Слухати чи завантажити аудіозапис
Які податки потрібно сплачувати ФОП-початківцям у місяці реєстрації? Як правильно подавати звітність, особливо якщо протягом року доведеться працювати на різних системах оподаткування? Розповідаємо, що потрібно знати підприємцям кожної з груп, які стартували в червні 2025 року.
Податки та звітність для ФОП 3-ї групи
У ФОП 3-ї групи все просто. Якщо ви обрали 3-тю групу, то починаєте працювати на єдиному податку вже з дня державної реєстрації.
Що це означає?
З моменту реєстрації ви маєте платити:
- Єдиний податок у розмірі 5 або 3% від доходу – залежно від обраної ставки;
- Військовий збір у розмірі 1% від доходу;
- ЄСВ у сумі 1760 грн за місяць.
Незалежно від дати реєстрації підприємницької діяльності, ЄСВ за цей місяць потрібно сплатити у повній сумі, пропорційної сплати не передбачено законодавством (п. ч. 6 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; далі – Закон №2464).
Пільги зі сплати ЄСВ: хто може не платити
Нагадаємо, що є пільгові категорії підприємців, які звільняються від сплати ЄСВ «за себе». Це:
- ФОП, які мають статус пенсіонера за віком або за вислугу років, а також особи з інвалідністю, які отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
- ФОП, які мають основне місце роботи або гіг-контракт із резидентом Дія Сіті, і за них там сплачують ЄСВ не менше мінімального. При чому, за новими роз’ясненнями ДПС, навіть якщо на основній роботі єдиний внесок не сплачується, а за сумісництвом роботодавець платить ЄСВ у повній сумі, то ФОП також звільняється від сплати ЄСВ «за себе».
Якщо ФОП не належить до пільгових категорій, то доведеться платити ЄСВ самостійно.
Порядок подання звітності та терміни сплати податків
Щодо звітності – то вона квартальна. Звітним періодом для ФОП 3 групи є квартал (п.294.1 ПКУ). Декларація складається наростаючим підсумком з початку року за періоди: 1 квартал, півріччя, 9 місяців та рік. Додатки 1 та 2 подаються один раз на рік у складі річної декларації.
Виключення: перехід на загальну систему оподаткування та припинення ФОП.
Декларація подається протягом 40 календарних днів після завершення звітного кварталу. Єдиний податок та військовий збір слід сплатити протягом 10 календарних днів після граничної дати подання декларації (п. 295.3 ПКУ).
Отже, за червень ви відзвітуєте в декларації за півріччя, яку потрібно подати до 11 серпня. Єдиний податок та військовий збір потрібно сплатити до 19 серпня. Податки можна сплачувати й раніше, головне – не порушувати граничні терміни сплати.
ЄСВ «за себе» ФОП сплачують поквартально, до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. До 20 числа означає, що 19 число буде останнім днем сплати. У разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий або неробочий день, то останнім днем сплати вважається перший робочий день, що настає за вихідним, святковим або неробочим днем (ЗІР, категорія 201.04.02)
Так як 19 липня – це субота, то останнім днем сплати ЄСВ за червень буде 21 липня. Сума до сплати – 1760,00 грн, за квітень та травень сплачувати ЄСВ не потрібно.
Що потрібно знати новоствореним ФОП 1-ї та 2-ї групи
З ФОП 1 та 2-ї групи трохи складніше.
У місяці реєстрації ви автоматично потрапляєте на загальну систему оподаткування. Тобто якщо відкрили ФОП в червні, то весь червень працюєте як «загальник», а на єдиний податок переходите тільки з 1 липня.
Всіх підприємців, які у періоді перебування на загальній системі оподаткування не працювали та не отримували доходи, хвилює питання:
Чи треба щось платити?
Відповідь проста: ні, не треба. Але є нюанси.
Щодо сплати ПДФО та військового збору, то тут все просто: немає доходу – немає податків до сплати.
На загальній системі оподаткування оподатковується чистий дохід – це сума отриманого доходу за мінусом витрат, які мають бути підтверджені документально. З суми чистого доходу сплачується 5% військового збору, 18% ПДФО, та 22% ЄСВ. Відповідно, якщо ФОП не вів діяльності та не отримував доходу, то об’єкт оподаткування відсутній, а значить ПДФО та військовий збір сплачувати не потрібно.
По ЄСВ: його можна платити, а можна й ні. З 2021 року діє правило:
Якщо ФОП на загальній системі оподаткування не отримував дохід у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, то він має право самостійно визначити базу нарахування ЄСВ, але не вище максимальної величини, встановленої законодавством. При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за мінімальний страховий внесок, якщо підприємець вирішить здійснити сплату за такий місяць ( п.2 ч.1 ст.7 Закону №2464).
Ключова фраза в цій нормі «має право», тобто така сплата – це право, а не обов'язок. Якщо ФОП хоче, щоб цей місяць зарахувався до страхового стажу, то потрібно сплати ЄСВ у мінімальному розмірі. Не плануєте платити – ваш вибір, просто цей місяць не зарахується до стажу.
Якщо ж ФОП буде працювати у місяці реєстрації, то з суми чистого доходу потрібно буде сплатити 18% ПДФО, 5% військовий збір та 22% ЄСВ.
По ЄСВ є кілька важливих моментів:
- Якщо чистий дохід менше ніж 8000,00 грн – то ЄСВ сплачується з 8000,00 грн.
- Якщо заробили понад 160000,00 грн – то ЄСВ сплачується з максимальної бази 160000,00 грн.
Авансові внески по ПДФО та військовому збору за 1, 2 та 3 квартали ФОП розраховує самостійно та сплачує до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом. За четвертий квартал аванс не платиться, сума податків визначається вже в річній декларації. ЄСВ також сплачується щоквартально, до 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом. Отже, ПДФО, військовий збір та ЄСВ з суми чистого доходу за червень потрібно буде сплатити вже в липні.
Ми радимо не затягувати зі сплатою податків та сплатити їх раніше 20 липня.
Після набуття статусу платника єдиного податку сплата єдиного податку, військового збору та ЄСВ для ФОП стає обов'язковою. Незалежно від того, працює він чи ні, має дохід чи ні.
А як звітувати?
Новостворені ФОП 1 та 2 групи після закінчення звітного року подають дві декларації. За період перебування на загальній системі оподаткування потрібно буде подати декларацію про майновий стан та доходи. Вона подається до 1 травня року, що настає за звітним, тобто у нашому випадку майнова декларація подається до 01 травня 2026 року.
Зауважимо, що квартальну майнову декларацію подавати не потрібно, ця звітність подається виключно за результатами звітного року. У складі декларації подається Додаток Ф2 та Додаток ЄСВ 1. Якщо у місяці реєстрації ФОП не отримував доходи, то Ф2 подається пустим. Додаток ЄСВ 1 заповнюється тільки за період перебування на загальній системі оподаткування
Навіть за відсутності доходів майнова декларація не може бути порожньою.
Згідно з роз'ясненнями ДПС, у декларації необхідно відобразити дохід, отриманий на спрощеній системі – це рядок 11.1, інші доходи з українських та іноземних джерел, відомості про рухоме та нерухоме майно, яке знаходиться у власності станом на 31 грудня звітного року та суму нарахованого ЄСВ.
За період перебування на спрощеній системі оподаткування ФОП 1 та 2 групи подають річну декларацію по єдиному податку. Вона подається протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року (п. 296.2 ПКУ), тобто декларацію за 2025 рік потрібно буде подати до 1 березня 2026 року.
У складі декларації подаються два додатки: Додаток 1 та Додаток 2.
В Додатку 1 ФОП показує нарахування ЄСВ виключно за місяці перебування на спрощеній системі оподаткування. Таким чином у ФОП до кожної декларації буде подаватись свій Додаток по ЄСВ, в яких єдиний внесок нараховується за різні періоди.
Додаток 2 подається тільки за наявності показників для заповнення.
Подання двох декларацій є обов'язковим, оскільки протягом року ФОП перебував на двох системах оподаткування. Недотримання цієї вимоги може призвести до штрафних санкцій.
Висновки
- З моменту реєстрації ФОП 3-ї групи сплачує єдиний податок, військовий збір та ЄСВ, подаючи квартальну звітність.
- ФОП 1 та 2-ї групи у місяці реєстрації працюють на загальній системі, сплачуючи податки лише при наявності доходу, а на єдиний податок переходять з наступного місяця.
- Новостворені ФОП 1 та 2 групи за рік подають дві декларації: майнову – до 1 травня, по єдиному податку – до 1 березня наступного року.
Статті на тему:
ЄСВ-правила для ФОП на загальній системі оподаткування
Декларація платника єдиного податку – ФОП 3 групи: інструкція
Декларація платника єдиного податку – ФОП 2 групи: інструкція
Декларація з податку на прибуток із додатками: інструкція зі складання
Навігатор для ФОП 2025: обов'язки щомісяця, щокварталу та раз на рік
Декларація платника єдиного податку – ФОП 1 групи: порядок заповнення
ТОП-важливі питання ФОП: КВЕДи, ліміти, перевірки ДПС, фінмоніторинг банків
Декларація про майновий стан і доходи для ФОП на загальній системі оподаткування
Розрахунок податків для ФОП 1-3 групи – зручний інструмент для підприємців, які працюють на спрощеній системі. Допоможемо легко розрахувати податкове навантаження у 2025 році, враховуючи очікуваний дохід.
0(0)
Відкрили ФОП? Які податки платити та як звітувати у місяці реєстрації
Наталія Кухта
0(0)