Облік зразків атласних стрічок: нюанси фінансової звітності підприємства
Поставка здійснювалась службою доставки DHL та була отримана і розмитнена ТОВ 12.03.2026
Звертаю увагу:
Зразки надійшли від двох різних виробників (дві окремі поставки);
Одержувач: ТОВ ;
Інвойс 1: 1 посилка, вага ~1,48 кг, вартість 10 EUR;
Інвойс 2: 1 посилка, вага 0,5 кг, вартість 10 EUR;
Загальна вартість кожного інвойсу — 10 EUR;
Яким чином коректно відобразити в обліку такі зразки?
Для відображення в обліку зразків, придбаних у нерезидента за вартістю 10 EUR для оцінки якості та формування асортименту, слід класифікувати їх як запаси, сформувати первісну вартість із урахуванням усіх супутніх витрат на імпорт та списати на витрати на збут у момент використання.
Оскільки зразки придбані для використання протягом періоду, що не перевищує один рік (або один операційний цикл), вони відповідають визначенню запасів. Згідно з п. 6 НП(С)БО 9 Запаси https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0751-99 такі активи слід обліковувати на субрахунку 209 «Інші матеріали» або 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети» (якщо вони будуть використовуватися багаторазово для демонстрації).
Незважаючи на низьку фактурну вартість (10 EUR), первісна вартість зразків у бухобліку включає не лише суму, сплачену постачальнику, а й усі витрати, пов'язані з доведенням активу до стану, придатного для використання. Відповідно до п. 9 НП(С)БО 9 до вартості включаються:
суми, що сплачуються постачальнику (за курсом НБУ на дату отримання або передоплати);
суми ввізного мита;
витрати на послуги митного брокера;
витрати на транспортування та логістику.
Вартість зразків (разом із витратами на брокера та мито) списується з балансу в момент їх фактичного використання (передачі на тестування, огляд тощо). Такі витрати належать до витрат на збут (п. 19 НП(С)БО 16 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0027-00 ), оскільки вони пов'язані з підготовкою до реалізації майбутньої продукції та вивченням ринку.
Тому проведення будуть наступні:
Оприбутковано зразки (10 EUR за курсом НБУ) Дт 209 Кт 632
Відображено інші витрати при імпорті Дт 209 Дт 631
Нараховано ввізне мито (при наявності) Дт 209 Кт 377
Сплачено ПДВ на митниці (від митної вартості) дт 641/ПДВ Кт 311
Списано вартість зразків при передачі на оцінку якості Дт 93 Кт 209.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


