Ви дізнаєтесь:
- Про новий строк реєстрації «лютнево-травневих» ПН.
- Про граничний строк виконання податкових зобов’язань за лютий - травень.
- З якої дати, які та коли податкові повідомлення-рішення буде скасовано.
Законодавчі зміни щодо реєстрації «лютнево-травневих» ПН
Я хочу звернути увагу на ті зміни, які відбулися у нас у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. Це той пункт, який визначає неможливість виконання платниками податків своїх податкових обов’язків. Це той пункт, який передбачав реєстрацію податкових накладних, які були складені у нас у лютому-травні, до 15-го липня. Це той пункт, який передбачав сплату податку за деклараціями за лютий-травень, до певного числа. У цьому пункті тепер зміни, його виклали в новій редакції. Тобто дивіться, що було у нас ще зовсім нещодавно, до 3 січня. Починаючи з 27 травня, це дата набуття чинності Законом №2260, який ми «обсмоктували» минулого року неодноразово, починаючи з травня місяця, законопроєкт, а потім самого закону, платники ПДВ, які мають можливості своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі, зобов’язані забезпечити реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування, складених у лютому-травні, до 15-го липня. Ця норма була у пп. 69.1 на підставі Закону №2260 і податківці роз’яснили, що це означає, що саме до 14 липня, а не до 15, як зазначено в Кодексі, має бути зареєстрована податкова накладна або розрахунок коригування з датою складання 1 лютого – 31 травня 2022 року. Тобто словосполучення «до 15 липня» вони трактували, що це означає 14 липня останній день. І дуже багато інформації про те, що окремі платники ПДВ зареєстрували такі податкові накладні саме в останній день, 15-го липня.
Що змінилося з 3 січня цього року і чому в новому законі зазначено, що він набуває чинності в окремих моментах саме з 27 травня? Зверніть, будь ласка, увагу на слайд. Що реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних, із датою складання 1 січня – 31 травня. До речі, трошки змінилося, тепер чітко вказано про які накладні йде мова, ті що складені з 1 лютого по 31 травня. В попередній редакції цього пункту 69.1 було зазначено, що граничний термін реєстрації, який припадає на період з 24 лютого по дату набуття чинності Закону №2260 (27 травня). Знову ж таки, бачите, тут є дата 24 лютого і 27 травня, в нових змінах вже чітко зазначена про які податкові накладні йде мова, ті, в яких дата складання з 01.02.2022 по 31.05.2022. Так от, останній день їх реєстрації без штрафів – не пізніше 15 липня. Тобто не до 15 липня, як було раніше, а не пізніше 15 липня. «Не пізніше» це означає, що цей день включно.
Також зробили ще одну поправочку, якої не було в Законі №2260, що для зведених податкових накладних на умовний продаж, які складаються на підставі п. 198.5 або 199.1 ПКУ, останній день реєстрації, це не пізніше 20-го липня. Чому? Тому що, знову ж таки, в попередній редакції цього пункту 69.1, яка діяла до 3 січня, було зазначено до 15 липня, про зведені податкові накладні взагалі нічого не було зазначено. Ну до речі, я про ці можливі зміни говорив, що у попередньому 2022 році, хтось може пам’ятає, ми розбирали той законопроект, який нарешті став Законом №2836, я казав, що це позитивні зміни, що це ось ці дні, 15 липня, 20 липня, правильно визначені, що цей день є той день, коли можна зареєструвати було і штрафів не буде. Тому що, ще раз повторюю, на сьогодні дуже багато інформації про те, що реєстрація відбулася 15-го липня, в останній день, і податківці вважають, що це несвоєчасна реєстрація, і вже платники ПДВ почали отримувати або вже хтось отримав податкові повідомлення-рішення за несвоєчасну реєстрацію.
Кінцева дата сплати податку та подання звітності за лютий - травень
Крім змін в термінах реєстрації, останніх днів реєстрації, ось цих лютнево-травневих накладних, також внесено зміни щодо кінцевої дати сплати податку і кінцевої дати подання звітності за ось ці чотири періоди (лютий, березень, квітень, травень). Знову ж таки, згідно З законом №2260, який набув чинності з 27 травня, про який ми говорили неодноразово, останній день подання звітності за ось ці періоди без штрафів, мається на увазі період часу лютий-травень, до 20.07. А останній день сплати податкових зобов’язань за цими деклараціями – не пізніше 31.07. Мається на увазі для тих платників ПДВ, які мають можливість сплачувати, мають можливість подавати звітність.
Що змінилось згідно Закону №2836? Знову ж таки, вже уточнили, що подання звітності за лютий-травень, тобто за ті періоди, які є місячними періодами звітності, здійснюється не пізніше 20 липня. «До 20 липня» було в Законі №2260, «не пізніше 20 липня» - в Законі №2836. Сплата податку за ці періоди відбувається не пізніше 1 серпня. Зверніть увагу, тут було не пізніше 31.07. А там взагалі була проблема, там були вихідні й податківці взагалі тоді сказали, що необхідно сплатити було до 29 липня включно. Тепер же зазначили, що необхідно сплатити не пізніше 1 серпня, тобто понеділок. Річ у тому, що дійсно хтось не встиг до 29 липня сплатити податок за тими деклараціями, які були подані за ці чотири періоди, платіж пройшов уже 1 серпня, податківці одразу нарахували 5% штрафів за несвоєчасну сплату податку, оскільки вони вважали, що 1 серпня це вже є понеділок, а не та дата, про яку зазначено було в Законі №2260. От я сподіваюсь, що дійсно зараз ці норми вже, які набули чинності, тим паче набули чинності заднім числом, вони є позитивні й податківці скасують свої повідомлення-рішення, які були направлені платникам ПДВ за несвоєчасну реєстрацію (мається на увазі 15 липня), за несвоєчасне подання звітності (мається на увазі 20 липня), за несвоєчасну сплату (мається на увазі 1 серпня).
Скасування податкових повідомлень-рішень
До речі, саме про те, що податківці мають скасувати свої податкові повідомлення-рішення зазначено в цьому Законі №2836 і це дуже добре, що він набув чинності заднім числом. Тобто у разі звільнення платників податків від відповідальності з підстав визначених різними нормами цього пункту 69.1 (про який ми з вами говорили, там крім цього ще дуже багато), податкові повідомлення-рішення, якими визначені штрафні санкції та пеня вважають скасованими (відкликаними) з дня набрання чинності цим Законом №2836. Ну простими словами, з 3 січня податківці мають скасувати свої повідомлення-рішення, мають скасувати ті штрафи й пеню. Якщо штрафи вже забрали, то повернути їх і пеню повернути тим платникам ПДВ, яким вони склали повідомлення-рішення за реєстрацію 15 липня, за подання звітності 20 липня і за сплату податку 1 серпня, а не як вони казали до 29 липня включно. Тому, хто підпав під цей «прес», будь ласка, перевірте, будь ласка, дзвоніть податковим і вимагайте від них виконання тих норм Кодексу, які у нас набули чинності з 3 січня, але для ось цих як раз ситуацій вони діють з 27 травня 2022 року.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.