Ви дізнаєтесь:
- З якої дати рахувати середню зарплату по-новому: з дати наказу, чи дати відпустки.
- Як визначити розрахунковий період для розрахунку середньої зарплати.
- Про механізм обчислення середньої зарплати і практику його застосування.
Внесено зміни до розрахунку середньої зарплати для виплати матдопомоги та компенсації за відпустку
Урядом прийнята Постанова №957, згідно з якою внесено зміни до Порядку №100. Постанова була опублікована в «Урядовому кур'єрі» 12 вересня. Отже, норми Постанови №957 слід застосовувати з дня офіційного опублікування, а саме з 12 вересня. В розрахунку середньої зарплати для відпускних і нарахувань за два місяці, крім матеріальної допомоги, змін не відбулося.
Зміни стосуються виключно матеріальної допомоги й зміни стосуються виключно компенсації за невикористану відпустку. Матеріальна допомога може бути на оздоровлення. Вона може бути для розв'язання соціально-побутових питань, у деяких роботодавців вона є. Тепер звертаю увагу тих, в кого є матеріальна допомога на оздоровлення, звертаю увагу особисто, було дуже багато запитань: наказ зроблено 11.09 (наказ зроблений 08.09), відпустка починається з 12.09 (чи відпустка починається з 13.09), рахувати матеріальну допомогу по-старому чи рахувати матеріальну допомогу по-новому? Якщо у мене наказ навіть 05.09, а відпустка у мене 12, 13, 14 (нижня частина слайда), відпустка розпочинається з 12.09 і пізніше, вам треба діяти за новим порядком обчислення середньої зарплати. Орієнтуємося не на дату наказу, а на дату початку відпустки. Якщо відпустка, увага на слайд, розпочинається з 12.09 і пізніше – там діє новий алгоритм обчислення середньої зарплати. Тому якщо у вас відпустка з 12.09 і пізніше, і ви матеріальну допомогу дали по старому, її треба переобчислити.
Далі. Матеріальна допомога для розв'язання соціально-побутових питань. Там доволі просто, є дата наказу надати матеріальну допомогу. Якщо дата наказу до 12.09 – по старому. Якщо дата наказу з 12.09 – по новому. Тому матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових питань – орієнтація дата наказу. Матеріальна допомога на оздоровлення – орієнтація на початок відпустки. Тому на цей момент звернуть увагу.
Тобто якщо відпустка розпочинається з 12.09 і пізніше – ми діємо за новим алгоритмом обчислення середньої зарплати. Якщо ви матеріальну допомогу виплачуєте в розмірі посадового окладу, тут звісно жодних змін не відбулося.
Отримувачі матдопомоги та обґрунтування для її розрахунку
Хто виплачує допомогу на рівні середньої? Це обов'язкова виплата для держслужбовців, ви бачите: в розмірі середньомісячної під час надання щорічної основної відпустки. Працівникам державних органів, посадовим особам місцевого самоврядування. Ви всі ці випадки дуже чудово знаєте, коли у нас включається середній заробіток. Необов'язкова виплата для службовців ОМС, для робітників, які у нас там в ОМС працюють. Причому для робітників тільки одну матеріальну допомогу можна надати, якщо ти йому дав вже на оздоровлення, то на «соцпобуту» у нього не буде.
«Соцпобут» по середній. Звертаю вашу увагу, що «соцпобут» це не є обов'язковою виплатою і, увага, стосується держслужбовця з 12.09. До 12.09 держслужбовцям матеріальна допомога надавалася один раз на рік, в розмірі середньомісячної зарплати, на підставі особистої заяви. З 12.09 держслужбовцям матеріальна допомога надається «соцпобут» один раз на рік у розмірі, увага, що не перевищує середньомісячної зарплати, на підставі особистої заяви у порядку, затвердженому керівником державної служби. Тобто у вас з 12.09 має бути порядок надання матеріальної допомоги на «соцпобут» затверджений керівником держслужби, в якому ви пропишете: або це буде виключно в розмірі окладу; або це буде оклад плюс ранг; або це буде оклад плюс ранг плюс вислуга. Але не більше ніж середньомісячна зарплата. Тобто для держслужби з 12.09 має бути внутрішній механізм, який розроблений вами, затверджений керівником, в якому ви чітко визначите, що в межах середньої для «соцпобуту» ви все ж таки будете оплачувати.
Ну і якщо це посадові особи, службовці ОМС їм матеріальна допомога на розв'язання соціально-побутових питань, знову ж таки, у розмірі, що не перевищує середньомісячної зарплати.
Розрахунковий період та виплати для визначення середньої зарплати
Розрахунковий період. Тобто якщо я вже надаю, ще раз, відпустка з 12.09 і пізніше або наказ на «соцпобут» з 12.09 і пізніше, в мене вже по новому, в мене змінився розрахунковий період та обчислення середньої зарплати для надання матеріальної допомоги проводиться виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання матеріальної (грошової) допомоги. Тобто змінами передбачено. До речі, змінами не передбачено, що воно все має бути повністю відпрацьовано. Чому? Звертаю вашу увагу, розрахунковий період 12 місяців, але не плутаємо з відпускними. 12 місяців, але розрахунок в робочих днях. Ось в чому принципова відмінність. Тобто матеріальна допомога - це у нас зараз щось середнє між відпускними й двомісячним розрахунковим періодом. Так, я беру 12 місяців, якщо це вересень, це з вересня минулого по серпень поточного, і необов'язково всі вони мають бути відпрацьовані, тому я орієнтуюся на робочі дні. Далі. Якщо я працював менше ніж 12 місяців, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається матеріальна (грошова) допомога. Якщо працівника оформлено на роботу не з першого числа місяця, проте дата прийняття на роботу є першим робочим днем місяця, цей місяць враховується до розрахункового періоду як повний місяць. Тобто 12 місячний розрахунковий період як для відпускних, він береться і для матеріальної допомоги, діють ті самі правила. Але звертаю вашу увагу, період то 12 місяців, а розрахунки робляться у фактично відпрацьованих робочих днях. Крім того, через те, що ми розрахунки робимо у фактично відпрацьованих робочих днях, для нарахування матеріальної допомоги береться правило, яке є для двомісячного періоду. Тобто крім виплат, які входять в п. 4 Порядку №100, там перераховано, що не входить в середню, також не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника, тобто коли, приміром, це відрядження було по середній, дні не входять, оплата не входить, ну і звісно коли були лікарняні, відпускні й тощо, це взагалі не фактично відпрацьовані робочі дні. Тобто середня зарплата в розрахунковому періоді працівникам обчислюється на загальних умовах, а саме з виплат, нарахованих у місяцях розрахункового періоду. Крім того, не забуваємо, що у нас є премії і якщо це премії квартальні, і якщо це премії річні, і якщо премія не нараховується місяць в місяць, то тут діє так званий перспективний порядок включення премії наперед. Він вже діє два роки. Торік його трішки підкоригували. Але так само він лишається, ось цей порядок включення премії наперед. Отже, абзац третій п. 3 Порядку №100: розмір премій, які враховуються в розрахунковому періоді, вони так само мають включатися в розрахунок середньої зарплати, так званим перспективним методом.
На платформі дуже багато відео щодо включення премії тим перспективним методом, за яким ми живемо два роки, з урахуванням тих змін, які були у нас десь наприкінці квітня минулого року.
Механізм обчислення середньої зарплати
Далі. У разі коли середня місячна зарплата визначена законодавством як розрахункова величина для нарахування матеріальної допомоги, вона обчислюється множенням середньоденної зарплати. Це по факту буде у нас середньоденна зарплата на середньомісячне число робочих днів у розрахунковому періоді. Тобто, знову ж таки, не передбачено, що ось ці розрахункові місяці, вони мають бути повністю у нас відпрацьовані.
Далі. Середньоденна зарплата. Середньоденна зарплата визначається шляхом ділення зарплати за фактично відпрацьовані протягом 12 місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів. Тобто тут ми використовуємо правило двох місяців. Зарплата за робочі, крім середніх, ділимо на фактичні робочі. Але при цьому період 12 місяців. Тобто матеріальна допомога, це у нас зараз симбіоз між відпускними й двох місячним розрахунковим періодом.
Ну для чого це робиться? Звісно ж щоб сума матеріальної допомоги була менша ніж раніше, коли ми брали тільки два місяці. Щоб воно все було розтягнете і розмазане на рік.
Далі. Середньомісячне число робочих днів розраховується шляхом ділення на 12 сумарного числа робочих днів за останні 12 календарних місяців згідно з графіком роботи підприємства. І при цьому може бути ще така ситуація, що якщо обчислюється середня зарплата за 12 місяців виходячи з посадового окладу, але не менше мінімалки, то ми розраховуємо відповідно до абзацу 23 п. 4. А абзац 23 пункт 4 каже, що якщо розрахунок середньої зарплати обчислюється виходячи з посадового окладу, але не менше мінімалки, то нарахування здійснюється шляхом множення посадового кладу чи мінімалки на кількість місяців розрахункового періоду.
І повертаючись назад. Тобто ми по факту ось ту усю, як то кажуть «оклад, але не менше МЗП», маємо помножити на 12 в місяці, в якому відбувається подія, ну якщо у вас там реально немає в 12 місяцях, як то кажуть, нічого. Ну навряд чи він тільки прийде на роботу і відразу буде матеріальна допомога. На число робочих днів за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому відбувається подія, з якою пов'язана відповідна виплата, згідно з графіком роботи підприємства. Тобто передбачений навіть випадок, коли у мене в ось тих 12 місяців нічого немає, я розрахунок проводжу виходячи з окладу, але не менше мінімалки. Оклад, але не менше МЗП, я множу на 12 і ділю на робочі дні, на робочі дні за графіком цього роботодавця у 12 місячному розрахунковому періоді. Тобто аналог двомісячного періоду, але тільки 12 місяців.
Приклад розрахунку середньої зарплати для виплати матдопомоги
Приклад, який міститься у роз'ясненні Мінекономіки. Працівника прийняли на роботу за п'ятиденним робочим тижнем з двома вихідними (суботи, неділя) з 12.03 поточного року з окладом 10 тисяч гривень. 14.09 йому надається матеріальна допомога в розмірі середньомісячної зарплати. В серпні він був у відпустці три дні й ви бачите скільки йому було нараховано за відпустки, скільки була зарплата за робочі дні, ну і як розрахувати йому середню. Розрахунковий період у зазначеному прикладі буде квітень – серпень 2023 року. Сума зарплати в розрахунковому періоді, тобто по факту повні місяці, він прийшов з кінця березня, кінець березня не враховується, з квітня по серпень. Умовно дуже простий приклад, що з квітня по липень по 10 тисяч, плюс 9 тисяч серпні – 49 тисяч. І в цьому періоді було 109 робочих днів і три дні він там не працював. По факту 106 днів лишається в розрахунку. 49 тисяч ми ділимо на 106 робочих днів, маємо 462,26 грн середню зарплату. Число робочих днів в розрахунковому періоді за графіком підприємства в 12 місяцях це 261. 261 на 12, це 21,75. 462,26 на 21,75 це 10054,16 грн.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.