Облік забору зразка товару при розмитненні для ТОВ
Давайте розглянемо Ваше питання:
Відбір зразків митницею - це стандартна процедура, яку важливо правильно задокументувати для коригування залишків на складі та витрат. Стаття 356 Митного кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3050 Регламентує право митних органів брати проби та зразки товарів для проведення експертизи.
1. Документальне оформлення
Підставою для списання є Акт про взяття проб і зразків товарів, який складає митний орган. Обов’язково переконайтеся, що копія цього акта є у Вашої бухгалтерії. Стаття 357 Митного кодексу України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17#n3079 Стаття 357 Митного кодексу України: Визначає порядок взяття проб, згідно з яким обов'язково складається Акт за встановленою формою.
2. Бухгалтерський облік
Оскільки зразки відбираються для державних потреб (експертизи) і не повертаються, їх вартість включається до складу витрат періоду: НП(С)БО 9 «Запаси» п. 5 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0751-99#o35 Визначає, що запаси списуються з балансу, якщо вони більше не принесуть економічних вигод
- Дт 949 (Інші витрати операційної діяльності) - Кт 281 (Товари на складі).
- Списується собівартість товару, яка була сформована при імпорті (ціна постачальника + митні платежі + транспортні витрати)
3. Податковий облік
- Податок на прибуток: Списання проводиться за правилами бухобліку (зменшує фінрезультат). Жодних спеціальних коригувань (різниць) для таких операцій у ПКУ не передбачено. Стаття 134 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n10624 Підтверджує, що об’єктом оподаткування податком на прибуток є фінансовий результат, визначений за правилами бухобліку (без додаткових коригувань для цього випадку).
- ПДВ: Податковий кредит, сформований при розмитненні, зберігається. Пункт 198.1 та 198.2 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n4931 Право на податковий кредит виникає у разі здійснення операцій з імпорту товарів. Датою виникнення права на віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 181.8 (при митному оформленні).
- Важливо: Оскільки товар не буде використаний у господарській діяльності (його не продали), за нормами п. 198.5 ПКУ https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n4931 потрібно нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання (Дт 949 - Кт 641/ПДВ) виходячи з вартості придбання зразків
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


