Відеоблоги

Нові форми ПН та ПДВ-декларації: що змінилось та коли застосовувати

Ви дізнаєтесь:

  • Які зміни внесено до ПН та звітності з ПДВ.
  • Коли застосовуватимуться нові форми ПН.
  • За який період вперше подаватимуть оновлену ПДВ-декларацію.
Оберіть відео для перегляду

5(30)

Оцініть відео:

Нові форми ПН та ПДВ-декларації: що змінилось та коли застосовувати

00:11:22

Сергій Дробоття

5(30)

Оцініть відео:

Законодавчі зміни щодо нових форм ПН та податкової звітності з ПДВ

Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2022 р. №463 було затверджені нові форми податкової накладної та нові форми податкової звітності з ПДВ. Цей наказ набирає чинності з 1 числа місяця, що настає за другим місяцем його офіційного опублікування. Оскільки наказ було опубліковано 8 лютого 2023 року, то відповідно він набуває чинності з 1 квітня 2023 року. Отже, у нас ще з вами є два місяці для того, щоб підготуватися до тих змін, які вносяться до форм податкової звітності та до форми податкової накладної. Отже, що це за зміни? Зміни ці стосуються лише одного, що вже давно не діє порядок спеціальний для сільгосп товаровиробників, які постачають окремі товари. У зв’язку з цим необхідно було змінити форму податкової накладної та форми податкової звітності ще у 2022 році, але це, мабуть, не могло бути технічно, і тому лише зараз Міністерство фінансів запровадило ці зміни. Отже, нова форма податкової накладної запрацює лише з 1 квітня, а оновлені форми податкової звітності запрацюють ще пізніше, починаючи з травня, тобто з декларації за квітень. Зверніть увагу, що і форма уточнюючого розрахунку, яка також належить до форм податкової звітності, також запрацює лише починаючи з 1 травня. Тобто уточнюючий розрахунок за будь-який період, який буде подаватися починаючи з 1 травня, вже буде подаватися з урахуванням тих змін, які внесені наказом Міністерства фінансів №463. До речі, про це Державна податкова служба нещодавно роз’яснила на своєму офіційному сайті. Можете звернутися до сайту Державної податкової служби й подивитися, що вони там роз’яснили.


Нова форма податкової накладної: перелік змін

Тепер безпосередньо про ті зміни, які стосуються форми податкової накладної. Зверніть, будь ласка, увагу на слайд. З форми податкової накладної вилучена остання, дванадцята, графа, в якій зазначався код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника. Починаючи з 1 квітня 2023 року податкова накладна складатися буде з одинадцяти граф. Тобто останньої графи вже не буде. Відповідно внесені зміни й у порядок заповнення податкової накладної. Тепер не потрібно буде у порядковому номері податкової накладної, яка складається на постачання сільськогосподарської продукції, зазначати цифру 2. Оскільки це вже не буде відповідати тим нормам, які діють на день складання цієї податкової накладної. Відповідно у формі податкової накладної уже вилучена ось та примітка, що код 2 – у разі здійснення операцій з постачання власно вироблених товарів, отриманих за результатами видів діяльності, визначених пунктом 16-1.3 статті 16-1 Закону України про державну підтримку сільськогосподарського товаровиробника. Тобто це вже буде не актуально. Залишається лише два номери у порядковому номері, це 5 і 6, які складаються відповідно у разі, якщо цю податкову накладну складає оператор інвестора за багатосторонньою угодою про розподіл продукції, та код 6 – у разі складання податкової накладної на постачання тютюнових виробів, там де базою оподаткування є максимальна ціна. Тобто цифри 2 уже у порядковому номері не буде. Також до порядку складання податкової накладної внесені ще одні зміни, тепер, починаючи з 1 квітня 2023 року, у разі постачання послуг нерезиденту із місцем постачання цих послуг на митній території України, необхідно буде зазначати код ознаки не видачі покупцю – «21». Це означає, що ця податкова накладна складена платником ПДВ для послуг, які надаються нерезиденту, але місце постачання цих послуг на митній території України. Відповідно у розділі покупця необхідно зазначити назву цього нерезидента та країну його, зазначити умовний індивідуальний податковий номер 5 і одинадцять нулів. А зверніть увагу, що рядок «Податковий номер платника податку або серія паспорта» не заповнюються. Це новина. Раніше цього не було. Ну причиною появи цього типу причини незрозумілий, тому що, що хоче податкова отримати, яку інформацію? Мабуть статистика, який обсяг послуг надається нерезиденту на митній території України.


Нова форма податкової звітності: перелік змін

Зміни до форми податкової звітності. Річ у тому, що з 1 січня 2022 року, я не помилився, саме з 2022 року, вже не діє норма п. 51 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ. Ця норма діяла з 1 січня 2017 по 1 січня 2022 року. І за цією нормою платники ПДВ, сільськогосподарські товаровиробники внесені до реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону … і т.д., мали складати у складі податкової звітності з ПДВ відповідний додаток, додаток Д8, ми до нього ще повернемося. Отже, оскільки ця норма вже не чинна, необхідно було внести зміни й до форми податкової звітності з ПДВ. Так само як і у податковій накладній, це необхідно було зробити ще у минулому, 2022 році. Але руки, мабуть, дійшли лише у 2023 році. Що зробили з формою податкової декларації? Ну у першу чергу вилучили ознаку, що цю декларацію подає підприємство, яке має право або претендує на отримання бюджетної дотації. Тобто ви бачите, що викреслили шостий код, чи шосте поле бланка податкової накладної. Тепер цього коду у бланку уже не буде. Але це буде у нас уже починаючи з декларації за квітень. Також відповідні зміни внесли до деяких додатків декларації з ПДВ. Стосується це додатку Д1 у першу чергу. У таблиці 1.1 цього додатку тепер не буде уже ознакою, що цю таблицю 1.1 додатку Д1 подає сільськогосподарський товаровиробник. Але щоб не зменшувати кількість граф в таблиці 1.1 замість однієї ознаки ввели іншу ознаку, ознака здійснення операцій на умовний продаж, тобто за п.198.5 або за п. 199.1 ПКУ. Ну я так розумію, що це зроблено для того, щоб не зменшувати кількість граф у цьому додатку, а лише зменшити кількість рядків, щоб не робити нове програмне забезпечення. Також зміни відповідні внесли й до таблиці 2.1 цього ж самого додатку, додатку Д1. Тобто там замість ознак, що це є просто придбання сільськогосподарської продукції, тепер додали ознаки здійснення операцій з придбання необоротних активів. Ви просто бачите, замість однієї ознаки додали нову ознаку, але від цього нічого не змінилося. Залишилося головне – кількість граф в цих таблицях, таблиці 1.1 і таблиці 2.1 додатку Д1 до декларації з ПДВ.

 

Що ще змінилось? Змінили додаток Д5. Але він зовсім не пов'язаний зі змінами, пов’язаними із постачанням сільгосппродукції. Річ у тому, що у ПКУ, у Розділі ХХ з’явися п. 68, у підрозділі 10 з’явився п. 68. За цим пунктом платники ПДВ, які ввозять обладнання для використання у власній діяльності, звільняються від ПДВ, але за умови, що у них це обладнання використовується у власній діяльності для виробництва власної продукції, а не перепродається. І тому для того, щоб відстежувати як саме використовується це обладнання до додатка Д5 додали ще одну таблицю, таблицю 4, і в назву додатка також відповідно внесли зміни. Тепер цей додаток подається не лише для того, щоб розрахувати суму податкових пільг або показати які обсяги неоподаткованих операцій в цьому звітному періоді зробив постачальник, а також для того, щоб показати, що підприємство має право на використання пільги, оскільки підприємство складається із працівників, які є інвалідами, а також з цього додатку будуть розшифровуватися показники для саме п. 68, пільгового пункту, який надає пільги під час ввезення. І у разі якщо обладнання, ще раз повторю, використовується для тих чи інших цілей, підприємство не повинно нічого доплачувати. В цьому додатку більше нічого не змінилося.

 

І головне, що починаючи зі звітності за квітень додатків буде 7, а не 8. Додаток ДС8 втратив свою актуальність ще у минулому 2022 році, у зв’язку з тим, що п. 51, про який я тільки що говорив, він уже не актуальний, він діяв саме до 1 січня 2022 року. Тобто цього додатку більше не буде. І виключили його саме з форм податкової звітності з ПДВ.

Підсумки. Податкову накладну за новою формою розпочнуть реєструвати лише з 1 квітня 2023 року. Змін не дуже багато. Вилучили одну графу, графу 12, і внесли зміни під податковою накладною у виносках. Також зверну увагу, що починаючи з 1 квітня, у разі постачання послуг на митній території України нерезидентам, необхідно зазначати в податковій накладній тип причини не видачі «21». Що стосується звітності з ПДВ, то перший раз за новими формами необхідно подавати таку звітність починаючи з декларації за квітень, тобто до 20-ого травня. Також в травні, якщо будете виправляти помилку за попередні звітні періоди, необхідно застосовувати вже оновлену форму уточнюючого розрахунку.