Основні зарплатні показники на 2024 рік
Нагадуємо основні соціальні показники, які визначені у Законі України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» і діятимуть з 1 січня 2024 року.
Розмір мінімальної заробітної плати в Україні буде змінюватися наступним чином.
Мінімальна заробітна плата:
- у місячному розмірі: з 1 січня — 7 100 грн, з 1 квітня — 8 000 грн;
- у погодинному розмірі: з 1 січня — 42,6 грн, з 1 квітня — 48 грн.
Також визначено розмір мінімальної заробітної плати на рівні 1 600 грн, що застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.
Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року (без змін протягом 2024 року):
- загальний показник – 2 920 грн;
- діти до 6 років – 2 563 грн;
- діти від 6 до 18 років – 3 196 грн;
- працездатні особи – 3 028 грн;
- особи, які втратили працездатність – 2 361 грн.
*Довідник «Розмір прожиткового мінімуму у 2011-2024 роках»
Розмір ПСП у 2024 році
Через збільшення з 2024 року показника прожиткового мінімуму для працездатних осіб базовий розмір ПСП становитиме 1 514 грн, а граничний розмір доходу для її застосування – 4 240 грн.
Довідник «Розмір податкової соціальної пільги і граничного доходу у 2023-2024 роках»: https://7eminar.ua/events/3449/7253
З 2024 року відновлюється дія Закону про індексацію
В Законі про Держбюджет-2024 немає згадки про те, що дія Закону про індексацію буде призупинена і на 2024 рік. Отже, наступного року відновлюється дія Закону про індексацію.
До речі, на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 у січні виходить курс «Зарплата та відпустки-2024: нарахування, облік, звітність», на якому ви дізнаєтеся про всі зміни у відпустках, оновлений порядок обчислення середньої зарплати, нові зарплатні показники та правила, ризики індексації й законні шляхи ненарахування. Отримати доступ до відеокурсу та ознайомитися з програмою можуть передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
Зміни для ФОПів з 1 січня
У 2024 році на підприємців чекає багато змін. Основне, що необхідно зробити – підготуватися до податкових перевірок та змін у регулярних платежах.
Документальні перевірки
У 2023 році на вимогу МВФ Україна скасувала пільговий податок і мораторій на проведення податкових перевірок. Крім цього, з 1 жовтня за невикористання РРО почали штрафувати.
Після повернення податкових перевірок основну увагу приділяли азартному бізнесу, виробникам та постачальникам підакцизного товару. За невикористання РРО податкова могла накласти штраф лише за фактичної перевірки.
У 2024 році повертаються документальні перевірки, коли податкова може перевірити платіжки та чеки за тривалий період часу. Отже, підприємцям варто підготуватися до візитів податкової та бути впевненими у тому, що з документацією і фінансовою звітністю все гаразд.
Найпершими перевірятимуть ФОПів 3 групи, а ФОПів 1 та 2 груп будуть перевіряти з 1 серпня 2024 року.
Як правило, планові документальні перевірки стосуються більших компаній і тих, хто працює на загальній системі оподаткування з ПДВ. Але платникам єдиного податку теж варто підготуватися до податкової перевірки.
Зверніть увагу, що підприємці, які працюють на території, де ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих землях, звільнені від будь-яких штрафів за незастосування РРО.
Прожитковий мінімум і ЄСВ
Прожитковий мінімум у 2024 році зросте до 3 028 гривень. Нагадаємо, що від його розміру залежить багато важливих платежів, зокрема і сума єдиного соціального внеску (ЄСВ). Відповідно, ЄСВ через зростання мінімалки буде таким:
- 1 562 гривні у січні – березні;
- 1 760 гривні у квітні – грудні.
Нагадаю, що розмір ЄСВ для ФОПів дорівнює 22 % від розміру мінімальної зарплати.
Розмір єдиного податку
Розмір єдиного податку фіксується станом на 1 січня 2024 року. Отже, впродовж 2024 року ФОПи платитимуть ЄП у такому розмірі:
- 1 група – 302 гривні на місяць;
- 2 група – 1 420 гривень на місяць;
- 3 група – 5 % від обороту.
Зверніть увагу, що ФОПи 1 та 2 груп, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях або територіях, де ведуться бойові дії, можуть платити єдиний податок на добровільній основі.
Пільги з ЄСВ
На період воєнного стану та 12 місяців після його завершення підприємці мають право не платити ЄСВ, тобто сплата ЄСВ залишається добровільною. Пільги на сплату ЄСВ на період війни не скасовували. Але враховуйте, що на той період, коли підприємець не платить ЄСВ, йому не нараховується страховий стаж.
Ліміти доходів оновлені
Ліміти доходів для підприємців прив'язні до мінімальної зарплати. Оскільки МЗП зросте, ліміти також оновляться. Вони фіксуються станом на 1 січня та залишаються чинними впродовж усього року, після підняття мінімальної зарплати з 1 квітня ліміти переглядатися не будуть.
У 2024 році ліміти доходів для ФОПів на єдиному податку будуть такими:
- 1 група – 1 185 700 гривень;
- 2 група – 5 921 400 гривень;
- 3 група – 8 285 700 гривень.
Можливо, що у 2024 році ліміти піднімуть та увідповіднять до ринкової реальності, але наразі це тільки законопроєкт, який перебуває на стадії обговорення.
На відеокурсі, який вже доступний передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 «Безпечна діяльність ФОП: організація, облік, звітність та оплата праці» ви дізнаєтесь, як ФОПу найкраще підібрати відповідну групу та систему оподаткування в залежності від виду діяльності й контрагентів, з якими він планує працювати, кількості найманих працівників або їх відсутності та максимального доходу у відповідному виді діяльності. А також розберетеся з особливостями оформлення оплати праці й трудових відносин у ФОПів. Доступ до відеокурсу для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
З 1 січня розмір 1 тарифного розряду ЄТС буде підвищено
На сайті СПО профспілок оприлюднено проєкт постанови КМУ «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери», яка набирає чинності з дня її опублікування та застосовуватиметься з 1 січня 2024 року.
Згідно з проєктом Постанови КМУ, посадові оклади (тарифні ставки) розраховуються з огляду на розмір посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду:
- з 1 січня 2024 року – 3 195 грн;
- з 1 квітня 2024 року – 3 600 грн.
З 1 січня зросте страховий стаж для пенсії
Фахівці ПФУ повідомили, що у 2024 році зросте тривалість страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію за віком.
Отже, з 1 січня 2024 року для того, щоб вийти на пенсію в 60 років, громадянам треба мати щонайменше 31 рік страхового стажу. Ті, у кого після досягнення 60 років немає достатнього страхового стажу, матимуть право на пенсію у 63 роки за наявності стажу не менше 21 року.
За наявності страхового стажу від 15 до 20 років пенсійні виплати призначать у 65 років.
Якщо ж у людини менше ніж 15 років стажу, у віці 65 років вона матиме право на отримання державної соціальної допомоги замість пенсійних виплат.
Кого перевірятиме ДПС у 2024 році
22 грудня ДПСУ оприлюднила план-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік. За ним наступного року планують провести 3 242 перевірки. Але це попередні дані, адже податківці мають право щомісяця вносити зміни у план.
Як завжди, план-графік на 2024 рік складається з чотирьох розділів:
- Розділ I «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб» та Розділ II «Документальні планові перевірки фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів». За ними податківці запланували перевірити 1 998 юридичні особи та 174 фінансові установи (2 172 перевірки).
- Розділ ІІІ «Документальні планові перевірки фізичних осіб». Він налічує 914 фізосіб.
- Розділ IV «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». З таких питань планують провести 156 перевірок.
Перевірте, чи не прийдуть до вас контролери з перевіркою вже у січні.
І підготуйтеся до проведення документальних і фактичних перевірок на відеокурсі «Перевірки від підготовки до проведення та усунення наслідків», що складається з 7 уроків. Курс викладають Ірина Губіна, Ольга Самофалова і Тимур Алієв. Отримати доступ до відеокурсу та ознайомитися з програмою можуть передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
Опубліковані ставки місцевих податків та зборів на 2024 рік
ДПС вже опублікувала інформацію щодо ставок місцевих податків і зборів на 2024 рік.
Інформацію подано в розрізі кожної області у файлі: «Зведена інформація про розмір та дату встановлення на відповідних територіях ставок місцевих податків і зборів, а також про встановлені податкові пільги, які будуть діяти у 2024 році».
З 1 січня можуть запровадити нові рахунки для сплати податків
Щороку на початку нового бюджетного року в Держказначейства відкриваються рахунки за надходженнями до державного та місцевих бюджетів.
За відсутності змін у законодавстві щодо переліку надходжень, які зараховуються до загального і спеціального фондів державного й місцевих бюджетів, та/або порядку їх зарахування до відповідних бюджетів, не пізніше першого робочого дня нового бюджетного періоду відкриваються (перевідкриваються) рахунки з реквізитами попереднього бюджетного періоду.
За пунктом 2.1 Порядку № 758, рахунки за надходженнями відкриваються протягом 45 днів з дня прийняття закону про Державний бюджет України.
Держбюджет на 2024 ВРУ прийняла 9 листопада 2023 року. Відповідно 45-деннний строк минув 23 грудня 2023 року, але досі від Держказначейства повідомлення не було.
А для того, щоб правильно скласти звітність за 2023 рік і розпочати 2024-тий, пропонуємо бухгалтерам підприємств на єдиному податку курс «Єдиний податок 2024 для юросіб: облік, (НЕ)доходи, звітність». Курс буде доступний передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1 вже в січні 2024 року.
З 1 січня зросте вартість реєстрації легкового авто
Розмір збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при першій реєстрації легкових авто на території України залежить від суми прожиткового мінімуму, який з 1 січня становить 3 028 грн.
Пенсійний збір сплачується у розмірі залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договору купівлі-продажу, довідки-рахунку торговельних організацій, договору міни, довідки органів митної служби, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість, без урахування ПДВ, у розмірі:
- 3 % – якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (499 620,00 грн);
- 4 % – якщо вартість легкового автомобіля перевищує 165, але не перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (більше ніж 499 620,00 грн, але не перевищує або дорівнює 878 120,00 грн);
5 % – якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року – більше ніж 878 120,00 грн.
Хто з торговців з 1 січня має перейти на безготівкові платежі
Нагадуємо, що Кабмін постановою від 29.07.2022 № 894 визначив строки, до настання яких торговці мають забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (зокрема і з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включно з товарами (послугами), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно:
1) з 1 січня 2023 року – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення понад 25 тис. осіб (крім торговців, зазначених у підпункті 4);
2) з 1 січня 2024 року – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 5 до 25 тис. осіб (крім торговців, зазначених у підпункті 4);
3) з 1 січня 2025 року – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення менше ніж 5 тис. осіб (крім торговців, зазначених у підпункті 4);
4) з 1 січня 2026 року – торговці – ФОПи – платники єдиного податку першої групи, торговці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.
Ця вимога не поширюється на торговців, які провадять господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перелік яких затверджено наказом Мінреінтеграції, та протягом трьох місяців після припинення проведення воєнних (бойових) дій на таких територіях та/або деокупації, звільнення від оточення (блокування) цих територій.
Нагадаю бухгалтерам, якщо у вас є запитання щодо ведення обліку, звітності, оподаткування або нарахування зарплати, наш унікальний сервіс «Особистий консультант» допоможе всім передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. Ви отримаєте відповіді кваліфікованих експертів на всі запитання з податкового і бухгалтерського обліку. Запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається до 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. У суботу і неділю запитання також приймаються, а відповідь надається у понеділок. Крім того, протягом 14 днів після публікації відповіді ви можете надіслати експерту уточнення до запитання та отримати повнішу відповідь.
Ставки ввізного мита у 2024 році
Мінекономіки розмістило довідкову інформацію щодо ставок ввізного мита України, які застосовуватимуться у 2024 році до імпорту товарів походженням з ЄС у рамках зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.
Повний перелік доступний для завантаження за посиланням.
Це дає можливість українському бізнесу планувати свою діяльність на 2024 рік.
З 1 січня запрацює Закон щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків
З 1 січня запрацює Закон України від 22.11.2023 № 3497-IX «Про внесення змін до Закону України «Про фінансові механізми стимулювання експортної діяльності» щодо страхування інвестицій в Україні від воєнних ризиків».
Закон був розроблений з метою створення умов для масштабування інвестицій в Україні в часи воєнних дій та повоєнного відновлення.
Ініціатива передбачає підтримку економічної діяльності в Україні, посилення промислового (зокрема і оборонно-промислового) сектору, а також створення нових робочих місць та наповнення бюджетів всіх рівнів коштами від сплати податків, що зумовить посилення сил оборони України.
З 1 січня запрацює земельний ринок
Мінагрополітики зазначає, що змін до другого етапу земельної реформи не буде. З 1 січня запрацює земельний ринок для юридичних осіб, як і планувалося. На цьому наголосив Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський під час конференції УКАБ «Ведення агробізнесу в Україні».
Нагадаю, що з 1 січня 2024 року розпочинається другий етап земельної реформи. Відповідно до нього, юридичні особи, отримають змогу купувати землю, але за умови, що вони створені й зареєстровані за законодавством України, а засновниками є лише громадяни України. Дозволено купувати до 10 тисяч гектарів.
З 1 січня «військовий» ПДФО та акциз - на військові потреби
З 1 січня і до 31 грудня 2024 року відповідно до Закону від 08.11.2023 № 3428-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України» військовий ПДФО розподіляється в таких пропорціях:
- 45 % – ДСЗІ на дрони (прогноз 43+ млрд грн);
- 45 % – Мінстратегпрому для розгортання виробництва боєприпасів і зброї (43+ млрд грн);
- 10 % – розпорядникам сектору безпеки й оборони для автоматичного розподілу між військовими частинами пропорційно відповідно до сплаченого ПДФО (близько 10 млрд грн).
Також з 1 січня 2024 року акциз (окрім місцевої частини 13,44 %), який йшов у Дорожній фонд, буде спрямовуватися на військові потреби.
З 1 січня деякі лікарні втратять можливість контрактуватися з НСЗУ
Керівники лікарень, які увійшли до спроможної мережі, до кінця 2023 року мали зобов’язання у своїх медичних закладах покрити потреби у кондиціонерах у палатах та ординаторських.
Ті лікарні, які не виконали цей обов’язок і не змогли забезпечити кондиціонерами палати відповідно до вимог МОЗу, — втрачають можливість контрактуватися з НСЗУ за певними пакетами вже з 1 січня 2024 року.
З 1 січня запрацює процедура підтвердження факту вирощування багаторічних насаджень
Мінагрополітики наказом від 08.08.2022 № 537 затвердило Порядок, який визначає процедуру підтвердження факту вирощування багаторічних насаджень особою, яка має намір здійснити викуп земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності орендарями, емфітевтами. Порядок набере чинності з 1 січня 2024 року.
Отже, особа, яка має намір здійснити викуп земельної ділянки, подає до органу, до повноважень якого належить розпорядження земельними ділянками відповідно до ст. 122 Земельного кодексу, документи для підтвердження факту вирощування багаторічних насаджень:
- заяву в паперовій або електронній формі (додаток 1);
- два примірники акта інвентаризації багаторічних насаджень на земельній ділянці (в друкованому вигляді) (додаток 2);
- витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому обов'язково зазначено: кадастровий номер, місце розташування, категорію земель, цільове призначення, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель, відомості про власника та орендаря, емфітевта земельної ділянки, відомість про обмеження у використанні земельної ділянки;
- копія технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, розроблена на замовлення орендаря, емфітевта на земельну ділянку під багаторічними насадженнями, яку має намір здійснити викуп орендар, емфітевт, в строк не пізніше ніж за 3 місяці до дати подачі документів, завірена розробником;
- проєкт створення багаторічних насаджень на земельній ділянці, яку мають намір викупити;
- оборотно-сальдова відомість на кінець останнього звітного періоду, підписана керівником підприємства (для юросіб), або інший документ, що підтверджує право володіння та/або висадки багаторічних насаджень орендарем, емфітевтом (для фізосіб).
Подані документи розглядаються протягом 30 календарних днів з дати їх отримання. У разі неможливості розгляду документів за цей час строк розгляду може бути продовжений на 15 календарних днів, про що письмово повідомляється заявнику.
На Бухгалтерській Відеоплатформі №1 бухгалтерів агропідприємств скоро очікуватиме відеокурс «Агрооблік у програмі Дебет Плюс». Готуємо його разом з нашими партнерами «Дебет Плюс», які забезпечують розробку, впровадження та супровід комплексних рішень для автоматизації бізнес-процесів.
На курсі ви навчитеся проводити облік грошових коштів, основних засобів, ТМЦ, зарплати та кадрової документації для агропідприємств, з’ясуєте, як проводити закриття періоду і складання звітності. Посилання на програму і доступ до курсу для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
За програмою єВідновлення з 1 січня відшкодовуватимуть витрати
З 1 січня набирає чинності Закон України від 05.10.2023 № 3410-IX про розширення форми компенсації для українців, чиє житло було пошкоджене або зруйноване в результаті російської агресії («єВідновлення»).
Зокрема, відтепер громадяни, які зробили ремонт пошкодженого житла власним коштом, зможуть претендувати на виплату за програмою «єВідновлення».
Заявки подаються через Дію. Жодних чеків, розписок, фото- та відеофіксацій чи інших доказів не потрібно. За бажанням їх можна додатково надати комісії, але це не є обов’язковим або визначальним у прийнятті рішення про компенсацію.
Виплати за новою формою компенсації почнуть здійснюватися з 1 січня 2024 року. Для цього необхідно подати заяву через Дію, її розгляне комісія і визначить розмір виплати.
Визначаючи розмір компенсації, комісії орієнтуються на акт первинного огляду пошкодженого житла, який проводиться після пошкодження житла та чек-лист з встановленою вартістю будматеріалів та робіт, затверджений Кабміном.
З 23 січня змінюються правила ввезення гуманітарної допомоги
Закон України від 08.11.2023 № 3448-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення порядку ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги» закріплює спрощення процедури ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги.
Також на законодавчому рівні запроваджується необхідність використання електронної системи обліку гуманітарної допомоги. Мінсоцполітики запустило таку платформу – Автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги – з 1 грудня.
Окрім цього, розширюється перелік отримувачів гуманітарної допомоги. Раніше це могли бути зареєстровані в Україні благодійні фонди та громадські організації з визначеними напрямками статутної діяльності. Тепер до переліку додаються іноземні благодійні організації, представництва яких акредитовані в Україні. Також отримувачами можуть бути неприбуткові державні та комунальні установи, органи місцевого самоврядування, надавачі соціальних послуг.
Серед іншого, врегульовується питання визнання товарів гуманітарною допомогою. Отже, придбані благодійними організаціями за кордоном товари, які при ввезенні в Україну задекларовані як гуманітарна допомога, мають бути безоплатно роздані набувачам протягом 90 днів з дати перетину митного кордону. У такому випадку товари будуть визнані гуманітарною допомогою.
Серед важливих норм також є можливість передавати транспортні засоби військовим як фізичним особам (набувачам) у якості гуманітарної допомоги.
31 січня 2024 року спливає граничний строк безоплатного обміну марок акцизного податку нового зразка
Постановою КМУ від 19.06.2023 № 618 «Деякі питання маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах» державне підприємство «Поліграфічний комбінат «Україна» з виготовлення цінних паперів» зобов’язано забезпечити до 31 січня 2024 року виготовлення, безоплатний обмін та доставку продавцю марок акцизного податку нового зразка для маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача в електронних сигаретах відповідно до кількості прийнятих для знищення марок акцизного податку попереднього зразка.
З 1 січня діють зміни до Порядку складання бюджетної звітності
Мінфін наказом від 15.11.2023 №632 «Про внесення змін до Порядку складання бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, звітності фондами загальнообов’язкового державного соціального і пенсійного страхування» вніс косметичні зміни до Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.2012 № 44, та виклав у новій редакції деякі додатки до Порядку № 44.
Отже, наказом № 44 внесено наступні зміни:
- форму № 4-2д, № 4-2м «Звіт про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень» викладено в новій редакції;
- примітку 1 у формі № 7д, № 7м «Звіт про заборгованість за бюджетними коштами» вилучено, тож рядки з 400 по 580 у звіті за місяць, починаючи з 2024 року, слід заповнювати.
Також назви посад у всіх формах бюджетної звітності увідповіднили до форм фінансової звітності:
- Керівник (уповноважена посадова особа);
- Головний бухгалтер (спеціаліст, на якого покладено виконання обов’язків бухгалтерської служби).
Цей наказ набирає чинності з 1 січня 2024 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
З 1 січня застосовують оновлену форму штатного розпису
Мінфін наказом від 27.11.2023 № 661 затвердив зміни до форми штатного розпису, затвердженої наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57. Зміни наберуть чинності з 1 січня 2024 року.
Форму штатного розпису доповнили новою графою 3 — Класифікаційний код посади, щоб ідентифікувати посаду працівника держоргану у штатній чисельності установи. Заповнюватимуть цю графу держоргани, які провели класифікацію посад.
Нагадаємо, що бюджетники складають штатний розпис за типовою формою, затвердженою наказом Мінфіну від 28.01.2002 № 57.
З 2024 року діятиме нова форма декларації про відходи
Кабмін постановою від 19.08.2023 № 876 вніс зміни до постанови КМУ від 07.05.2022 № 556 «Деякі питання подання декларації про відходи». Зокрема:
1) у новій редакції викладено форму декларації про відходи;
2) підкориговано Порядок подання декларації про відходи, а саме уточнено таке:
- декларація подається утворювачами або власниками відходів, діяльність яких призводить до утворення небезпечних відходів, або власниками відходів, що не є небезпечними, річний обсяг утворення яких перевищує 50 тонн;
- дія Порядку не поширюється на домогосподарства;
- формування декларації припиняється за допомогою програмних засобів системи, якщо зазначені у заяві відомості надані не в повному обсязі, не відповідають вимогам арифметичного та формато-логічного контролю.
Як працюватимемо і відпочиватимемо у січні
1 січня 2024 року (понеділок) мало б бути неробочим днем (ст. 73 КЗпП).
Проте воєнний стан в Україні наразі продовжено до 14 лютого 2024 року, і у період його дії не застосовуються, зокрема, норми статей 71-73 КЗпП (святкові й неробочі дні). Отже, офіційних святкових і неробочих днів в Україні немає.
Щодо роботи банків, то 1 січня 2024 року система електронних платежів (СЕП) продовжує працювати 24/7, водночас через СЕП не приймаються платіжні та інформаційні повідомлення від і на адресу Державної казначейської служби України. Банківська система України працює у звичайному режимі. Валютний ринок України, депозитарій НБУ, а також інші системи Національного банку також працюють у звичайному режимі.
Вже з 2 січня 2024 року органи Казначейства працюють у звичайному режимі.
А 3 січня ми запрошуємо на Клубну оnline-зустріч з Мар’яною Кавин за темою «Важливі кейси для платників податків з ПДВ, ПнП та ЄП». Ви дізнаєтесь, як списати ПДВ-кредит та розрахувати курсові різниці, а також розберетеся з новими правилами визначення ЄП для юросіб. Посилання на реєстрацію для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
Важливі дати для бухгалтера
І наостанок нагадаємо про граничні дати подання квартальної та річної звітності й сплати податків за IV квартал 2023 року і 2023 рік.
4 січня
Останній день подання до органів статистики
- Звіту про надходження сільськогосподарських тварин на переробні підприємства за IV квартал (форма 11-заг (квартальна))
- Звіту про надходження молока сирого на переробні підприємства за IV квартал (форма 13-заг (квартальна))
5 січня
Останній день подання
- Звіту з праці за IV квартал (форма № 1-ПВ (квартальна))
9 січня
Останній день подання
- Звіту про ціни на ринку житла за IV квартал 2023 року (форма № 1-ціни (житло) (квартальна)
10 січня
Останній день подання
- Звіту про використання добрив і пестицидів за 2023 рік (форма № 9-сг (річна))
- Звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду за 2023 рік (форма № 29-сг (річна))
- Звіту про експорт-імпорт послуг за IV квартал 2023 року
- Звіту підприємства з іноземними інвестиціями за IV квартал 2023 року
- Звіту підприємства про інвестиції за кордон за IV квартал 2023 року
15 січня
Останній день подання
- Звіту по заборгованості страхувальника зі сплати страхових коштів до Фонду соціального страхування України за IV квартал 2023 року
- Звіту про придбання (продаж) товарів для забезпечення життєдіяльності транспортних засобів, потреб пасажирів та членів екіпажу за IV квартал 2023 року (форма № 14-ЗЕЗ (квартальна))
- Звіту про ціни виробників послуг за IV квартал 2023 року (форма № 1-ціни (послуги) (квартальна))
- Звіту про виконання державного оборонного замовлення на науково-дослідні й дослідно-конструкторські роботи та роботи за іншими напрямами за IV квартал 2023 року (форма № 5-НО (зведена) (квартальна))
Останній день подання до Центру зайнятості
- Інформації про кількість працевлаштованих громадян суб'єктами господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні (форма № 1-ПА (квартальна)), за IV квартал 2023 року
19 січня
Хоча у календарі подання форм державної статзвітності у 2024 році граничною датою подання звіту є 22 січня, радимо не відкладати звітування на останній день і подати:
- Звіт про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами за 2023 рік (форма № 24 (річна))*
- Звіт про об'єкти погосподарського обліку за 2023 рік (форма № 6-сільрада (річна))*
- Звіт про реалізацію продукції сільського господарства за 2023 рік (форма № 21-заг) (річна))*
- Звіт про добування водних біоресурсів за 2023 рік (форма № 1-риба (річна))*
Останній день сплати
- ЄСВ з доходу фізичних осіб – підприємців, зокрема і тих, які обрали спрощену систему оподаткування; членів фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах; фізосіб, які здійснюють незалежну профдіяльність, за IV квартал 2023 року
22 січня
Останній день подання
- Фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами коштів державного й місцевих бюджетів за IV квартал 2023 року
25 січня
Останній день подання
- Звіту про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі за IV квартал 2023 року (форма № 1-опт (квартальна))
- Звіту про обсяги реалізованих послуг за IV квартал 2023 року
- Звіту про продаж і запаси товарів у торговій мережі за IV квартал
- Звіту про капітальні інвестиції за IV квартал 2023 року
- Звіту про перевезення автомобільним транспортом вантажів за видами вантажів та пасажирів за видами сполучення за IV квартал 2023 року
- Звіту про перевезення вантажів і пасажирів водним транспортом за IV квартал 2023 року (форма № 31-вод (квартальна))
- Звіту про оплату населенням житлово-комунальних послуг та електроенергії за IV квартал 2023 року (форма № 1-заборгованість (ЖКГ) (квартальна))
29 січня
Останній день сплати
- Авансового внеску з податку на нерухоме майно за IV квартал 2023 року
- Авансового внеску з транспортного податку юридичними особами за IV квартал 2023 року
30 січня
Останній день сплати
- Єдиного податку платниками 4-ї групи за IV квартал 2023 року