Розмір мінімалки в Україні з 1 квітня 2025 року
Станом на 1 квітня 2025 року мінімальна заробітна плата в Україні становить 8 000 гривень на місяць, що було встановлено з 1 січня 2025 року.
У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №12462, який передбачає підвищення мінімальної зарплати:
- з 1 квітня 2025 року – до 9 100 гривень;
- з 1 липня – до 10 100 гривень;
- з 1 жовтня – до 11 184 гривень.
Однак, на даний момент цей законопроєкт не прийнято, і його положення не набрали чинності. Тому з 1 квітня 2025 року мінімальна заробітна плата залишатиметься на рівні 8 000 гривень на місяць або ж 48 гривень на годину, доки не будуть ухвалені відповідні зміни.
Ми будемо стежити за офіційними повідомленнями уряду та Верховної Ради України для отримання актуальної інформації щодо можливих змін у розмірі мінімальної заробітної плати. І обов’язково вас повідомимо, якщо відбудуться такі зміни.
Зарплати працівників судів: кому підвищили і наскільки
11 березня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8222, спрямований на встановлення єдиних підходів до оплати праці держслужбовців. Одразу після цього Державна судова адміністрація повідомила про нові посадові оклади працівників апаратів місцевих та апеляційних судів.
Місцеві загальні суди: підвищення окладів на 20%.
Апеляційні суди та місцеві спеціалізовані суди: підвищення від 50% до 87% залежно від посади.
На період дії воєнного стану та протягом 6 місяців з дня його припинення, Кабінет Міністрів України може встановлювати для державних службовців в апаратах (секретаріатах) судів, інших органах та установах системи правосуддя додаткові коефіцієнти до посадових окладів, у тому числі за рахунок коштів спеціального фонду Державного бюджету України.
З метою підвищення посадових окладів працівників апаратів, для всіх судів України буде піднято рівень їх юрисдикції.
Суди, органи та установи системи правосуддя, юрисдикція яких поширюється на територію Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, будуть віднесені до державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, а районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди – до державних органів обласного рівня.
Зазначені зміни мають набути чинності з 1 квітня 2025 року.
Зростання акцизів на тютюн: сигарети знову дорожчають
З 1 квітня акцизний податок на тютюнові вироби підвищується. Прогнозується, що ціни на сигарети зростуть на 30-40 грн за пачку. Мета таких змін – зменшення рівня куріння в країні, але також і наповнення бюджету. Водночас це означає, що звичка палити стає все дорожчою.
Виробники та імпортери сигарет (коди УКТ ЗЕД 2402 20 90 10 та 2402 20 90 20) застосовуватимуть коефіцієнт 1,1 до мінімального акцизного податкового зобов’язання:
- при розрахунку акцизного податку, який сплачується (з урахуванням мінімального акцизного податкового зобов’язання) за марки, отримані у період з 1 квітня по 31 грудня 2025 року поточного року (абзац другий п.п. 222.1.2 ПКУ);
- при визначенні податкового зобов’язання у деклараціях з акцизного податку за звітні періоди квітень – грудень 2025 року.
Це пов’язано з тим, що за підсумками 2024 року частка акцизного податку в середньозваженій роздрібній ціні сигарет становила 55,8%, що менше за мінімально допустимий рівень у 60%.
У податковій звітності за 2025 рік відповідне зобов’язання відображатиметься у графі 17 додатку 2 до Декларації з акцизного податку за звітні періоди квітень – грудень 2025 року.
Виробники спирту та біоетанолу сплачуватимуть ГПЗ
В ДПС України нагадують, що з 1 квітня 2025 року виробники спирту етилового та біоетанолу мають визначати податкові зобов’язання з акцизного податку з урахуванням гарантованого податкового зобов’язання (далі – ГПЗ) з акцизного податку.
Першим податковим (звітним) періодом, за яким розраховується ГПЗ з акцизного податку, є травень 2025 року, декларація з акцизного податку за який буде подаватись до 20 червня 2025 року включно.
Цей показник розраховується з:
- максимальної продуктивності обладнання для виробництва спирту етилового, біоетанолу;
- кількості днів звітного періоду, протягом якого обладнання працювало;
- залишків спирту етилового та біоетанолу на початок та кінець звітного періоду;
- обсягів реалізації спирту етилового та біоетанолу протягом звітного періоду, в тому числі тих, які не підлягали оподаткуванню акцизним податком.
При цьому, під максимальною продуктивністю обладнання виробництва спирту етилового, біоетанолу розуміється максимальний обсяг спирту етилового, біоетанолу в літрах 100-відсоткового спирту етилового, який може бути вироблений за добу на обладнанні, що забезпечує повний технологічний цикл виробництва спирту етилового, біоетанолу.
Вимоги щодо визначення ГПЗ з акцизного податку за податковий (звітний) період не поширюються на суб’єктів господарювання, які здійснюють виключно виробництво біоетанолу та мають відповідну ліцензію.
Електронні постанови та направлення на ВЛК: відповідає Міноборони
З 1 квітня 2025 року електронний формат постанов стане обов’язковим для всіх ВЛК, що забезпечить прозорість, мінімізує ризик втрати документів і спростить доступ до медичних висновків. Реформа ВЛК покликана зробити військово-лікарську експертизу максимально зручною, швидкою та прозорою. Це комплексний процес, що передбачає цифровізацію процедур і вдосконалення нормативно-правової бази. Триває перший етап реформи. У січні Міноборони запустило електронне направлення на ВЛК для військовозобов’язаних у Резерв+.
А тепер впроваджує електронні постанови ВЛК для оглядів військовозобовʼязаних і військових, електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ), а також взаємодію МІС ЗСУ з реєстром Оберіг. З 1 квітня електронний формат стане обов’язковим для всіх ВЛК. Постанови автоматично надходитимуть до реєстру Оберіг, що спростить оформлення виплат і пільг через Армія+.
Процедура оскарження залишається актуальною. Якщо людина не згодна з висновком ВЛК, вона може подати скаргу до штатної ВЛК (центральної чи регіональної) або оскаржити постанову в судовому порядку. Таке право передбачене главою 3 розділу І наказу Міноборони №402.
Останній день бронювання 31.03.2025: а як буде з 1 квітня
До 1 квітня 2025 року роботодавцям-юрособам треба провести перебронювання працівників.
Нагадаємо, що наприкінці 2024 року роботодавців поставили перед фактом: бронь працівників, яка була оформлена до цього, буде автоматично анульована.
Спочатку дедлайн був 1 березня, потім граничну дату перенесли на 1 квітня 2025 року. Тобто 31 березня – це останній день, коли можна провести процедуру перебронювання. На Бухгалтерській платформі №1 є багато консультацій на тему перебронювання, з якими ви можете ознайомитися за посиланням під відео.
А чи можна буде бронювати працівників з 1 квітня?
Так, можна. З цієї дати старі броні скасовуються, крім тих, що оформлені за Постановою №45. Якщо ви не подбали про перебронювання, ваших працівників можуть мобілізувати. Звісно, крім тих у кого є відстрочки.
Статус критичного підприємства також не є постійним. Якщо ви його підтвердили, за вами продовжать стежити, і щойно ви не відповідатимете критеріям – статус анулюють разом із усіма бронями.
Втім, отримати статус критичного підприємства та забронювати працівників у межах квоти можна буде й після 1 квітня.
Також, заяви, подані державними органами у Дії, будуть опрацьовувати протягом доби, і після 31 березня 2025 року.
Е–аудит: завершення реформи заплановано на 2025 рік
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев заявив, що реформа Е-аудиту, яка є частиною впровадження принципів Cooperative Compliance в оподаткуванні, буде завершена найближчим часом.
У лютому 2025 року завершиться розробка програмного забезпечення для отримання та обробки стандартизованого аудиторського файлу (SAF-T). З 1 квітня 2025 року система буде впроваджена в промислову експлуатацію за підтримки EU4PFM.
Для платників податків це:
- сприятиме достовірності ведення бухгалтерського та податкового обліку;
- надасть можливість виправлення виявлених помилок при поданні SAF–T файлу (система відображає ймовірні помилки платника);
- дозволить підвищити рівень добровільного дотримання платниками податкового законодавства (комплаєнсу);
- забезпечить прогнозованість щодо відбору платника до документальної перевірки.
Для податкових органів запровадження Е-аудиту:
- введе автоматизацію податкових ризиків та поглиблене впровадження ризико–орієнтованого підходу, що підвищить якість відбору платників до документальних перевірок та їх результатів;
- прискорить та спростить процедури аналізу даних бухгалтерського та податкового обліку платників;
- стандартизує, уніфікує процеси податкових перевірок;
- зменшить вплив «людського» фактору під час процедур податкового контролю.
Знання правил бухгалтерського і податкового обліку вбереже бухгалтера від помилок і штрафів під час перевірок. Отримати такі знання ви можете завдяки навчання на наших онлайн курсах. У квітні готуємо для вас відеокурс на тему: «Автотранспорт на підприємстві: облік, ПММ, ремонт, ТТН, списання». Ознайомитись з програмою курсу можете за посиланням під відео.
Лікарняні та декретні сумісникам за рахунок ПФУ з 4 квітня
З 4 квітня ПФУ відновлює виплату лікарняних і декретних для працівників-сумісників. Закон України Закон від 18.12.2024 №4158-IX, підписаний 3 січня, набирає чинності 4 квітня 2025 року.
Зміна одного сполучника в законі з «або» на «та» гарантує виплати від ПФУ як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, якщо страховий випадок настав після 4 квітня. Якщо ж він стався раніше, виплати можливі лише за одним місцем роботи.
Для нарахування лікарняних сумісникам використовується електронний листок непрацездатності або копія паперового, засвідчена керівником за основним місцем роботи. Після впровадження нових правил електронні лікарняні будуть доступні всім роботодавцям, і надавати копію не потрібно.
Основні моменти:
- Лікарняні сумісників оплачуватимуться як роботодавцем, так і ПФУ, якщо настання страхового випадку працівника-сумісника припадає на дати починаючи з 04.04.2025
- Якщо працівник захворів у перший день роботи з неповною зайнятістю, розрахунок здійснюється з частини окладу, встановленого працівнику на день настання страхового випадку.
- Оплата лікарняних проводиться на підставі електронного листка непрацездатності та довідки про середню зарплату, отриманої за основним місцем роботи.
- Загальна зарплата для розрахунку виплат, за місяцями розрахункового періоду за основним місцем роботи та за місцем (місцями) роботи за сумісництвом не може перевищувати максимальну базу нарахування ЄСВ.
До 15 квітня роботодавці мають сплатити штраф за невиконання нормативу осіб з інвалідністю
У 2025 році, як і раніше, виконувати норматив повинні всі роботодавці – підприємства, установи, організації (незалежно від форми власності), фізособи, які використовують найману працю, а також ФОПи-роботодавці (за винятком роботодавців з кількістю працівників до 8 осіб та представництв іноземних компаній, які не є юрособами).
Нагадуємо, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі:
- одне робоче місце – якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб;
- 4% середньооблікової кількості штатних працівників – якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).
Як повідомляє Фонд, у 2025 році перед здійсненням платежу за звітний 2024 рік рекомендують уточнити реквізити для сплати.
Реквізити для сплати штрафу знайдете на сайті фонду соціального захисту осіб з інвалідністю за посиланням.
Жодних пільг на час воєнного стану не встановлено. Тому порушення термінів сплати штрафу тягне за собою нарахування пені.
Митні перевірки по-новому вже з 19 квітня
Міністерство фінансів України оприлюднило проєкту наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» (далі – проєкт акта).
Його розроблено з метою приведення у відповідність до вимог законодавства України:
- Порядку проведення митними органами зустрічних звірок під час здійснення документальних виїзних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2015 №1088;
- Порядку оформлення митними органами результатів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.12.2021 №658.
Проєктом акта передбачено:
- встановлення порядку оформлення митними органами результатів документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, включаючи форми актів, що складаються посадовими особами митних органів у разі невиконання обов’язків керівником підприємства, що перевірялося, або уповноваженою ним особою та у разі відсутності підприємства за місцезнаходженням;
- умови допуску посадових осіб митних органів до проведення документальних перевірок та зустрічних звірок під час проведення документальних виїзних перевірок та підстав для початку їх проведення;
- визначення строків для направлення актів (довідок) документальних перевірок платникам податків, направлення заперечень до них, їх розгляд, тощо.
Також проєктом акта передбачається відповідно до Закону України від 22.08.2024 № 3926-IX «Про внесення змін до Митного кодексу України щодо імплементації деяких положень Митного кодексу Європейського Союзу», встановити набрання чинності дії проєкту акта з 19.04.2025, але не раніше дня його офіційного опублікування.
Декларування доходів фізособами та ФОП за 2024 рік
Не так вже й багато часу залишилося до закінчення терміну подання Податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – Декларація) за 2024 рік. Це важливий обов'язок, який стосується певних категорій фізичних осіб та ФОП.За 2024 рік майнову декларацію потрібно подавати тим ФОП, які перебували на загальній системі оподаткування:
- протягом всього 2024 року;
- частину 2024 року, якщо ФОП 1 та 2 групи ЄП, одразу обрали спрощену систему та стали платниками ЄП не одразу з дня держреєстрації, а з початку наступного місяця та ФОП, які протягом року переходили із загальної системи на спрощену або навпаки.
Також, декларація подається самозайнятими особами – адвокатами, нотаріусами тощо, та фізичними особами, які отримували дохід не від податкових агентів й з таких доходів не було утримано ПДФО та ВЗ.
Податкова декларація про майновий стан і доходи подається до податкової за місцем реєстрації ФОП за результатами року у строки, встановлені для річного звітного періоду. Декларація за 2024 рік – до 30.04.2025.
Порожню декларацію також краще подати – у цьому випадку у рядку 11.1 вказуються доходи, отримані на спрощеній системі оподаткування.
Якщо ФОП у 2024 році перебував на спрощеній системі та на загальній системі у нього не було доходу, то розділ 2 — взагалі не заповнюється.
Якщо у ФОП у 2024 році був дохід на спрощеній системі – суму цього доходу потрібно вказати у рядку 11.1 розділу 3. Ці доходи вказуються довідково та з них додатково нічого сплачувати не потрібно.
Декларування стосується доходів із різних джерел, включаючи іноземні доходи, продаж майна чи отримання нецільової допомоги. Якщо ви отримали державну допомогу «Національний кешбек» або «Зимова підтримка», важливо знати що ці виплати не оподатковуються. І якщо у вас немає інших доходів, які підлягають декларуванню, податкову декларацію про майновий стан і доходи подавати не потрібно.
Декларацію не подають також особи, які у 2024 році отримували доходи виключно від податкових агентів (зокрема, заробітну плату, винагороди за цивільно-правовими договорами тощо).
Суми ПДФО та ВЗ, обчислені за даними Декларації, відповідно до п. 179.7 ПКУ сплачується фізичною особою до 1 серпня 2025 року.
Індексація зарплати у квітні не виникає
Законодавець у статті 34 Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» передбачив «обнулення» індексації з 1 січня 2025.
Отже, січень 2025 року – новий «базовий» місяць, тому:
- індексації у січні – березні за будь-яких умов не виникає. Адже лише з лютого відбувається обчислення нового індексу споживчих цін;
- індексація у квітні могла виникнути, якби індекс інфляції за лютий перевищив поріг для індексації у 103%. Але цього не сталося. Держстат нарахував індекс інфляції за лютий лише 100,8%, що далеко від порогу.
Потенційно індексація може вперше виникнути у травні. Але це ми дізнаємося до 10 квітня, коли з’явиться індекс інфляції за березень.
Щоб забути про індексацію ще на декілька місяців – підвищить оклади. При цьому, якщо піднімете оклад у квітні, сума підвищення не матиме значення. Квітень автоматично стане «базовим» місяцем. З травня – новий розрахунок індексу споживчих цін. І за такого «розкладу», вперше індексацію можете зустріти лише у липні 2025 року.
Переглянути індекси інфляції за 2020-2025 р.р. можна у нашому довіднику Індекси інфляції (2020-2025)
Колеги, маємо для вас чудового помічника – Калькулятор індексації зарплати. Не витрачайте час на складні розрахунки, наш калькулятор порахує індексацію за вас. Вам потрібно лише заповнити розмір зарплати працівника, базовий місяць та період нарахування індексації.
Реєстрація податкових накладних в ЄРПН у квітні 2025 року
Реєстрація податкових накладних обов'язкова, адже без неї вони фактично недійсні. Крім того, за несвоєчасну реєстрацію загрожує штраф.
Нагадаємо, про строки реєстрації ПН, складених у березні 2025 року.
- ПН та РК, складені з 1 по 15 березня – період реєстрації до 5 квітня
- ПН та РК, складені з 16 по 31 березня – період реєстрації до 18 квітня
Зведені ПН та РК, складені у березні за операціями за п. 198.5 та п. 199.1 ПКУ – період реєстрації до 20 квітня.
Робочі та вихідні дні у квітні 2025 року
У квітні триватиме воєнний стан. Також у квітні маємо святковий день – 20 квітня день Пасха (Великдень) (неділя). За мирних часів 21 квітня (понеділок) ми відпочивали б, але під час воєнного стану норми ст. 73 КЗпП не діють (ч. 6 ст. 6 Закон України від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»). Тому 21 квітня (понеділок) буде звичайним днем.
Робочі та вихідні дні у квітні:
- Календарних днів – 30.
- Святкових днів – 0.
- Вихідних днів – 8.
- Днів, робота в які не проводиться – 8.
- Робочих днів – 22.
- Скорочених робочих днів (при 40-годинному тижні) – 0.
У нашому зручному Навігаторі воєнного стану ми зазначаємо періоди продовження воєнного стану із посиланням на Укази Президента і Закони України.
Джерело: 7eminar