Чи є нотаріуси податковими агентами: Мін'юст висловив свою позицію

Міністерство юстиції України звернулося до Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України з проханням переглянути позицію ДПС, згідно з якою на нотаріусів покладено функції податкового агента. Мін'юст вважає, що нотаріуси подають інформацію, яка не є податковою звітністю, і не є податковими агентами


Міністерство юстиції України повідомило Нотаріальній палаті України, що розглянуло лист Державної податкової служби України щодо подання нотаріусами до контролюючого органу інформації про посвідчені договори купівлі-продажу (міни) рухомого або нерухомого майна, про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчені договори дарування, в якому, серед іншого зазначається, що:

...виходячи з положень Податкового кодексу України, нотаріус є спеціальним суб’єктом, на якого покладені функції податкового агента в частині подання до контролюючого органу інформації про посвідчені ним договори купівлі-продажу (міни) рухомого та нерухомого майна, про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчені договори дарування, включаючи інформацію про ціну таких договорів та розмір сплаченого податку у розрізі кожного договору.:




На думку Міністерства юстиції України, нотаріус відповідно до статей 172-174 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) подає до контролюючого органу певну інформацію, яка не є податковою звітністю.

При цьому, до обов’язків нотаріуса не входить нарахування, утримання та сплата податку на доходи фізичних осіб.

Мін’юст зазначає, що нотаріус не є податковим агентом в розумінні підпункту 14.1.180 ПКУ.


Аналогічна позиція також була висловлена НПУ у листах до Державної податкової служби України від 02.04.2025 №15/4 та від 04.04.2025 №16/2.

У розрізі статті 176.2 ПКУ податковий розрахунок зобовʼязані подавати особи, які мають статус податкових агентів, та платники єдиного внеску.

В листі Мін’юсту йдеться:

Закон №4015-IX встановив обовʼязок для нотаріуса щомісяця подавати до контролюючого органу саме інформацію, яку передбачає податковий розрахунок.

Міністерство юстиції України звернулось до Міністерства фінансів України та Державної податкової служби України з проханням переглянути позицію, викладену у листі ДПС.


Джерело: Нотаріальна палата України

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇

Стаття
Кадрова робота
14.05.2025

Призупинення дії трудового договору: незабаром – нові вимоги для роботодавців

У період воєнного стану українське трудове законодавство зазнало суттєвих змін, спрямованих на адаптацію умов праці до сучасних викликів. Одним із важливих механізмів стало призупинення дії трудового договору – тимчасовий інструмент, який дозволяє зберігати правові відносини між працівником і роботодавцем навіть за умов, коли виконання трудових обов’язків неможливе через збройну агресію.На сьогоднішній день до механізму призупинення внесено значні уточнення, які затверджені новим Законом України №4412-IX. Що саме зміниться у процедурі, які нові обмеження встановлено для строків призупинення, та які права мають працівники і роботодавці? Розглянемо основні положення й практичні аспекти цих нововведень