Обов'язкове нарахування резерву відпусток для ТОВ на ПДВ
Так, за певних умов.
Відповідно до НП(с)БО 11 «Зобов'язання» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0085-00#Text визначено види забезпечень та порядок їх формування. Як зазначав Мінфін у листі від 10.11.2006 №31-34000-207-10/23936
- створення забезпечення здійснюється для рівномірного розподілу витрат на оплату щорічних відпусток працівників протягом року, які перебувають із підприємством у трудових відносинах.
Тобто, укладаючи трудові договори із працівниками, вони мають право на щорічні оплачувані відпустки (ст. 2 Закону «Про відпустки» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80#Text ). І у разі коли працівник бажає реалізувати своє право на відпустку, у підприємства виникає зобов'язання виплатити працівнику заробітну плату за весь час такої щорічної відпустки до її початку (ст. 115 КЗпП https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/322-08#n691 ).
Відповідно до п. 7 НП(С)БО 26 «Виплати працівникам» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1025-03#o50 , виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді. Виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, є виплата за невідпрацьований час, право на отримання яких працівником може бути використано в майбутніх періодах ( лист Мінфіну від 10.11.2006 №31-34000-207-10/23936).
Отже, забезпечення створюються для відшкодування наступних (майбутніх) операційних витрат на виплату відпусток працівникам (п. 12 НП(С)БО №11). По суті створення відпускного резерву дозволяє рівномірно розподілити майбутні витрати на оплату відпусток працівників протягом року.
При чому створювати резерв відпусток зобов’язані всі юрособи!
Проте є виключення із цього правила. Так, згідно із п. 7 Розд. І НП(С)БО 25 підприємства, зазначені у підпункті 2 пункту 2 цього розділу, можуть не створювати забезпечення наступних витрат і платежів (на виплату наступних відпусток працівникам), а визнають відповідні витрати у періоді їх фактичного понесення, і це такі підприємства:
- непідприємницькі товариства;
- мікропідприємства – юридичні особи, визнані такими відповідно до Закону про бухблік.
Увага! Про нестворення відпускного резерву, ці підприємства мають зазначити в наказі про облікову політику.
Таким чином, підприємство може не нараховувати резерв відпусток, якщо воно відноситься до категорії мікропідприємств та в його наказі про облікову політику про це вказано.
Більше інформації https://7eminar.ua/news/4890-rezerv-vidpustok-yak-stvoriti-na-2025-rik , https://7eminar.ua/events/2696/4633 та https://7eminar.ua/news/1868-kalkulyator-rezervu-vidpustok .
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Підприємство на пільгових операціях: чи потрібно подавати додаток 8
Терміни подання ліквідаційної декларації для ФОП 2 групи
Коли можна почати подавати ліквідаційну декларацію платника єдиного податку і до яого числа її можна подати…
Тристоронній договір: ПДВ та виписка податкової накладної питання
Закон про відпустки: виключення компенсації за частину відпустки
В статті від 24.06.2026 вами було опубліковано :
Водночас Закон про відпустки передбачає й інший випадок виплати компенсації. Так, відповідно до частини четвертої ст. 24 Закону про відпустки:
За бажанням працівника частина щорічної відпустки…
Чи виникає ПДВ при оплаті за виставку за кордоном
Виправлення помилки адреси у формі 20-ОПП підприємства
Податкові нюанси безкоштовного користування меблями між ТОВ і ФОП
Сторнування податкової накладної: ризики штрафів та строки виписки
Як виправити помилку в автоматичному формуванні чека ПРРО
Чи повинен директор підписувати документи за бухгалтера і касира
Обов'язковість надання інформації про військовозобов'язаних працівників у Мінцифри
Страховий стаж демобілізованого працівника для оплати листка непрацездатності
Питання щодо оформлення послуг ФОП на спрощеній системі
Вимога трудової книжки від працівників: зміни після 2026 року
Податки та документи при продажу нерухомості юридичною особою
Проблеми з трудовими відносинами: працівник не звільнений з попереднього місця
Перерахунок відпускних та нарахування лікарняного у складних випадках
14.05 - 22.05 відкриває лікарняний.
23.05 - 25.05 лікарняний продовження.
26.09 - 29.05 лікарняний продовження.
1.06 - 10 .06.2026 знову лікарняний але новий випадок ТН.
як…

