Ви дізнаєтесь:
- В який строк треба подати декларацію, щоб отримати податкову знижку
- Про зміст декларації та порядок її заповнення
- Які документи слід додати до декларації, щоб отримати податкову знижку
Маємо оновлення декларації в порівнянні з попередніми роками й особливо в тому додатку, який стосується податкової знижки. Тому дивимося відео та вчимося як правильно подавати декларацію. Нагадаю, що після подачі та прийому декларації протягом 60 календарних днів податкова відшкодовує відповідну суму податкової знижки на ваш банківський рахунок. Тому заповнюємо вірно, для того, щоб отримати такі кошти на рахунок.
Створення декларації в е-кабінеті
Переходимо в Електронний кабінет платника податків, до розділу «Електронний кабінет для громадян», в якому попередньо раджу сформувати запит про суми виплачених доходів, для того, щоб отримати довідку за 2023 рік в частині заробітної плати, з якої сплачені ПДФО та військовий збір, для того, щоб звіритися з автозаповненням декларації про майновий стан та доходи в частині цих податків, адже це напряму впливає на суму податкової пільги, яку ви надалі можете компенсувати. Переходимо до блоку «Податкова декларація», натискаємо на кнопку «Створити». І відповідно система нам пропонує пройти коротке анкетування, яке дозволить сформувати у складі декларації правильні додатки. Зазначаємо, що ми особа, яка виявляє право (запит) на отримання податкової знижки. В наступних трьох запитаннях у вас може не бути жодної позитивної відповіді, тому натискаємо «Перейти до декларації».
Декларація містить у собі вісім розділів, відповідно сам додаток Ф3 та загальний блок, який не є розділом, це просто один з етапів заповнення документа.
У першому розділі переглядаємо загальну інформацію, чи все коректно система підтягнула та заповнила.
У другому, уже міститься інформація про заробітну плату. У блоках, припустимо, 10.1 – основний фонд заробітної плати по трудовому договору, 10.2 – по цивільно-правовому договору винагорода, далі винагорода або дохід гіг-спеціаліста і так далі. Тобто залежно від того, які доходи ви отримували у 2023 році, відповідно такі графи будуть автоматично заповнені. Зверніть увагу, що система заповнила ці дані автоматично, тобто ніяких даних я вручну не вносила. Однак рекомендую перевірити, чи відповідають вони довідці про доходи, яку попередньо сформували в Електронному кабінеті.
У розділі три можуть бути дані, можуть бути відсутні.
Загальна сума річного доходу у розділі чотири.
Розділ п’ять в нас буде незаповнений в стандартних ситуаціях. У розділі сім зазначаємо обов'язково коректний банківський «UA» рахунок, на який бажаємо, щоб нам зарахували кошти під час застосування податкової знижки.
Заповнення Додатку Ф3: інформація про доходи та витрати, що дають право на податкову знижку
Далі ми перейдемо давайте до форми 3, до самого додатку, і переглянемо як його правильно заповнювати. В першу чергу зазначити потрібно ті типи витрат, які дозволяють вам застосувати податкову знижку. Припустимо в моїй ситуації це оплата за навчання, зазначимо 35 000 грн. Тобто одночасно може бути застосована знижка до різних типів витрат, які ви зазначаєте навпроти відповідних граф. «Усього» прорахувалося автоматично. Переходимо до важливої частини заповнення декларації, а саме розрахунок податку на доходи фізичних осіб. Продовжимо заповнення декларації й ось тут важливий момент, в графу 3 ми повинні перенести дані із рядка «Усього витрат», тобто в такому випадку 35 000 грн. Далі важливо коректно вказати інформацію в графах 4.1 або 4.2, залежно від того, яка ставка ПДФО застосована до ваших доходів. Якщо в моїй ситуації це заробітна плата оподаткована 18% податку з доходів фізичних осіб, тому я копіюю цю суму у графу 4.1 і система далі прорахувала усі необхідні сумові показники. В графі 5 вказана сума ПДФО, утриманого із заробітної плати. Частка у розмірі 100%. Сума, на яку претендую я у вигляді податкової знижки (35 000 грн). Розрахункова база в графі 8 прорахувалася системою. Та загальна розрахункова сума податку за відповідною ставкою, в такому випадку 18% помножити на графу 8, теж система прорахувала це автоматично. Хоча на початку дії оновленої форми доводилося вручну прописувати ці суми, на сьогодні розробником це прибрано і відповідно менше помилок допускається при формуванні декларації. І ось у нас графа 10 сума податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з правом використання податкової знижки. Тобто та сума (5 333,75 грн), яку мені відшкодують на банківський рахунок.
Заповнення розділу VIII: відомості про рухоме та нерухоме майно
Далі поля не заповнюються. Ми переходимо ще до одного розділу вісім, який ми пропустили, в якому варто зазначити відомості про нерухоме та рухоме майно, яке перебуває у власності фізичної особи, яка подає декларацію. Не лише залежно від того чи вони орендуються, чи не орендуються. Якщо дійсно орендується – ми зазначаємо ось тут позначки. Якщо ні – просто залишаємо заповненими ці графи. Однак в цьому розділі важливо вказати (підтягнути) відповідні додатки до вільного формату. З назви розділу незрозуміло, але саме от під блоком вісім містяться графи, які дозволяють прикріпити додатки до вільного формату. Такими додатками, залежно від того, які витрати ви понесли й заявляєте до податкової знижки, можуть бути, припустимо, договір про навчання, платіжні інструкції й так далі. Для цього натискаємо «+» і вносимо реквізити таких документів. Зазначімо договір про навчання, номер документа, дата такого документа і сам документ (його скан-копія), за місцем розташування такого документа підтягуємо його. На цьому ми можемо завершити заповнення декларації.
Звертаю вашу увагу на те, що додатків може бути декілька, тобто система дозволяє нам через плюс додавати ще документи. Ось ви бачите, натиснула «+» – додалася ще одна графа «Документ №3», «Документ №2». І в певних випадках це спрацьовує, тобто прикріплювати кожен документ окремим додатком. Однак є ситуації, коли декларація не приймається, і вся причина в тому, що обсяг усіх додатків, які вами прикріплені, перевищує 5 МБ, це один момент. Хоча буває ситуація, що обсяг не перевищений, всі документи у PDF, однак декларація настирно не приймається. Що раджу у цій ситуації, які вживали заходів? Рекомендую прикріпити додатки всі у вигляді одного файлу розміром до 5 МБ, PDF формату. І найчастіше це допомагає, система пропускає таку декларацію та вона успішно приймається. Або може бути ситуація, що всі вимоги вами дотримані, все одно якісь помилки наявні, квитанції №2, вони надходять. Тоді рекомендовано перезаписати PDF документ, зберегти його через інші програми. Інколи це доводиться робити через додаткове заповнення декларації.
Збереження, підписання, коригування та надсилання декларації
Натискаю «Зберегти декларацію та додатки». Ми перейшли до блоку 10 «Перегляд і збереження», натискаю кнопку «Зберегти». Система пропонує одразу підписати документ та надіслати. Якщо ми натискаємо «Ні», відповідно зберігається чернетка. Ось вона зі статусом «перевірена». Ми можемо її ще переглянути, якісь додаткові дані внести, якщо ми не готові одразу відправляти документ. Потім ми виділяємо документ і тиснемо «Підписати та відправити». Крім того, є додаткові розділи, які дозволяють працювати ось з цим документом-чернеткою, ідентичним документом, ось з тим, з яким ми зараз працюємо. Для цього натиснули ми «Додатково», у нас відкрилися додаткові розділи в Електронному кабінеті, переходимо до «Введення звітності», має бути відфільтровано 2023 рік і ось наша чернетка документа. Якщо ми відкриємо його через цей блок, документ буде у вигляді табличної частини, можливо комусь у такому вигляді зручніше працювати з даними, і по кнопці «Додатки» ми матимемо доступ до документів довільного формату, які ми прикріплювали до декларації, і також до додатка 3, до самого розрахунку, який міститься у складі головного документу декларації.
Таким чином є два варіанти роботи з документом Електронному в кабінеті: через розділ «ЕК для громадян» та через «Введення звітності». Таким чином роблю висновок: до кінця 2024 року ми повинні подати декларацію за 2023 рік якщо хочемо скористатися правом податкової знижки.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.