Маєте зношені шини та відпрацьовані мастила: що з екологічним податком

Роз'яснення від податківців щодо сплати екологічного податку у випадках, коли підприємство тимчасово зберігає відходи на своїй території до їх подальшої передачі на утилізацію

У процесі діяльності Комунального підприємства утворюються такі Відходи:


  1. зношені шини;
  2. відпрацьовані мастила (оливи);
  3. люмінесцентні лампи.


Комунальне підприємство поінформувало, що тимчасово розміщує Відходи на своїй території та протягом місяця з моменту їх утворення передає іншим суб’єктам господарювання для утилізації чи видалення.


Також, за даними платника податку, підприємство має договори на видалення та утилізацію Відходів з суб’єктами господарювання, які мають ліцензії та дозволи на здійснення операцій з оброблення Відходів для подальшої обробки або відновлення Відходів. Послуги з видалення та утилізації Відходів сплачуються за рахунок Комунального підприємства.


З огляду на викладене вище, заявник запитав таке:


  1. Дати роз’яснення щодо того, чи зобов’язане Комунальне підприємство сплачувати екологічний податок за вищезазначені відходи?.
  2. Якщо потрібно сплачувати екологічний податок, то до якого класу небезпеки відходів відносяться вищезазначені відходи та які коефіцієнти до ставок податку потрібно застосовувати?


Податківці проаналізували пп. 14.1.223, пп. 240.1.3 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та Закон України від 20.06.2022 №2320-IX «Про управління відходами» (далі – Закон), де затверджено термін:

«захоронення відходів ‒ розміщення відходів на поверхні чи під поверхнею (підземне) землі у спосіб, що не становить загрози здоров’ю людей та навколишньому природному середовищу і не передбачає подальше оброблення відходів» (пункт 13 статті 1 Закону).

Місцем захоронення відходів є полігони ‒ внутрішні місця для видалення відходів, на яких утворювач відходів - суб’єкт господарювання здійснює видалення власних відходів на місці утворення або постійні місця, на яких відходи розміщуються понад один рік (пункт 27 статті 1 Закону).


Суб’єкт господарювання, що здійснює управління полігоном, повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, яке включає, зокрема, операції з видалення відходів (статті 40 та 1 Закону).


Одним із видів операцій з видалення відходів є захоронення (код D1 додаток 1 до Закону).


Сукупне читання зазначених вище норм Закону та ПКУ дозволяє, на думку податківців, зробити висновок про тотожність понять «захоронення відходів» та «розміщення відходів».

Оскільки Комунальне підприємство є утворювачем Відходів та у разі отримання ним відмови у видачі дозволу на здійснення операцій з оброблення (захоронення) відходів (статті 41 та 42 Закону), воно не підпадає під визначення платника Екологічного податку, та у нього не виникає податкового обов’язку зі сплати Екологічного податку.

Водночас, у разі виявлення контролюючими органами фактів перебування Відходів у спеціально відведених місцях понад 1 рік, така інформація підлягає передачі до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політку із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища.


Джерело: ІПК від 30.04.2025 №2388/ІПК/20-40-04-05-12


Отримуйте щодня свіжі новини та корисні подарунки 🎁👇