Ви дізнаєтесь:
- Про розмір ліміту для переказів та причини його впровадження
- Кого не стосуватиметься обмеження суми переказу
- Про критерії приналежності до волонтерської діяльності з метою незастосування ліміту
Чи знаєте ви, що Національний банк України вже запровадив ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб з картки на картку?
Кого це стосується і з якої дати буде діяти?
З 1 жовтня НБУ встановлює ліміт 150 000 грн для переказів з картки на картку
З 1 жовтня 2024 року Національний банк тимчасово на пів року встановлює ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб з картки на картку, також відомі як P2P чи C2C. Ці зміни запроваджені постановою правління НБУ від 27.08.2024 № 102, яка набирає чинності з 28 серпня 2024 року, але обмеження будуть запроваджені з 1 жовтня.
Як саме визначили обмеження?
У новому пункті 4.2 постанови правління НБУ від 24.02.2022 № 18 вказали:
«Надавачу платіжних послуг з обслуговування рахунку в період із 01 жовтня 2024 року до 31 березня 2025 року включно заборонити здійснювати перекази в межах України з усіх рахунків фізичної особи-користовувача, відкритих у цього надавача платіжних послуг у національній валюті, що в сумі перевищують 150 000 гривень включно на місяць, на рахунки інших фізичних осіб-отримувачів, під час яких використовуються реквізити електронних платіжних засобів фізичних осіб-отримувачів».
Національний банк вважає, що запроваджений ліміт допоможе мінімізувати використання платіжної інфраструктури в протиправній діяльності, зокрема з використанням рахунків-дропів, тобто клієнтів банків, які за певну винагороду передають реквізити та дані своїх карткових рахунків у користування третім особам. Ці рахунки використовуються як транзитні для переказу та відмивання незаконних коштів, що є поширеним механізмом функціонування тіньової економіки.
Перекази, до яких не застосовують ліміт
Що саме обмежив Нацбанк?
-
Ліміт діє лише на суми вихідних переказів за усіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.
Отже, ліміт не застосовують:
-
у разі переказів коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку;
-
до переказів юридичних осіб.
-
-
Обмеження стосуються переказів, під час яких використовуються реквізити електронних платіжних засобів фізичних осіб-отримувачів.
Отже, ліміт не застосовують:
-
якщо оплата здійснюється на банківський рахунок фізособи за реквізитами IBAN.
-
Критерії приналежності до волонтерської діяльності для незастосування ліміту
Банкам надано право не застосовувати ліміт щодо переказів окремих категорій фізичних осіб. Йдеться про переказ коштів на рахунки або з рахунків фізичних осіб-користувачів, які не є суб’єктами господарської діяльності та займаються волонтерською діяльністю.
За такої умови такі особи мають відповідати ряду критеріїв для того, щоб їхня діяльність була визнана банком волонтерською. Постанова визначає 5 критеріїв приналежності до волонтерської діяльності. Для того, щоб банк міг ідентифікувати фізичну особу, яка планує займатися волонтерською діяльністю, як волонтера, ця особа має відповідати щонайменше двом критеріям із п’яти:
-
Фізична особа-користувач має бути офіційно зареєстрована як волонтер.
-
Проведення волонтерських зборів є типовою діяльністю за рахунками цієї фізичної особи-користувача в даному банку.
-
Така особа подала банку листа від державного органу, військової частини чи благодійного фонду щодо співпраці в межах організації збору коштів.
-
Фізична особа надала інформацію щодо запланованих суми та строків збору коштів із зазначенням мети такого збору та подальшого використання зібраних коштів.
-
Інформація з відкритих джерел (соціальних мереж, інтернету), зіставлена з іншою наявною у надавача платіжних послуг інформацією, підтверджує здійснення фізичною особою-користувачем волонтерської діяльності та мету зборів, що проводяться в межах волонтерської діяльності.
Водночас банк повинен враховувати будь-яку негативну інформацію щодо ділової репутації, а також недобросовісної волонтерської діяльності фізичної особи-користувача стосовно реальності та прозорості волонтерських зборів або невідповідності заявленої мети збору коштів фактичним витратам зібраних коштів. Наявність у банку будь-якої негативної інформації, включаючи інформацію з відкритих джерел щодо недобросовісної волонтерської діяльності фізичної особи-користувача, може бути підставою для відмови надалі здійснювати перекази в обсязі, що перевищує ліміт 150 000 грн.
Незастосування ліміту у разі підтвердження доходів
Також банк може не застосовувати ліміт у 150 000 грн, якщо сума доходів за рахунком клієнта отримана з підтверджених джерел. У такому разі банк застосовує обмеження в розмірі суми місячних доходів клієнта з підтверджених джерел походження коштів. Але для таких випадків банк також має розробити внутрішні положення, на підставі яких він буде приймати рішення про незастосування ліміту в розмірі 150 000 грн.
Підсумки
-
З 1 жовтня 2024 року Національний банк встановлює ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб з картки на картку.
-
Ліміт не застосовують у разі переказу коштів між власними рахунками клієнта, відкритими в одному банку, та до переказів юридичних осіб.
-
Для волонтерів, чий статус буде підтверджений відповідними критеріями, ліміти застосовувати не будуть.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.