Продовження воєнного стану, збільшені штрафи за військовий облік та продовження дії відстрочок
Цього тижня Рада проголосувала за:
-
продовження воєнного стану та загальної мобілізації до 5 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року;
-
збільшені штрафи за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію:
-
в мирний час штраф для посадових осіб підприємств від 17 000 до 25 500 грн;
-
в особливий період – від 34 000 до 59 500 грн.
-
А Уряд автоматично продовжив на місяць дію відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації, наданих військовозобов’язаним відповідними рішеннями Мінекономіки згідно із постановою КМУ від 27.01.2023 № 76, які не закінчилися на день прийняття постанови № 156.
Коди підстав для ухвалення рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості
Податківці опублікували Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості. Довідник затверджений наказом ДПС від 11.01.2023 № 17.
Всього довідник налічує 18 кодів, повний перелік ви можете завантажити за посиланням.
Нагадуємо, що в Електронному кабінеті доступна послуга, яка дозволяє перевірити ризиковість контрагентів-платників ПДВ. Це допоможе уникнути можливих негативних наслідків від співпраці з ненадійними контрагентами.
Встигніть подати пояснення щодо заблокованих ПН з початку війни
Для ПН та РК, дата складання яких припадає на період дії воєнного стану, а це з 24 лютого 2022 року, та реєстрацію яких зупинено, відлік строку у 365 к. дн. для подання пояснення почався з 01.08.2023.
Але звертаємо увагу, що 30 липня цей строк закінчується і для тих, в кого він був максимальним, якщо податкову складено до початку воєнного стану.
І про це податківці розповідали в ЗІР.
Водночас хочемо нагадати платникам ПДВ, що 18 травня останній день реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, складених з 16 по 30 квітня 2024 року.
Скасували обмеження розрахунків за імпорт товарів і послуг
Уряд під час засідання 7 травня ухвалив важливе рішення (постанова КМУ від 07.05.2014 № 519) для покращення бізнес-клімату в Україні – скасували постанову Кабінету Міністрів № 153, яка обмежувала розрахунки за імпорт товарів і послуг.
За словами Прем’єр-міністра така лібералізація відкриє нові можливості для підприємців: «виходити на нові ринки, посилювати український експорт, створювати нові проєкти та нові робочі місця в Україні».
НБУ впровадив найбільший пакет пом'якшення валютних обмежень
І ще одна хороша новина для бізнесу з’явилась цього тижня. НБУ впроваджує пом’якшення валютних обмежень, і це найбільший пакет з початку повномасштабної війни:
-
скасовують всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг;
-
забезпечують можливість бізнесу репатріювати «нові» дивіденди;
-
надають можливість переказувати кошти за кордон за лізингом/орендою;
-
пом'якшують обмеження в частині погашення «нових» зовнішніх кредитів;
- надають можливість погашати проценти за «старими» зовнішніми кредитами.
Зміни запроваджують постановою НБУ від 03.05.2024 № 56, і більшість положень документа набирає чинності з 04.05.2024.
Розрахунок кількості працівників: роз’яснює Держстат
Держстат оприлюднив лист від 18.05.2023 № 19.1.2‑26/У‑70‑23/66, в якому фахівці статистики пояснили як розраховувати кількість працівників для ф. № 1‑ПВ.
Отже інформацію щодо працівників, відносно яких призупинено дію трудового договору, які евакуювались в іншу місцевість або місцезнаходження яких тимчасово невідомо, не включають у рядок 1040 «Середньооблікова кількість штатних працівників».
Звертаємо увагу, що роз’ясненнями і листами Держстату керуємось виключно при заповненні місячної і квартальної форми 1‑ПВ. При виконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю керуйтесь Інструкцією зі статистики кількості працівників, затвердженою наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286.
Які відпустки компенсують мобілізованим
Наприкінці минулого року у статтю 83 КЗпП та ст. 24 Закону про відпустки внесли зміни, за якими працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, за їхнім бажанням та на підставі заяви виплачується грошова компенсація за всі не використані ними дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Заяву потрібно подати не пізніше останнього дня місяця, в якому працівник був увільнений від роботи у зв’язку з призовом на військову службу. Компенсуються всі дні невикористаних відпусток, накопичені на дату початку служби.
Не компенсуються відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, при народженні дитини, а також додаткові відпустки постраждалим від Чорнобильської катастрофи, учасникам бойових дій, у зв’язку з навчанням, творчі відпустки.