Заголовок тимчасово відсутній
Так, ФОП обов'язково потрібно до початку роботи працівника подати в ДПС форму F3001003 Повiдомлення про прийняття працiвника на роботу / укладення гiг-контракту.
Це передбачено Постановою від 17.06.2015 N 413 "Про порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/413-2015-%D0%BF#Text
Відповідно до норм цієї Постанови Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації) та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів Державної податкової служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за формою згідно з додатком до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
Також інформацію про прийняття працівника на роботу потрібно буде відобразити в Додатку 5, який подається у складі Податкового розрахунку за 2 квартал 2024 р. Відповідно до п.1 розділу ІІ Порядку № 4 від 13.01.2015 р. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0111-15#n169 Розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Окремий Розрахунок за календарний рік не подається. Отже, граничний термін подання Податкового розрахунку за 2 квартал 2024 р. - 09.08.2024 р. Також дата прийняття на роботу зазначається в графі 7 Додатку 4ДФ.
Кадрові документи ФОП:
1). Насамперед це трудовий договір, який укладається між роботодавцем та найманим працівником. Стаття 24 КЗпП https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n141 передбачає для ФОПів обов’язкову письмову форму трудового договору.
2). Штатний розпис не є обов’язковим для приватного підприємця, адже нерегламентований жодним нормативним забезпеченням. Відповідне роз'яснення Мінсоцполітики надало в листі від 21.05.2019 № 34/0/23-19/133. Але! В цьому Листі зазначено: прийняття на посаду, не передбачену штатним розписом, можливе на підставі договору цивільно-правового характеру. При виконанні робіт, наданні послуг на підставі трудового договору повинні бути дотримані вимоги трудового законодавства, а при укладанні цивільно-правового договору на виконання певної роботи або за надання певних послуг слід керуватися цивільним законодавством. З огляду на це, радимо ФОП все ж таки мати штатний розпис. Ба більше, цей документ вимагає Держпраці при перевірках. Саме в цьому документі регламентується склад посад і професій, їхня назва на відповідність класифікатору, штатні одиниці та посадові оклади.
3). До початку роботи роботодавець зобов’язаний ознайомити своїх працівників із правилами внутрішнього трудового розпорядку (правила ВТР), а отже це ще один документ, який обов’язково має бути у роботодавця. Це пряма норма статті 29 КЗпП. Саме ця стаття КЗпП зобов’язує роботодавця ознайомити працівників з колом функціональних обов’язків, тобто з тою роботою, яку працівник буде виконувати на займаній посаді. Саме це ознайомлення відбувається через посадові або робочі інструкції, які складаються для працівників усіх посад зазначених у штатному розписі відповідно до Державного класифікатора характеристик професій та посад, Наказ №336.
4). Трудові книжки. Тут відбулися зміни з 10 червня 2021 року. Приймаючи працівника на роботу він має право надавати роботодвцю трудову книжку паперову або витяг з електронного реєстру. Відповідно вносити записи чи ні вирішує сам працівник. Якщо є його бажання, то записи про прийняття, переведення, звільнення ФОП має йому вносити до паперової трудової книжки, яку ві надав для ознайомлення. Тобто має бути заява. Немає заяви на внесення записів, відповідно не вносяться і записи. ФОП віддає працівникам трудові книжки назад, подивившись їх при прийнятті, ФОП не зберігає в себе такі трудові книжки. А тому у роботодавця – ФОП ніколи не буде виникати необхідність сканувати копії документів про трудову діяльність. Окрема новація, на яку треба звертати увагу з 10 червня, при звільненні працівника ФОП – роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати такому працівнику копію наказу про звільнення. Зверніть увагу, не другий примірник, не витяг, а копію наказу про звільнення, завірена належним чином : «Згідно з оригіналом», підписом і ПІБ ФОП- роботодавця. Невидача такого документу може призвести до виплати середнього заробітку.
5). Накази з особового складу або кадрових питань обов’язково мають бути у підприємця – роботодавця. Це наказ про прийняття на роботу, про надання відпустки, про припинення трудового договору, повідомлення, заява й накази про надання відпустки, тощо.
6). Особова картка № П-2, яка має вестися для всіх працівників і ФОП не є виключенням. Але якщо з 10 червня 2021 року ФОП не буде заносити записи по працівниках в трудову книжку (прийняття, переведення, звільнення), відповідно ФОП не буде заповнювати розділ картки №П-2.6). Особова справа. Тут роботодавець буде самостійно вирішувати чи вести підприємцю таку особову справу по працівниках, накопичувати копії документів, які необхідні при прийнятті на роботу, які надаються під час підтвердження пільгових референцій, автобіографія, актуалізація даних. ФОП самостійно вирішує чи буде він вести це в особову справу працівника, оскільки такий документ не є обов’язковим для ФОП.
7). Облік робочого часу. Це є обов’язкова функція роботодавця. Це передбачено статтею 30 Закону про оплату праці, а отже ФОП – роботодавець зобов’язаний вести табель обліку робочого часу по всіх працівниках, з якими укладено трудовий договір по основному місцю роботи, за сумісництвом, в обов’язковому порядку.
8). Черговість надання відпусток визначається графіками. Це передбачено статтею 79 КЗпП. А отже якщо у підприємця є наймані працівники, навіть невеличка кількість, графік відпусток має бути обов’язково. Згідно статті 10 Закону про відпустки, не пізніше як за 2 тижні до встановленого графіком терміну, ФОП маєте обов’язково письмово повідомити працівника про відпустку.
9) Положення про оплату праці, положення про охорону праці, положення про заохочення та преміювання (за потреби).
Ознайомитись з кадровими документами ФОП Ви можете за посиланням https://7eminar.ua/events/2202/3153 або https://7eminar.ua/events/1991/2568 та https://www.youtube.com/watch?v=-xIoN6B1xig
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Проблема переходу на спрощену систему для ФОП з боргами
Є відповідь АІ
Коли зменшувати податкові зобов'язання: дата реєстрації чи повернення
Залишкова вартість автомобіля для продажу: врахування амортизації та ізносу
Є відповідь АІ
Відновлення податкового кредиту після помилки в рахунках-фактурах
Необхідність подання уточнюючих декларацій після податкової перевірки
Є відповідь АІ
Повернення комплектуючої на гарантійний ремонт: облік та зобов'язання
Відповідь АІ схвалено і доповнено експертом
Перелік документів з військового обліку для стенду підприємства
Відповідь АІ схвалено експертом
Заробітна плата військовозобов'язаних: обов'язкові вимоги для бронювання
Чи підлягає працівник бронюванню при навчанні на денній формі
Вибір типу об’єкта оподаткування у формі № 20-ОПП
ФОП здійснює діяльність із проведення перевірок на поліграфі (детекторі брехні). Для здійснення діяльності ФОП орендує робоче місце — стіл у приміщенні/просторі, де фактично проводить перевірки.
У договорі оренди фактично…
Обов'язок реєстрації акцизних накладних для ТОВ на загальній системі
Зміна даних директора в накладній: що робити у відпустці
Наслідки невиплати валютної передплати нерезиденту після експорту товару
Звітність про засаджені землі після збирання врожаю озимих
Помилки у звітності: як виправити та перевірити інформацію
20.08 виявилось що не подали лікарняні за рахунок пфу - знову подали нову звітну з додатком 1ДФ в якому тільки відобразили лікарняні.
Чи все зробили правильно…
Сплата ЄСВ для декретних виплат ФОП без доходу в 2026 році
Є відповідь АІ
Чи можуть витрати не визнати через недоліки в акті
Чи можна віднести благодійну допомогу на витрати ТОВ
Є відповідь АІ


