Відрядження та лікарняний в один день: як оплачувати

Працівник у відрядженні з 17.03 по 21.03.2025. В останній день відрядження, 21.03 захворів та відкрив лікарняний. Як сплачувати цей день? По-середньому як день у відрядженні, чи як перший день лікарняного?

👆 Таке питання надійшло до сервісу «Особистий Консультант», наші експерти ретельно працювали над ним та надали вичерпну відповідь🕵️:


Лікарняний має бути оплачений, а відрядження продовжене, якщо працівник не виконує роботу.


Виданий у встановленому порядку листок непрацездатності під час перебування працівника у відрядженні має бути оплачений, якщо працівник не може виконувати свої обов’язки і не порушує режим лікування, встановлений лікарем (амбулаторний, стаціонарний). Правила оплати такого лікарняного стандартні відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 №1266. В такому разі відрядження продовжується на строк лікарняного.


Ця ситуація врегульована п. 9 розділу ІІ Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 №59 (далі – Інструкція №59), де зазначено, що у разі тимчасової непрацездатності відрядженого працівника йому відшкодовуються витрати на проживання (крім випадків стаціонарного лікування) та виплачуються добові протягом усього періоду, поки він не може за станом здоров'я приступити до виконання покладеного на нього службового доручення або повернутися до місця свого постійного проживання. Однак загальний строк таких виплат не може перевищувати двох місяців. Тимчасова непрацездатність та неможливість повернення мають бути підтверджені відповідними документами.


При цьому лікарняний оплачується на загальних підставах, а дні хвороби не включаються до строку відрядження.


Оскільки Інструкція №59 не є обов’язковою для приватних підприємств, роботодавцям варто самостійно врегулювати такі ситуації у внутрішніх положеннях про відрядження.


Якщо працівник під час лікарняного продовжує виконувати свої обов’язки, виплата допомоги з тимчасової непрацездатності не здійснюється відповідно до ст. 15 Закону України від 23.09.1999 №1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». У такому випадку працівник має подати пояснювальну записку, у якій зазначає, що рішення працювати під час лікарняного було прийняте ним самостійно.


На підставі цієї записки роботодавець приймає рішення про відмову в оплаті лікарняного та видає відповідне повідомлення працівнику. Відповідно, день відрядження оплачується як звичайний робочий день у відрядженні. Після повернення на робоче місце оплата здійснюється згідно з умовами трудового договору.


👌 Сервіс «Особистий Консультант» – це письмові безлімітні швидкі відповіді (від 15 хвилин) на професійні питання. Отримайте доступ до сервісу, оформивши передплату у пакетах «Професіонал», «Преміум».


Джерело: 7еminar

Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇