Уже найближчим часом бізнесу доведеться адаптуватися до нових фіскальних правил: нові податки, посилення контролю за рахунками, SAF-T перевірки та перегляд підходів до податкового боргу. У матеріалі розбираємо, що саме передбачає Бюджетна декларація на 2026–2028 роки та як це вплине на підприємців і звичайних громадян.
Вже до кінця цього року очікуємо низку змін, які безпосередньо вплинуть на правила гри для бізнесу. Ці рішення закладено у Бюджетну декларацію на 2026–2028 роки, передану до МВФ і погоджену з Національною стратегією доходів до 2030 року.
Але виникає логічне питання:
Як усі ці новації узгоджуються з принципом «стабільності» податкового законодавства, зафіксованим у Податковому кодексі?
Нові податки та збори: податок на платформи та акциз на солодкі напої
Уряд зобов’язався вже цього року запровадити нові податки або збільшені ставки вже існуючих.
Серед них – податок на платформи, так званий «податок на OLX». Передбачається, що такі платформи будуть зобов’язані інформувати ДПС про доходи фізичних осіб.
Водночас офіційно заявлено, що продаж вживаних речей приватними особами не підпадатиме під облік і не спричинятиме обов’язку сплати податків. Тобто, ризики стосуються саме системного продажу з ознаками підприємницької діяльності.
Також запроваджується акциз на напої з доданим цукром або підсолоджувачами. Формально – під гаслом «захисту здоров’я», фактично – для наповнення бюджету. Очікувані надходження – значні, тож амбітність планів уряду не викликає сумнівів.
Банківська таємниця: доступ податкової до рахунків фізосіб
Банківська таємниця згасає. Мінфін анонсував намір поступово ліквідувати або максимально послабити банківську таємницю. У Бюджетній декларації передбачений позасудовий доступ податкової до руху коштів на рахунках платників.
Вже зареєстрований законопроєкт щодо створення реєстру рахунків і банківських сейфів фізосіб, адміністратором якого буде ДПС. Фактично, податкова отримає повний доступ до карткових рахунків громадян – незалежно від їх підприємницького статусу.
SAF-T перевірки та нові підходи до податкового боргу
Також триває впровадження автоматизованих перевірок на основі формату SAF-T – електронний обмін даними, розроблений для спрощення та стандартизації звітування до податкового органу.
Наразі відбувається тестовий запуск для великих платників податків, а згодом охопить усіх платників ПДВ.
Ще запрацюють нові правила стягнення податкового боргу. Це дозволить спростити для ДПС стягнення боргу. Проте експерти попереджають: мізерні борги можуть блокувати реєстрацію ПН/РК або відшкодування ПДВ. Цей напрям ще потребує додаткових консультацій із бізнес-спільнотою.
Зростання мінімальної зарплати до 2028 року
У Бюджетній декларації також зафіксовано зростання мінімальної зарплати. Проте таке підвищення навряд чи перекриє реальну інфляцію. Рівень мінзарплати:
- з 1 січня 2026 року – 8 688 грн;
- з 1 січня 2027 року – 9 374 грн;
- з 1 січня 2028 року – 10 059 грн.
Для більшості підприємств це не критичне зростання, однак вплине на податкове навантаження, зокрема і щодо суми сплаченого ЄСВ.
Принцип стабільності в законі та на практиці
Варто також нагадати і про підпункт 4.1.9 Податкового кодексу України. За ним, зміни до податків та зборів мають ухвалюватися не пізніше ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому вони набирають чинності. Також не допускається зміна ставок податків протягом поточного року.
Тобто, до 1 липня 2025 року вже мали бути підготовлені всі зміни до Податкового кодексу. Однак, як показує практика, принцип стабільності залишається радше декларованим, ніж реально діючим запобіжником для бізнесу.
Висновки
- 2025 рік стане роком фіскального посилення і підготовки до масштабних змін 2026-го.
- Серед ключових ініціатив – запровадження податку на платформи, акциз на солодкі напої, ліквідація банківської таємниці, SAF-T перевірки та посилення контролю за податковим боргом. Усе це вже закладено в Бюджетній декларації.
- Водночас, держава вкотре демонструє, що принцип «стабільності» податкового законодавства залишається лише на папері.
Статті на тему:
Перевірки ДПС під час воєнного стану
Мінімальна заробітна плата у 2026 році
Первинні документи на вживаний товар
Ліцензії на підакцизні товари та їх вартість у 2025 році
Декларація з акцизного податку: інструкція із заповнення за новою формою
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.