Заголовок тимчасово відсутній
Передача пального Податковим кодексом прирівняно до реалізаціїї п.14.1.212 ПКУ. Якщо дивитися на це таким чином, орендодавець не має права передавати вам пальне навіть і у баку автомобіля. якщо не має ліцензію на продаж пального, не є платником паливиного акцизу . І така позиція податківців висловлена у відповіді, наданій у листі ДПСУ від 07.07.2023 р. № 1739/ІПК/99-00-09-04-03-06 (питання №1).
Це проблема в першу чергу орендодавця, для орендаря отримання такого пального загрожує хіба що безоплатним отрманням ТМЦ. Натомість у орендаря зеркальна проблема виникає при поверненні авто із пальним. Це так само буде в очах податківців - реалізація.
Найпростіший з точки зору обліку та податкових наслідків варіант - це коли в баці техніки, яка передається в оренду чи повертається з оренди, пального нема, тобто техніка передається (повертається) без пального, хоча б на папері. До передачі техніки в оренду орендодавець має злити пальне.
Орендодавець, щоб доїхати до орендаря , заправив пальне, визначив витрати за прбігом за цей відрізок шляху, злив залишки в каністру на місці, та забрав із собою.(або використав все своє пальне по дорозі та доїхав із пустим баком) ТВ обліку в момент зливання пального з бака переданої в оренду техніки орендодавець просто має перемістити його з одного аналітичного рахунку на інший, наприклад: Дт 203 «Пальне в каністрі» – Кт 203 «Пальне в баці». Те саме має зробити і орендар, при поверненні техніки.
Таким чином, пальне орендодавця в оіку орендаря ніяк не відображається. Це один з варіантів, який дозволяє уникнути такого "віртуального" порушення, як передача пального.
Найкращим варіантом з точки зору зручності обліку була б передача пального у позичку, із поверненням такої самої кількості, але, на жаль такий варіант вже теж заборонений податківцями як незаконний в згаданому листі.
Зауважу, що варіант із позичкою , якщо б не погодитися на висновки податківців та піти на нього на свій ризик, не передбачав би поставноки пального на баланс орендаря: як тільки ви отримуєте автомобіль, ви умовно зливаєте пальне орендаря та ставите в ємності дозволеного без ліцензії обсягу (зараз це ємності 5 л, після 1 січня - до 60 л) у себе в коморі на зберігання, та використовуєте тільки те пальне, що самі заправляєте. А потім віддаєте орендодавцю не своє, більш "свіже" пальне , а саме його пальне, яке він передав. Таке пальне в цьому разі буде відзаначатися тільки на позабалансовому рахунку. Але, як я вже сказала, і цього робити не можна - бо тут порушення - зберігання чужого пального.
Це був би зручний та зрозумілий варіант, якби не позиція податківців щодо позички в згаданому листі, з якою, звісно, можна не погоджуватися, але податківці дотримуються саме її, та у разі виникнення проблем їх доведеться вирішувати у судовому порядку.
Тому варіант "кожний забрав своє пальне із собою" - найбільш невразливий.
Раді допомогти, звертайтесь ще!

