Ви дізнаєтесь:
- Про етапи автоматизованого моніторингу на предмет ризиковості.
- За яких обставин реєстрація ПН/РК є безумовною.
- Про нові ознаки безумовної реєстрації ПН для малого бізнесу.
Етапи автоматизованого моніторингу на предмет ризиковості
Автоматизований моніторинг податкової накладної на критерії ризиковості здійснюється в чотири етапи.
На першому етапі відбувається перевірка на ознаки безумовної реєстрації. До речі саме до цих ознак внесені в першу чергу зміни.
На другому етапі відбувається перевірка критеріїв ризиковості платника ПДВ.
На третьому етапі відбувається перевірка платника ПДВ на наявність позитивної історії.
І на четвертому етапі відбувається перевірка ризиковості здійснення операції. Це не означає, що обов’язково всі чотири платники ПДВ або його податкова накладна, має пройти. Якщо податкова накладна або платник ПДВ має критерії або ознак безумовної реєстрації, то всі наступні етапи вже не важливі, тому що ця податкова накладна має зареєструватися в єдиному реєстрі. Ну звичайно з урахуванням того ліміту для реєстрації, який є у платника ПДВ на момент подання на реєстрацію податкової накладної або розрахунку коригування. Я дуже коротко нагадаю, але ми більш детально зупинимося на змінах.
Що таке ознаки безумовної реєстрації?
Їх було п’ять, стане сім. Перша ознака, якщо податкова накладна нікому не видається або складена на операцію пільгову (наприклад якщо вчора це були ІТ операції, а сьогодні це якісь інші операції, які звільняються від оподаткування), то такі податкові накладні не підлягають моніторингу. Немає в цьому сенсу, оскільки покупець за цими податковими накладними немає кредиту. Тобто покупець взагалі не платник ПДВ або ця податкова накладна без ПДВ, тому що вона на пільгові операції. Тому ці податкові накладні не блокують.
Обсяг постачання (за виконання визначених умов) становить менше 500 тис. грн.
Наступна ознака безумовної реєстрації, це, як я кажу, ознака для невеличкого бізнесу. Якщо обсяг постачання в місяці не перевищує 500 тис. грн і податкова накладна складена для платника (одного) не перевищує 50 тис. грн, обсяг постачання з одним покупцем не перевищує 50 тис. грн, то такі податкові накладні не повинні блокуватися. Але там є ще певні умови, що сума ПДВ, щомісячна, не нижче 20 тис. грн і керівник – посадова особа у вас працює, і ще удвох може працювати, але не більше ніж у трьох платників ПДВ. Дуже цікава норма, як мені відомо, саме за цією ознакою все одно блокуються податкові накладні. Податківці кажуть, що це автоматично відбувається, попри те, що у платника ПДВ невеличкі обсяги постачання у місяці, попри те, що директор лише у них, більше ні у кого, все одно податкові накладні блокуються. Ну ця норма, вона дуже така розпливчата, тому що не всі платники ПДВ щомісячно сплачують податок у розмірі не менше ніж 20 тис. грн. Не забуваємо, що податок сплачується як різниця зобов’язання і кредиту. Якщо у вас різниця у попередньому місяці була менше ніж ця сума, то відповідно під цю ознаку ви вже не попадаєте. Тут нічого не змінилося.
Обсяг постачання (за виконання визначених умов) становить менше 500 тис. грн.
Не змінилася і третя ознака, це для великого бізнесу. Якщо у вас податкове навантаження більше ніж 5%, якщо у вас сума податків, сплачених за минулих 12 місяців, понад один мільйон гривень, якщо у вас там немає такого коливання сплачених сум попереднє середньомісячне ПДВ не більше ніж на 40%. Ну хто у нас крупний бізнес, той знає, що для них це ознака безумовної реєстрації, їх податкові накладні не блокують.
Не змінилася і четверта ознака безумовної реєстрації.
Не змінилася і п’ята ознака, тимчасово. Це зроблена вона для платників, які є мікропідприємствами або малими підприємствами, які здійснюють постачання сільгосппродукції.
Обсяг постачання, зазначений в ПН, або сума коригувань не перевищує 5 тис. грн.
З’явилися дві нові ознаки безумовної реєстрації. Зверніть увагу на них. Зроблено, як це кажуть, спеціально для малого бізнесу. Якщо обсяг постачання, зазначений у податковій накладній, не перевищує 5 тис. грн, то означає, що сума ПДВ не перевищує 1 тис. грн, якщо ставка 20%. Або загальна сума коригувань (РК+, РК-), також не перевищує 5 тис. грн (це мається на увазі обсяг постачання, обсяг коригування). Відповідно сума ПДВ це буде +/- 1 тис. грн. У цьому випадку такі податкові накладні, такі розрахунки коригування, не повинні блокуватися, але за умови, знову ж таки зверніть увагу, що загальний обсяг постачання (загальний обсяг коригування) не перевищує 500 тис. грн, директор, знову ж таки, працює лише у вас і не більше ніж у двох платників, тобто та норма, яка у нас є у другому критерії ознаки безумовної реєстрації, то в цьому випадку такі податки накладні (такі розрахунки коригування) не повинні блокуватися. Ну звичайно за умови, що платник не підпадає під критерії ризиковості платника. Тобто якщо ви попали під ризикового платника, у вас ось такі невеличкі податкові накладні, у вас незначні обсяги постачання, то ваші податкові накладні не мають блокуватися. Ну в принципі може і правильно, тому що судячи з форумів бухгалтерських, судячи з того, що робиться, невеличкі (на 10, на 20, на 100 грн) податкові накладні чомусь блокуються, а ви розумієте, що часу для розблокування це займає досить і досить багато. Хтось не розблоковує взагалі ці податкові накладні. Хтось не може отримати оплату від покупця, тому що покупець чекає розблокування. На жаль, такі наші реалії, що покупці не до кінця розраховуються, не повністю, до тих пір, поки постачальник не розблокує податкову накладну і не зареєструє її в Єдиному реєстрі. Отже, ось ці дві нові ознаки безумовної реєстрації, в принципі вони направлені для малого бізнесу, для невеличких обсягів постачання податкових накладних, обсягів коригування, і мають реєструватися без особливих проблем.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.