Облік гуманітарної допомоги: оприбуткування та ПДВ-наслідки для підприємства
Вартість ОЗ не визнається доходом одразу, а визнається поступово в міру нарахування амортизації.
Підприємство може безоплатно отримати об’єкт ОЗ від сторонньої особи (юридичної чи фізичної) на підставі договору дарування чи пожертви, які укладають в усній або письмовій формі і не підлягають обов’язковому нотаріальному посвідченню (ст. ст. 717—730 ЦКУ).
Відповідно, безоплатне отримання об’єкта ОЗ можна оформити актом приймання-передання майна (якщо на момент отримання подарунка/пожертви невідомо, чи відповідає актив критеріям визнання ОЗ) або/та актом приймання-передачі основних засобів (якщо точно відомо, що передається об’єкт ОЗ).
Під час зарахування на баланс безоплатно отриманого ОЗ підприємство має встановити його первісну вартість. Згідно з п. 10 НП(С)БО 7 та п. 13 Методрекомендацій № 561 первісна вартість безоплатно отриманих ОЗ дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат на реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, ввізне мито, страхування ризиків доставки, транспортування, установку, монтаж, налагодження, доведення до стану, придатного до використання із запланованою метою тощо.
Вартість безоплатно отриманих ОЗ одразу (при їх отриманні) у бухгалтерському обліку до доходу не потрапляє.
Коли підприємство безоплатно отримує ОЗ, воно збільшує власний капітал (Дт 15 «Капітальні інвестиції» - Кт 424 «Безоплатно одержані необоротні активи»)
Згідно з п. 13 Методрекомендацій № 561 на справедливу вартість безоплатно отриманих об’єктів ОЗ збільшують сальдо додаткового капіталу, а витрати на доставку, установку, монтаж та інші видатки на забезпечення введення в експлуатацію таких ОЗ включають до їх первісної вартості з відображенням в обліку капітальних інвестицій. Так, згідно з Інструкцією № 291 вартість необоротних активів, безоплатно одержаних підприємством від інших осіб, відображають на субрахунку 424 “Безоплатно одержані необоротні активи”.
Амортизацію безоплатно отриманого об’єкта ОЗ здійснюють за загальними правилами, передбаченими у п. 23 НП(С)БО 7,впродовж строку корисного використання (експлуатації) об’єкта.
Метод амортизації обирають самостійно із методів, перелічених у п. 26 НП(С)БО 7 та встановлених для відповідної групи ОЗ у наказі про облікову політику підприємства. Крім відображення ОЗ на відповідному рахунку, в бухобліку відображають дохід від безоплатно одержаних активів у сумі їх справедливої вартості, а якщо актив забезпечує надходження економічних вигід протягом кількох звітних періодів, то доходи визнають на систематичній основі (наприклад, у сумі нарахованої амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди (п. 21 НП(С)БО 15 “Дохід”).
Рахунок 718 використовується для безоплатно отриманих оборотних активів (запасів). Для основних засобів, отриманих як гуманітарна чи благодійна допомога, використовується рахунок 745 «Дохід від безоплатно одержаних активів». Так, згідно з Інструкцією № 291 на субрахунку 745 “Дохід від безоплатно одержаних активів” узагальнюють інформацію про доходи від безоплатно одержаних необоротних активів, який визначають у сумі, пропорційній до суми амортизації відповідних активів одночасно з її нарахуванням. А залишок додаткового капіталу на субрахунку 424 “Безоплатно одержані необоротні активи” зменшують на суму визнаного доходу протягом строку корисного використання безоплатно одержаних об’єктів необоротних активів (окрім землі) та під час вибуття таких активів і землі.
Одночасно із нарахуванням амортизації підприємство визнає дохід від безоплатно одержаних активів пропорційно до суми нарахованої амортизації та зменшує суму додаткового капіталу на суму визнаного доходу. Відповідно, у міру нарахування амортизації величина додаткового капіталу зменшуватиметься.
- Безоплатно отримано об'єкт ОЗ виробниче обладнання (за справедливою вартістю) Дт104 Кт 424
Отримано послуги транспортування та монтажу об'єкта ОЗ Дт 152 Кт 685
Оплачено послуги транспортування та монтажу об'єкта ОЗ Дт 685 Кт 311
Введено об'єкт ОЗ в експлуатацію Дт 104 Кт 152
Нараховано щомісячну амортизацію об'єкта ОЗ у місяці, наступному за місяцем введення в експлуатацію Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 131
Відображено дохід від безоплатно отриманого об'єкта ОЗ Дт 424 Кт 745
Стосовно ПДВ Сама операція отримання гуманітарної допомоги не є об'єктом оподаткування ПДВ для отримувача. Ви не повинні нараховувати податкові зобов'язання на вартість отриманого майна. При ввезенні товарів на митну територію України сплачується «імпортний» ПДВ (якщо не застосовано спеціальні пільги для гуманітарної допомоги). Якщо ваше підприємство сплатило ПДВ на митниці, ви маєте право на податковий кредит на підставі належним чином оформленої митної декларації (ПКУ, п. 198.1). Якщо такі ОЗ будуть використані в Вашій господарській діяльності, то умовні ПЗ за п. 198.5 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17?find=1&text=4101#n4931 на вхідний імпортний кредит Ви не нараховуєте.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Зміна прізвища у трудовій книжці після розірвання шлюбу
Чи потрібно новому директору підписувати документи та положення
Як звітувати по найманих працівниках без квартальної форми
Облік витрат на ремонт автомобіля: послуги та деталі разом
Затвердження штатного розпису для будівельної компанії з кодами КП
Включення надбавок до розрахунку середньої відпускної зарплати працівника
Заява про звільнення працівника з інвалідністю та бронею
Питання щодо податкових пільг для працівника з дітьми
Працівника 17.04.2026 прийнято на роботу. В нього 3 неповнолітніх дітей.
1) Йому потрібно повідомляти, що він має право на податкову соціальну пільгу на дітей?
2) Потрібно уточнити - чи дружина на своєму місці роботи не користується пільгою на дітей?
Запит на бланк податкової декларації для ФОП за 2026 рік
Облік ПДВ при безкоштовному постачанні товару після ремонту
питання по ГТД
Товар, який був оприходуваний в 2025 році, у січня 2026 року зайшов по ГТД як "товар бувший у використанні, поставляється на безоплатній основі після гарантійного ремонту". Тобто наш товар був у постачальника за кордоном на гарантійному…
Перевірка дійсності витягу для підтвердження зарплати працівника
Витяг із рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, засвідчений електронною печаткою МОЗУ, є таким, що вважається засвідченим належним чином.
Працівник приніс Витяг, який засвідчений печаткою Для довідок Комунальне некомерційне…

