Відеоблоги

Штрафонебезпечні ситуації при оплаті праці за роботу в нічний час та у вихідні

Ви дізнаєтесь:

  • Про підстави та обов'язок роботодавця оплачувати роботу в нічний час та у вихідні.
  • Чи здійснюється доплата за роботу в нічну зміну.
  • Як на практиці розрахувати суму доплати за роботу в нічний час та у вихідні.
Оберіть відео для перегляду

5(9)

Оцініть відео:

Штрафонебезпечні ситуації при оплаті праці за роботу в нічний час та у вихідні

00:05:52

Тимур Алієв

5(9)

Оцініть відео:


Визначення «нічний час» та компенсація за роботу в нічну зміну

Оплата роботи в ніч. Так от, не забувайте, будь ласка, що ніч, вона у нас для всіх однакова і нічний, це час з 10 години вечора до 6 ранку. Якщо графіком виходу на роботу (графіком змінності) передбачена робота в нічний час, тривалість включається до тривалості роботи (зміни) працівника. І компенсацією роботи в таких умовах є доплата за роботу в нічний час. При цьому така доплата здійснюється за фактично відпрацьовані години в нічний час. Отже, доволі часто можна почути: «так він же і так вночі працює, я що йому за ніч ще щось маю нараховувати?». Звісно ж маєте, тому що для нього ніч, вона не перестає бути ніччю. Тут так само доволі часто робиться багато помилок, ні сторожам нічні не нараховуються, ні там… ну у нас зараз комендантська година, продажів нічних немає. Хоча це якщо ми візьмемо Закарпаття, там нема комендантської години, там можуть бути нічні продажі. Так от, доплату за роботу у нічний час, будь ласка, не забувайте.


Правила визначення суми доплати за годину роботи у нічний час

Тепер. Нічний час оплачується в підвищеному розмірі, встановленому генеральною, галузевою (регіональною) угодами й колективним договором (якщо нема колдоговору – положення про оплату праці), але не нижче 20% тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час. Тобто це є мінімум. Цей мінімум встановлений законодавством і здійснювати оплату за роботу у нічний час нижче цієї межі або взагалі не оплачувати роботу у нічний час звісно не можна. Держпраці на цьому наголошує. Деякі роботодавці, на жаль, цим нехтують.

Далі. Ось такий приклад. Для сторожів встановлено підсумований облік робочого часу. Обліковий період – квартал. І в ІІ кварталі у нас сторож відпрацював таку кількість нічних годин. У квітні ви бачите, в травні й в червні. І при цьому є кількість робочих годин, увага, за його графіком роботи, за його індивідуальним графіком роботи. Ви їх бачите для квітня, травня і червня. Місячний оклад сторожа 6700 і колективний договір або положення про оплату праці, вони встановлюють у мінімальному розмірі. Вам ніхто не забороняє встановити вище, але 20%, це той самий гарантований мінімум. Я окремо рахую годинну тарифну ставку для обчислення нічних в кожному окремому місяці. Чому? Я беру оклад, ділю на кількість годин в цьому місяці, увага, за його індивідуальним графіком роботи, а не за тими табличками, що раніше були від Мінекономіки. Для квітня в мене своя буде годинна, для травня своя, для червня буде своя, ви бачите на екрані. 6700 на години, наголошую, за його індивідуальним графіком роботи. І далі, з огляду кожної окремої годинної ставки я помножу на кількість нічних, помножу на 20%, маю собі ось ту нічну доплату. Вона в мене буде звісно в різних місяцях різнитися. Так в мене ба більше ще й різна годинна ставка буде в різних місяцях. Тому що мій сторож, він на окладі.


Види компенсації за роботу у вихідний день

Робота у вихідний день. Якщо ви залучаєте працівника до роботи у його вихідний день. Знову ж таки, вихідні дні, вони не загальні для всієї країни. Це не означає, що якщо у сторожа і так робота в суботу-неділю, він працює у вихідний. Ні! Вихідні дні, вони в кожного індивідуальні, за графіком роботи. Так от, робота у вихідний день може компенсуватися за згодою сторін або наданням іншого дня відпочинку, або в грошовій формі у подвійному розмірі. І як при цьому рахується подвійний розмір визначає ст. 107 КЗпП. У відрядників – подвійні відрядні розцінки. У працівників, у яких оплата годині або денні ставки – подвійна годинна або денна ставка. І працівники, які отримують місячний оклад, якщо дійсно не надавався інший день відпочинку і по факту вийшла робота більше ніж норма, то подвійна годинна ставка понад оклад. Звісно оплата проводиться в розмірі фактично відпрацьовані у такий вихідний день.


Ось такий приклад. Працівник 17 червня (в суботу), є вихідним днем, він відпрацював вісім годин. І годинна ставка його 45 гривень. Місячна норма робочого часу, встановлена в червні, для нього 176 годин. І варіант перший, інший день відпочинку йому не надавався, тобто працівник відпрацював 184 години, в тому числі 8 годин у вихідний день. Тобто в нього вийшло, як то кажуть, 8 годин більше його норми. І варіант два, за погодженням з роботодавцем працівнику був наданий інший день відпочинку, у понеділок 19 червня. І в результаті що вийшло? «Баш на баш», так? Замість суботи він відпочив у понеділок і що 176 годин було, вони так собі й лишилися.


Варіант один. Оплата роботи у вихідний день. Я беру 8 годин, помножу на 45, помножую на 2, це в мене виходить 720. І він в мене на погодинці, 176 годин оплата відбувається по 45 за годину, ті що в нього були й заплановані, і плюс 720 доплата за вихідний день. Ось ми отримуємо 8640.


І варіант 2. Коли йому замість роботи у суботу він відпочивав у понеділок. Ми йому оплату згідно зі статтею 107 не здійснюємо. І по факту, відпрацьовані години у суботу оплачуємо у звичайному порядку. В нього все одно, що була субота, що була неділя, в нього 176 годин було, 176 на 45 ось нам дає 7920 грн.