Ви дізнаєтесь:
1. Які звіти має подати підприємець.
2. У які строки сплатити податки.
3. Яким способом можна подати звітність.
Фізичні особи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності за рішенням самого підприємця, подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій показуються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності й подають таку декларацію у строки, встановлені Податковим кодексом для місячного податкового періоду. Ось це перший тезис, який потрібно запам’ятати.
Йдемо далі. Що ж буде вважатися останнім базовим податковим (звітним) періодом? Це період з дня, наступного за днем закінчення попереднього звітного періоду (тобто коли він ще працював) і до останнього дня календарного місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення. Тобто це пряма норма Податкового кодексу.
Ось приклад. Якщо підприємець, що спочатку 2021 року працював на загальній системі й прийняв рішення про припинення діяльності в травні й подав декларацію, скажімо, 17 травня 2021 року, то в такій ліквідаційній декларації показується тільки підприємницький дохід, за період з 1 січня 2021 року по 31 травня 2021 року. Тобто за повний місяць.
Коли підприємець продає таку декларацію? Він подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності й ще відводиться 10 календарних днів, щоб заплатити податкові зобов’язання.
За якою формою подавати ліквідаційну декларацію в цьому році? Наприкінці 2020 року в декларації підприємців-«загальносистемників» і підприємців-«єдинників» були внесені зміни. Але тут все по-різному.
Що стосується підприємців на загальній системі оподаткування, то податкова декларація про майновий стан і доходи, в редакції наказу Мінфіну від 17.12.2020 р. №783, я зауважу, вона подається з 1 січня 2022 року. Це пункт 4 Наказу №783. Тобто якщо ви припиняєте свою діяльність в поточному році, у 2021 році, то ви подаєте декларацію в редакції Мінфіну від 25.04.2019 р. №177, бо повний рік ще не закінчився. І я зауважу на такий маленький момент, що у рядку 8 Декларації ви проставляєте відмітку про подання декларації особою, яка припинила підприємницьку діяльність і вказуєте дату цього припинення. Далі вона заповнюється звичайним порядком.
В який же спосіб подається така декларація? Згідно з Податковим кодексом, електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом, він припиняється, зокрема, у випадку наявності в держреєстрі інформації про припинення підприємницької діяльності, чи незалежної професійної діяльності фізособи. Тобто якщо ви подали вже й у вас в держреєстрі є запис що ви припиняєте/припинили свою діяльність, ви вже не можете податки декларацію в електронному вигляді й тому ліквідаційна податкова декларація про майновий стан подається або особисто, або через свого представника, уповноваженої особи, або ви можете надіслати її поштою з повідомленням про вручення з описом вкладень, щоб там було точно зазначено, що там саме ця декларація. Так роз’яснюють цю ситуацію податківці у ЗІР, категорія 129.02.
А що стосується звіту з ЄСВ. Підприємець на загальній системі оподаткування подає звіт по ЄСВ за формою Д5. Тобто це додаток 5 до Порядку затвердженого наказом Мінфіну від 14.04.2015 р. №435, із зазначенням типу «ліквідаційна». Бо він ще не використовує цю нову декларацію, бо 2021 рік ще не закінчився. І зауважте такий момент, що суму ЄСВ потрібно сплатити до подання звіту.
Далі підемо. А якщо підприємець був платником ПДВ? Анулювання буде здійснено автоматично податковою на дату припинення підприємництва.
Що стосується декларації з ПДВ. Анулювання реєстрації платником ПДВ здійснюється на дату держреєстрації припинення і це пряма норма Податкового кодексу. В разі анулювання реєстрації особи, як платника ПДВ, останнім звітним періодом є період, який починається з дня, що настає за днем попереднього податкового періоду і закінчується днем анулювання реєстрації. Тобто, якщо ми закриваємося у травні, то це буде з 1 травня і нашому прикладі скажімо до 17 травня. А коли ж подається декларація? Ось тут немає ніяких виключень. Остання податкова декларація подається в загальні строки протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому відбулось припинення. Тобто якщо ми припинили діяльність у травні, у нас є 20 днів червня, коли ми можемо подати таку декларацію. Це також прямо норма Податкового кодексу.
Не забувайте у декларації, під табличками, там є така відмітка, під розділом III, про подання декларації за останній звітний (податковий) період. Тобто поставте там відмітку.
Як сплатити ПДВ? Він сплачується також у загальному порядку, з електронного рахунку ПДВ. На це відводиться 10 календарних днів з дня наступного за останнім граничним терміном подання декларації.
***