Ви дізнаєтесь:
- Чи має ФОП припинити діяльність у випадку мобілізації
- Про право на пільги зі сплати ЄСВ, ЄП та ПДФО
- Чи сплачує податки мобілізований ФОП за найманих працівників
Що робити ФОПу, який отримав повістку про призов на військову службу? Які наслідки для його підприємницької діяльності? Чи повинен він сплачувати податки та ЄСВ під час військової служби?
Призов на військову службу не скасовує підприємницький статус ФОП!
Насамперед слід звернути увагу, що мобілізація ФОП не є підставою для скасування підприємницького статусу ФОП, тобто підстав для припинення його підприємницької діяльності немає. Про це вказано у ч. 3 ст. 39 Закону про військовий обов'язок.
Отже, у разі призову на військову службу ФОП може уповноважити іншу особу на ведення свого бізнесу. На підставі ст. 237 Цивільного кодексу України ФОП може надати довіреність такій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність має бути нотаріально посвідчена!
Пільги з єдиного соціального внеску
На період воєнного стану всі ФОП звільняються від сплати ЄСВ (п. 919 розділу VIII Закону про ЄСВ).
Але, крім того, для мобілізованих ФОП у Законі про ЄСВ передбачено додатково окремі правила за якими призвані на військову службу під час мобілізації на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов'язків, якщо вони не є роботодавцями.
Отже, якщо в Законі про ЄСВ для всіх ФОП буде скасовано загальну пільгу щодо ЄСВ, для мобілізованих ФОП діятиме своя окрема норма в цьому Законі.
Чи потрібно повідомляти податкову про те, що ФОП призваний на військову службу?
Так, це варто зробити, адже на весь період служби для ФОП діє мораторій на застосування штрафів та пені з ЄСВ.
Хто має повідомити?
Законом передбачено, що протягом 10 днів після мобілізації ТЦК та СП має надіслати до податкового органу копію військового квитка або копію іншого документа із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
Але зрозуміло, що для ФОП буде надійніше, якщо він сам надішле до ДПІ за своєю податковою адресою копію військового квитка із супровідним листом, де повідомить про дату свого призову на військову службу.
А як бути зі сплатою ЄСВ за найманих працівників?
У цьому питанні діє п. 92 розділу VIII Закону про ЄСВ. На період служби ФОП звільняється від сплати ЄСВ та подання звітності щодо таких працівників.
Але зверніть увагу! Уповноважена особа, яка здійснюватиме нарахування працівникам заробітної плати, повинна буде також нараховувати ЄСВ на суму зарплати. Але сплачувати ЄСВ до бюджету уповноважена особа не зобов’язана, оскільки у п. 92 розділу VIII Закону про ЄСВ окремо вказано, що ЄСВ, нарахований уповноваженою особою, сплачується до бюджету ФОП після демобілізації.
Строк сплати ЄСВ, нарахованого на заробітну плату найманих працівників ФОП за період його військової служби сплачується протягом 180 календарних днів з першого дня демобілізації ФОП. При цьому ні штрафи, ні пеня не нараховуються.
Також Закон передбачає, що вже після демобілізації ФОП має подати звітність про суми ЄСВ, нарахованого на заробітну найманих працівників уповноваженою особою. Штрафні санкції за несвоєчасне подання звітності при цьому не нараховуються.
Підсумуємо щодо сплати ЄСВ мобілізованим ФОП:
-
на період військової служби ФОП звільняється від сплати ЄСВ за себе;
-
мобілізований ФОП не зобов’язаний сплачувати ЄСВ на суму зарплати найманих працівників та подавати звітність. Це він зробить вже після демобілізації та штраф за несвоєчасну сплату ЄСВ та подання звітності йому не загрожує.
Звільнення ФОП від ПДФО на період військової служби
ФОП на загальній системі оподаткування на весь період військової служби звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО щодо своєї підприємницької діяльності. Це передбачено у п. 25 підрозд. 10 розд. XX ПКУ: якщо у ФОП є наймані працівники, яким заробітна плата нараховується уповноваженою особою, то така особа повинна нараховувати й утримувати ПДФО із доходів працівників та інших фізосіб, але фактичну сплату цієї суми ПДФО до бюджету буде проводити ФОП після демобілізації.
Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій.
По суті діє такий же алгоритм сплати ПДФО із зарплати працівників, як і щодо ЄСВ.
Пільги з єдиного податку
ФОП-платник єдиного податку також має право на пільги з цього податку на період військової служби. Крім того, він не повинен подавати під час військової служби звітність з єдиного податку.
Але ФОП-платникам єдиного податку 1 та 2 групи потрібно звернути увагу на наступне. Цілком можлива ситуація, коли податкова буде продовжувати нараховувати авансові внески з єдиного податку 1 чи 2 групи й під час військової служби ФОП. Адже інформація про те, що ФОП не здійснює діяльність у зв’язку із мобілізацією у податкової відсутня. У такому разі виникає ризик застосування штрафних санкцій за несплату авансових внесків.
Для того, щоб податкова не нараховувала ФОПу податкові зобов’язання з єдиного податку та штрафні санкції за несплату податку, варто повідомити свою податкову про те, що ФОП призваний на військову службу. Для цього слід подати:
-
заяву про відсутність можливості виконання податкових обов'язків;
-
копію військового квитка, де вказано про призов ФОП на військову службу.
До речі, саме таке роз’яснення надала і ДПС у своєму ЗІР. В якому говориться, що для скасування податковим органом нарахованих сум з єдиного податку ФОП 1 та 2 групи має право подати заяву разом з вичерпним переліком документів. На підставі поданої Заяви з копією відповідного документа податкова скасовує нарахування єдиного податку в інтегрованій картці платника за весь період мобілізації ФОП у період дії воєнного стану в Україні та приймається рішення про скасування податкових вимог.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.