Правила закриття амортизації генератора при його продажу
Під час продажу основного засобу списання нарахованої амортизації показують так: Дт 131 Кт 104.
1. Судячи із запитання, Ви в 2025 р. оприбуткоували генератор записом: Дт 104 Кт 152 на суму 868595 грн. Певний час Ви його використовували і нараховували по ньому амортизацію. Далі Ви 01.04.2026 р. продали такий генератор. Відповідно в такому разі амортизацію за квітень (тобто весь місяць) Ви ще мали на нього нарахувати (див. п. 29 НП(С)БО 7 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0288-00#o116) і тільки після цього Ви мали би зробити, наприклад, такі записи:
Дт 361 Кт 746 - відображено доход від продажу генератора (в даному разі, зважаючи на запитання, сума доходу у Вас - 797045,40 грн);
Дт 977 Кт 104 - списано залишкову вартість генератора (знову ж таки, судячи із запитання, вона у Вас дорівнює 797045,40 грн);
Дт 131 Кт 104 - списано знос, нарахований на такий генератор (скоріш за все у Вас це 71549,60 грн).
Тобто закриття в цьому разі нарахованої на генератор амортизації треба було показати так: Дт 131 Кт 104.
2. Так, за певних умов можна застосовувати т.зв. прискорену амортизацію. Умови застосування з метою оподлаткування т.зв. прискореної амортизації описані в п. 43-1 підрозділу 4 р. ХХ ПКУ - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/ed20250801#n8221. Згідно з ним при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:
четвертої групи (машини та обладнання) та п’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює 2роки;
третьої групи (передавальні пристрої) та дев’ятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює 5 років.
Але, щоб мати право застосовувати таку прискорену амортизацію треба, щоб основні засоби одночасно відповідали таким вимогам:
1) введені в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів, з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;
2) не були у використанні.
3) такі основні засоби повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).
Отже, цілком можливо, що щодо Вашого генератора ці всі умови виконуються. Якщо так, то з метою оподатування Ви могли застосовувати до нього т.зв. прискорену амортизацію.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Вибір КВЕД для продажу обладнання для сонячних електростанцій
Є відповідь АІ
Пільги для ФОП учасників бойових дій: чи є податкові звільнення
Обов'язки ФОП щодо військового обліку та звірок з ТЦК
Є відповідь АІ
Чи потрібно закривати ФОП для бронювання на основній роботі
Вибір правильного КВЕД для технічного супроводу подій музики
Коригування ЄСВ та ПДФО: проблеми з формами звітності 0500110
Виправлення податкової накладної для контрагента-платника ПДВ
Коригування ЄСВ за лікарняний: заповнення рядків у звіті
Порядок оподаткування витрат на обіди та вечері представників підприємства
Є відповідь АІ
Як правильно відобразити донарахування ЄСВ в об'єднаній звітності
Звітність по найманих працівниках: терміни та можливості помісячно
Є відповідь АІ
Подання 4ДФ під час відпустки без збереження зарплати
Списання дебіторської заборгованості: нюанси для високодохідників
Є відповідь АІ
Визначення сум для ПН на реалізацію та аванс при ПДВ
Є відповідь АІ
Оподаткування ПДВ: послуги нерезиденту та пункти ПКУ 186.3
Правила сплати ЄСВ для ФОП у декретній відпустці 2023 року
Звітність з ЄСВ: особливості нарахування для працівників у відпустці
дякую…
Включення мобілізованих працівників в звітність з ЄСВ правильно
дякую…

