Заголовок тимчасово відсутній
У бухобліку для виправлення цієї помилки можна зробити, зокрема, запис: Дт 44 Кт 641.
Відразу скажемо, що пп. 14.1.147 ПКУ - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n256 платою за землю називає обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Отже, якщо Ви мали сплачувати орендну плату за землю держкомунвласності, то для Вас це податок (тобто плата за землю).
Відповідно до п. 18 НП(С)БО 16 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0027-00#o39 податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі (окрім податків, зборів та обов'язкових платежів, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг) названо у складі адмінвитрат.
Тому в бухобліку нарахування та сплату означеної орендної плати у 2023 році Вам, по ідеї, слід було показувати так: Дт 92 Кт 641 та Дт 641 Кт 311. До речі, свого часу вказував на цей й Мінфін у листі від 23.08.2012 р. № 31-08410-07-/23-8152/5195.
Однак, судячи із запитання, Ви у 2023 році не робили запис: Дт 92 Кт 641. Тому наразі Вам слід виправити таку неточність через механізм виправлення помилок. Так, оскільки помилка минулорічна, то зараз виправляти таку неточність Вам слід за правилами п. 4 НП(С)БО 6 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0392-99#Text.
Там сказано, що помилки, допущені під час складання фінансових звітів у попередніх роках, виправляють шляхом коригування сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок звітного року.
У Вашому випадку у бухзаписах це можна показати так: Дт 44 Кт 641. Підставою для такого запису слугуватиме бухгалтерська довідка (п. 4.6 Положення № 88 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0168-95#n160).
Факт сплати означеної орендної сплати (у періоді, безпосереднього перерахування коштів) у бухзаписах Вам слід показати стандартно: Дт 641 Кт 311.
Разом з цим врахуйте, у п. 5 НП(С)БО 6 сказано: виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. А в п. 20 НП(С)БО 6 визначено, що у примітках до фінансових звітів слід розкривати інформацію щодо виправлення помилок, які мали місце в попередніх періодах. А саме:
1) зміст і суму помилки;
2) статті фінансової звітності минулих періодів, які були виправлені з метою повторного подання порівняльної інформації;
3) факт повторного оприлюднення виправлених фінансових звітів або недоцільність повторного оприлюднення.
Також відмітимо, що відповідно до ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/996-14#n237 підприємства можуть подавати уточнену фінансову звітність та уточнену консолідовану фінансову звітність на заміну раніше поданої фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності за результатами проведення аудиторської перевірки, з метою виправлення самостійно виявлених помилок або з інших причин.
Отже, Вам ще доцільно буде скласти "виправлену" фінзвітність за звітні періоди 2023 року (особливо, якщо Ви квартальні платники податку на прибуток) і повторно переподати її (зокрема, в податкову) чи переоприлюднити її (звичайно, якщо вона в принципі підлягає оприлюдненню) в той самий спосіб, як Ви це робили із фінзвітністю, яку зараз уточнюєте (ч. 6 ст. 14 Закону про бухоблік). Але в будь якому випадку Вам треба розкрити суть помилки та навести порівняльну інформацію щодо відповідних показників (зокрема, витрат, які Ви в 2023 році не показали, фінрезультату, нерозподіленого прибутку) у примітках до поточної річної фінзвітності (тобто тої, яку будете складати за 2024 рік).
Оскільки Ви платники податку на прибуток, то Вам доречно виправити таку помилку ще й в прибутковому обліку. При цьому, оскільки мова йде не про одну помилку (принаймні, якщо Ваше підприємство - квартальний платник податку на прибуток), то краще їх виправляти через уточненки до декларації з податку на прибуток (ст. 50 ПКУ - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17/ed20240616#n1258). При цьому із такими уточненками Вам слід буде переподати в податкову, як ми вже вказали, й фінзвітність за "помилковий" 2023 рік (і, вочевидь, її доцільно складати вже у правильному вигляді).
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.
Обмеження тривалості відпустки без збереження заробітної плати
Уточнююча декларація: чи нараховувати штраф за помилку
Терміни сплати НДФО та військового збору при виплаті дивідендів
Розрахунок компенсації за невикористану відпустку при звільненні директора
12.03.2026 звільняється директор підприємства. За період роботи 15 …
Запит ГУ ДПС щодо підтвердження податкового кредиту підприємства
Чи потрібно новоствореному ТОВ подавати звітність без виплат
Новостворене ТОВ на заг. системі опод-ня чи повинно подавати щомісячно …
Розрахунок середньої зарплати для відпустки з урахуванням лікарняних
Донарахування ЄСВ за працівника в відпустці без збереження зарплати
Припинення трудового договору через смерть працівника в окупації
Виявлення помилки в річному звіті ФОП: дії та рекомендації
ФОП 3 група: уточнююча декларація і відсутність штрафів за недостовірність
Проблема з описом товару у ТТН: вказано "палета" замість насоса
Перенесення терміна виплати зарплати: чи буде порушенням
Прийняття тимчасового керівника: порядок та вимоги кадрового оформлення
Помилкове нарахування ПДВ: можливі штрафні санкції для платників
Як правильно заокруглювати зарплату при видачі з каси
Поворотня фінансова допомога: готівковий або безготівковий розрахунок
ТОВ отримало поворотню фінансову допомогу від засновника на рахунок, повертати …


