Ви дізнаєтесь:
- Чи змінилися умови застосування «генераторних» пільг в 2023 році.
- Яким Переліком користуватися, щоб ідентифікувати пільгові товари.
- Як застосовувати пільговий режим при операціях ввезення та постачання.
Зміна умов застосування «генераторної» ПДВ-пільги в 2023 році
Дивіться. Що передбачено? Передбачено звільнення від оподаткування операцій з ввезення на митну територію України електрогенераторних установок, трансформаторів, генераторів, обладнання та матеріали до них (підрозділ 2 Розділу ХХ ПКУ доповнено новим пунктом 87). Мабуть, всім знайомі вже слова: генератори, електрогенератори, трансформатори. Чому? Зараз ми поговоримо чому ці слова вже знайомі, але в законі вони з’явилися у нас вже вперше. Мається на увазі в Податковому кодексі України. І зверніть увагу, що пільгове оподаткування запроваджується згідно з цим закону, цих змін, лише для операцій з імпорту, тобто нічого не сказано про постачання цих товарів на митній території України. Ці звільнення передбачено лише на обмежений час, точніше до 1 травня 2023 року, якщо не продовжать цю пільгу. І лише для конкретних товарів, коди яких визначені Митним кодексом України. Якщо ми зараз почитаємо цю норму, то побачимо: тимчасово, на період дії воєнного стану, але не довше ніж до 1 травня 2023 року (те, чому я сказав, що це норма тимчасова), звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення товарів на митну територію України, в тому числі операцій з пересилання у міжнародних поштових та експрес-відправленнях (те, про що говорили наприкінці минулого року, що ті ж самі генератори, які постачаються поштовими відправленнями, мають бути звільнені) ті товари, які визначені п. 9-21 Митного кодексу України.
Перелік пільгових товарів
Я зараз звичайно не буду повністю ці коди вам казати, ви самі їх подивитесь. Невеличкий просто наведу фрагмент, що це за коди. Тобто жовтим кольором, я спеціально виділив жовтим кольором, це ті коди товарів, які вже на сьогодні звільнені. Точніше і на вчора вони були звільнені, але згідно зовсім іншої норми ПКУ. Пункт 71 того ж самого підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ передбачає, що на період коронавірусної хвороби або так званого «Covid періоду», звільняється від оподаткування медикаменти та інші медичні вироби. І саме нагадаю, цю норму п. 71 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ Кабінет Міністрів України колись затвердив спеціальний перелік. Зараз ви бачите на слайді реквізити цієї постанови Кабінету Міністрів. Це постанова КМУ від 20.03.2020 р. №224, ще в той період, коли з’явився ось цей як раз коронавірус. І до цієї постанови була вже не одна зміна. І саме цією постановою затверджено перелік товарів, як медичних, так і не зовсім медичних, які звільняються від оподаткування, як привезені на митну територію України, так і при постачанні цих товарів на митній території України. Нагадаю, що останні зміни відбулися наприкінці минулого року, до цього переліку, це постанова Кабміну №1340, якою змінено ті товари, в тому числі й генератори, в тому числі й різні антени, так далі, для зв’язку. Перелік змінено.
Порядок застосування пільги
Затверджено новий перелік звільнених від оподаткування товарів. Але ще раз зверну увагу, згідно з постановою №1240, з урахуванням №1340, тобто згідно з п. 71 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ, від оподаткування ПДВ звільняються операції як з ввезення товарів на митну територію України, так і з їх постачання на митній території України. В той час, як згідно з останніх змін ПКУ, лише звільняється від оподаткування операції з ввезення товарів і перелік цих товарів визначено Митним кодексом України. Ще раз хочу звернути вашу увагу на той перелік, який визначено ПКУ з урахуванням Митного кодексу. Тобто жовтим кольором я спеціально виділив саме коди тих товарів, які звільняються від оподаткування ПДВ і які так само звільняються від оподаткування ПДВ згідно з іншим пунктом, пункту 71. Тобто ви бачите, що дуже і дуже багато. Ті ж самі коди, до речі, що і в постанові №1240. Тобто нічого нового в принципі не змінилося. Але додали певні коди, додали певні виключення. І одразу виникає запитання: а як тоді сьогодні, лише операції з ввезення на митну територію України цих товарів звільняється чи в тому числі операції з постачання цих товарів на митній території України? Ну, як на мене, оскільки п. 71 підрозділу 2 Розділу ХХ ПКУ не скасовувано, тобто він діє до закінчення карантину, оскільки діє постанова №224, з урахуванням змін №1340, в якій зазначено, що до 1 квітня. До речі, те що в нас розбіжності, в ПКУ зазначено, що не пізніше ніж до 1 травня, а у постанові №1340, яка затверджена на підставі п. 71 підрозділу 2, зазначена інша дата (до 1 квітня). Але побачимо, як в кінці буде викручуватися Кабінет Міністрів з цієї ситуації. Скоріше за все, він продовжить просто дію цієї постанови.
Отже, у нас дві норми Кодексу, вони діють одночасно. Пункт 71 підрозділу 2 і пункт 87, який з’явився з 3 січня цього року. Одним пунктом зазначено, що операції з ввезення і постачання на митній території України, перелік яких визначає Кабмін, звільнені від оподаткування. Другим пунктом зазначено, що операції лише з ввезення. Ну, як на мене, то діють два пункти одночасно. Вони не скасовують один одного. Тобто у нас є пільга і при ввезені, у нас є пільга і при постачанні цих товарів на митній території України. І мається на увазі саме ось ті генератори, про які йшла мова. В кінці минулого року дуже багато про це говорили. Саме у зв’язку з блекаутом затвердив Кабінет Міністрів спеціальний перелік звільнених від оподаткування ПДВ товарів.
Ну кому цікаво більш детально про це почитати, я хочу вас просто відіслати до сайту Державної податкової служби України. І наприкінці минулого року вони нам давали дуже багато роз’яснень з приводу оподаткування генераторних установок та іншого обладнання, як при ввезені на митну територію України, так і при постачанні цих товарів на митній території України. Ось ви зараз бачите на слайді: щодо звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України електрогенераторних установок. Тобто роз’яснення від 3 грудня.
Наступне запитання: чи залежить звільнення від оподаткування від того, кому ці товари постачаються, хто є покупцем? Теж податкова служба роз’яснює, що неважливо для кого ці товари ввозяться, неважливо кому вони постачаються в Україні, пільга діє для всіх однаково.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.