "воєнна" пільга і ЄСВ можна було не сплачувати. При цьому, ФОП, які скористалися правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок Додаток 1 не заповнюють та не подають. (ЗІР, категорія 107.01.07 https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42466 )
Тобто з одного боку - річна декларація повинна була подаватись, щоб прикріпити до неї та подати Додаток 1, з іншого боку - якщо ФОП користувався "воєнною" пільгою і не сплачував ЄСВ - то Додаток 1 за 2023-2024 роки можна було не подавати. Тому при перевірці для того, щоб не нарахували штрафи, ФОП потрібно буде відстоювати свою позицію, що він право не подавати нульову декларацію на підставі норми п.49.2 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n1206
За неподання декларацій- штраф 340,00 грн. на підставі п.120.1 ПКУ.
Раді допомогти, звертайтесь ще!

