Слухати чи завантажити аудіозапис
З 2026 року на роботодавців чекають суттєві зміни в правилах працевлаштування осіб з інвалідністю: норматив перевірятимуть щоквартально, а сам факт працевлаштування «для звітності» вже не спрацює – потрібно буде забезпечити ще й мінімальний рівень зарплати. Натомість штрафів більше не буде, але з’явиться обов’язковий цільовий внесок. У матеріалі – ключові новації, приклади та практичні поради, як уникнути ризиків і зайвих витрат.
Нові правила нормативу працевлаштування з 2026 року
Усі роботодавці зобов'язані виконувати норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю. У 2025 році для виконання квоти чотири відсотки застосовують всім давно відомі правила. З 2026 року вони кардинально змінюються. Відповідні зміні внесені Законом України від 15.01.2025 №4219-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» (далі – Закон №4219) до Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні».
Перша новація: тепер норматив будуть виконувати не за підсумками року, а поквартально.
Також з 1 січня 2026 року для роботодавців буде встановлений такий норматив працевлаштування осіб з інвалідністю:
- від 8 до 25 працівників за квартал – одне робоче місце для особи з інвалідністю.
- понад 25 працівників за квартал – 4% середньооблікової чисельності штатних працівників за квартал.
- а для закладів охорони здоров'я, реабілітаційних центрів, організацій, що займаються навчанням чи доглядом за особами з інвалідністю – 2%.
Зверніть увагу, що як і зараз, так і починаючи з 2026 року норматив будуть визначати, орієнтуючись на показник середньооблікової кількості штатних працівників. Він свою чергу визначається за нормами Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 №286.
Спочатку визначаємо середньооблікову кількість штатних працівників окремо за кожний місяць кварталу – наприклад за січень, лютий, березень. Далі складаємо ці показники та ділимо на 3. Але тут є нюанси. При визначенні нормативу до середньооблікової кількості штатних працівників не включаються штатні одиниці, що відносяться до робіт, професій з важкими, шкідливими чи небезпечними умовами праці, перелік яких визначається Кабміном.
Щоб перевірити, чи виконаний норматив, його розраховану величину слід порівняти із показником середньооблікової кількості штатних працівників які є особами з інвалідністю. Але з 2026 року не всіх працівників можна буде зарахувати до нормативу.
Умови зарахування працівників з інвалідністю до нормативу
Головна новація: нарахована зарплата кожного працівника з інвалідністю має перевищувати мінзарплату у розрахунку за повністю відпрацьований календарний місяць. Тобто сьогодні до нормативу можна включити працівника з інвалідністю за основним місцем роботи, який взагалі не відпрацював місяць і нарахована зарплата дорівнює нулю. Або який працює з неповним робочим часом і сума нарахованого заробітку не дотягує до мінімальної зарплати. В будь-якому випадку зараз такий працівник буде зарахований до середньооблікової кількості штатних працівників і до нормативу як одна особа.
З 2026 року, до нормативу зараховуємо такого працівника тільки за умови його нарахованої зарплати, більше ніж мінімальна за повний місяць.
Наприклад, якщо працівнику встановлено неповний робочий час по 4 години щодня, оклад 10000 грн, за відпрацьований час його нарахована зарплата буде становити 5000 грн. Отже включити його до нормативу не можна.
Що слід зробити?
«Дотягнути» його нараховану зарплату до розміру не менше мінзарплати. Наприклад, якщо оклад за посадою буде, наприклад, 18000 тис. гривень, то за фактично відпрацьований час нараховано буде 9000 грн, що перевищує розмір мінзарплати. Отже, такого працівника з інвалідністю буде зараховано до нормативу. Разом з тим хочеться почути й офіційну позицію з цього приводу. Наша редакціє підготує відповідний запит, і як тільки ми отримаємо відповідь, одразу вас повідомимо.
Таким чином роботодавцю потрібно буде потурбуватись не тільки прийняти особу з інвалідністю на роботу «для галочки», а й витримувати зарплатний критерій.
Цільовий внесок замість адміністративних санкцій
В 2026 році не буде адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу. Замість них запроваджується цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю, який буде визначатись щоквартально.
Розмір внеску рахуватимуть як добуток таких показників:
- 40% середньомісячної заробітної плати (винагороди) у відповідному календарному кварталі, розрахованої на одного працівника;
- кількість місяців у кварталі;
- різниця між встановленим нормативом і середньообліковою кількістю штатних працівників – осіб з інвалідністю за квартал, з урахуванням вимог, щодо розміру оплати праці.
Зверніть увагу, що на період дії воєнного стану в Україні та до останнього числа останнього місяця кварталу, в якому воєнний стан буде припинено чи скасовано, розмір внеску на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю буде встановлено на рівні 50% базового розміру.
Штрафи та відповідальність за порушення
Якщо роботодавець не виконає норматив і не сплатить внесок, його очікує штраф та пеня.
Так, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) внеску – штраф у розмірі 7% від несвоєчасно сплаченого внеску; за донарахування Пенсійним фондом або платником несвоєчасно нарахованого внеску – штраф у розмірі 10% за кожен звітний період, якщо внесок донараховано після перевірки (але не більше 50% від загальної суми).
Проте на виконання Закону №4219, ще чекаємо затверджений Порядок обчислення, сплати та адміністрування внеску.
Повернення звітності про працевлаштування
Ще одна зі змін: повертається звітність.
Вже декілька років роботодавці не зобов’язані подавати звітність до Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю. Всю інформацію, необхідну для обчислення нормативу, фонд отримує від пенсійного фонду на підставі даних податкового розрахунку.
В 2026 році все зміниться! Роботодавці будуть зобов’язані подавати звітність про нарахування, обчислення та сплату цільового внеску до територіального органу Пенсійного фонду України за основним місцем обліку платника внеску. Строки подання звіту – такі ж самі, що встановлені для подання звітності зі сплати ЄСВ. За неподання або несвоєчасне подання звітності штраф буде складати 170 грн. Форма та порядок подання мають бути затверджені.
Висновки
- З 2026 року норматив працевлаштування осіб з інвалідністю перевіряється щоквартально, а не щорічно.
- Для зарахування працівника з інвалідністю до нормативу його зарплата має бути вище мінімальної.
- Замість адміністративно-господарських санкцій вводиться цільовий внесок на підтримку працевлаштування осіб з інвалідністю.
Статті на тему:
Підтвердження інвалідності по-новому: пільгова ставка ЄСВ 8,41%
Працівник з інвалідністю: зарплата, податки, звітність, зразки документів
Штрафи за невиконання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю у 2025 році
Оскарження штрафів за недотримання нормативу працевлаштування людей з інвалідністю
Не ризикуйте штрафами за недотримання нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю – перевірте все за хвилину. Калькулятор нормативу робочих місць для осіб з інвалідністю сам розрахує СКШП, норматив і навіть можливу суму санкцій. Спробуйте – точно не пошкодуєте, бо краще знати заздалегідь, ніж потім платити.
5(1)
Інвалідний норматив – 2026: нові правила, штрафи, звітність
Тетяна Гуль
5(1)