Оподаткування мобільних телефонів та їх використання працівниками підприємства
загальний підхід до обліку мобільного зв'язку є правильним і мінімізує податкові ризики. Однак виняток, встановлений для керівництва (непередавання телефону під час відсутності), створює ризик визнання вартості послуг зв'язку додатковим благом.
Списання на витрати вартості розмов, пов'язаних з господарською діяльністю, є обґрунтованим. Оподаткування вартості особистих розмов як додаткового блага — утримання ПДФО (18%) та військового збору (5%) — є прямим виконанням вимог Податкового кодексу України, пп. 164.2.17. ЄСВ на таке благо дійсно не нараховується. Також, нарахування компенсуючих податкових зобов'язань з ПДВ згідно з Податковим кодексом України, п. 198.5 на вартість послуг, використаних не в господарській діяльності, є правильним. Оформлення акту приймання-передачі телефону іншому працівнику на час відсутності основного користувача — це найкращий спосіб уникнути виникнення додаткового блага
Однак, ситуація, коли телефон не передається іншій особі на час відсутності керівника, є ризиковою з податкової точки зору. Якщо телефон залишається закріпленим за працівником, який перебуває у відпустці чи на лікарняному, і підприємство продовжує сплачувати за послуги зв'язку (як мінімум, абонентську плату), вартість цих послуг розглядається як додаткове благо. Аргумент податкових органів полягає в тому, що працівник має можливість користуватися послугою, оплаченою роботодавцем, в особистих цілях. Не має значення, чи скористався він нею фактично — сама наявність такої можливості є підставою для оподаткування. Як податковий агент, підприємство зобов'язане утримати ПДФО (18%) та військовий збір (5%) з вартості послуг зв'язку (абонплати), наданих за період відсутності керівника. Оскільки послуги зв'язку в цей період не використовуються в господарській діяльності, підприємство повинно нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання з ПДВ на вартість цих послуг на підставі Податкового кодексу України, п. 198.5. Якщо підприємство не оподаткує вартість цих послуг, під час перевірки податкові органи можуть донарахувати податкові зобов'язання з ПДФО, ВЗ та ПДВ, а також застосувати штрафні санкції:
Доцільно або поширити передачу на всіх працвинків із керівництвом включно, або утримувати ПДФО та ВЗ з додаткового блага та нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ..
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


