Документація та дії після введення в експлуатацію електростанції
ПРи введенні в експлуатацію, які документи потрібно і які дії після введення в експлуатацію? Чи потрібно нараховувати витрати на виробюництво сонячної е.е івідображати використану е.е?
1.
Для облікових потреб СЕС – різновид основних засобів (ОЗ) (п. 3, 4 Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 №92 (далі – НП(С)БО 7). Адже, об’єктом ОЗ є:
закінчений пристрій з усіма пристосуваннями та приладдям до нього;
конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів однакового чи різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, внаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс – певну роботу лише у складі комплексу, а не самостійно;
інший актив, що відповідає визначенню ОЗ, або частина такого активу.
Окремим об’єктом можете визнати й кожну його частину, яка має різний строк експлуатації (п. 4 НП(С)БО 7). Тож варіантів, як облікувати сонячне обладнання – декілька.
Нагадаємо! Остаточне рішення щодо вибору варіанту обліку за керівником підприємства, який:
має врахувати висновки комісії із введення в експлуатації ОЗ та суттєвість витрат;
видати наказ.
Комісія з обліку ОЗ, у свою чергу, повинна врахувати технічні характеристики СЕС та її тип – наземна чи дахова.
До первісної вартості СЕС включіть вартість робіт з проєктування, встановлення, монтажу, налагодження станції, а також послуг, безпосередньо пов’язаних з доведенням об’єкта до стану, в якому він придатний для використання із запланованою метою, зокрема підключення до електромереж, оформлення «зеленого» тарифу тощо) (п. 7, 8 НП(С)БО 7).
Подбайте про технічну документацію на обладнання, сертифікати відповідності від виробників. Щоб узаконити роботу СЕС потрібні документи, що посвідчують право власності на землю/будівлю або дозвіл всіх співвласників будівлі під час встановлення сонячних батарей на даху, у разі зміни конструкції даху – проєкт.
Наземну або дахову СЕС за умови, що маєте можливість далі відокремити сонячні батареї від будівлі з метою продажу або монтажу на іншій будівлі логічно класифікувати як обладнання та облікувати на субрахунку 104 «Машини та обладнання». Проте, контролери наземну СЕС з для податкових потреб бачать у складі групи «Споруди» з мінімальним строком корисного використання 15 років (ІПК від 25.09.2018 № 4150/6/99-99-15-02-02-15/ІПК) Тож наземну СЕС, на їх думку, у бухобліку слід облікувати на субрахунку 103 «Будівлі та споруди».
До уваги! Якщо вирішите облікувати наземну СЕС як обладнання, у складі групи 4 з мінімально допустимим строком корисного використання 5 років, готуйтесь відстоювати свою позицію перед контролерами
2.
Після того, як СЕС ввели в експлуатацію, підприємство стає виробником електричної енергії.
Енергія, що вироблена з альтернативних джерел, є товарною продукцією, що призначеною для купівлі-продажу (ст. 1 Закону України від 20.02.2003 № 555-ІV «Про альтернативні джерела енергії»). Для облікових потреб продукція/товар є різновидом запасів (п. 6 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 «Запаси», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 20.10.1999 № 246; далі – НП(С)БО 9).
Особливість електроенергії – відсутність незавершеного виробництва та залишку готової продукції у вигляді виробленої енергії
Вироблену енергію підприємство може:
використати для власних потреб, зокрема у виробництві
та/або
реалізувати на сторону.
До уваги! Щоб виконувати такі операції, додайте код КВЕД до переліку виді діяльності, що маєте право здійснювати:
для виробництва електроенергії – 35.11;
продажу електроенергії споживачам – 35.14 (Національний класифікатор «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», затверджений наказом Держстандарту від 11.10.2010 №457).
У загальному випадку виробники зобов’язані керуватись вимогами НП(С)БО 16 «Витрати» та облікувати виробничу собівартість на рахунку 23 «Виробництво». Проте, аби організувати обліку, врахуйте як використовуватимете вироблену СЕС електроенергію.
Сонячна електростанція: електроенергія для власних потреб
Якщо вироблену електроенергію споживаєте виключно для власних потреб, то рахунок 23 можна не використовувати. Так, до калькуляції виробничої собівартості продукції, що виготовляєте, уведіть статтю «Паливо та енергія на технологічні цілі» і включіть до неї усі види палива та енергії, які витрачаєте безпосередньо у процесі виробництва продукції. Передбачте таку статтю витрат у наказі про облікову політику підприємства.
Витрати на самостійно вироблену енергію складатимуться із фактичної собівартості її виробництва (пп. 317-319 Методичних рекомендацій з формування собівартості продукції (робіт, послуг) у промисловості, затверджені наказом Мінпромполітики від 09.07.2007 №373, далі – Методрекомендації №373). До собівартості продукції такі витрати включайте на підставі показань контрольно-вимірювальних приладів та прийнятих норм витрат на виробництво продукції (п. 316, Методрекомендацій №373). А якщо це неможливо, то пропорційно кошторисним ставкам (п. 308 Методрекомендацій №308).
Витрати сонячної енергії:
на опалення виробничих приміщень, освітлення та інші госппотреби включіть до адміністративних та загальновиробничих витрат (ЗВВ);
транспортні роботи, що пов’язані із обслуговуванням виробництва та роботою обладнання – до ЗВВ та витрат на утримання та експлуатацію обладнання (п. 320 Методрекомендацій №320).
Сонячна електростанція: електроенергія для продажу
Якщо плануєте споживати сонячну енергію не лише у власній госпдіяльності, але й реалізувати на сторону, СЕС утворить допоміжний підрозділ. Тож обов'язково уведіть до робочого плану рахунків окремий субрахунок до рахунку 23.
До облікової політики підприємства включіть:
інформацію про новий об’єкт обліку витрат та об'єкт калькулювання;
метод калькулювання, наприклад найбільш доречним буде однопередільний (п. 549 Методрекомендацій №373).
За однопередільного методу виробничу собівартість послуг розрахуйте шляхом підсумовування понесених підприємством витрат, пов’язаних із процесом надання послуг, що віднесені до певного звітного періоду, та ділення отриманого результату на обсяг наданих послуг. У підсумку отримаєте собівартість одиниці товару (одиниці калькулювання)
визначте одиницю калькулювання – 1000 кВт-год або 1 кВт-год енергії (п. 565 Методрекомендацій № 373);
включіть статті витрат, що увійдуть до виробничої собівартості (п. 11 НП(С)БО 16). Їх склад залежатиме від потужності СЕС та завдань її експлуатації.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.
Як подати заяву-розрахунок по лікарняним після нещасного випадку
Розрахунок середньоденного заробітку при виході в декретний відпустку
Зміна штатного розпису для працевлаштування осіб з інвалідністю
Терміни подання останньої декларації ПДВ після анулювання реєстрації
Витрати на компенсацію за несвоєчасну виплату зарплати працівнику
Подача форми 20-ОПП для орендодавця нежитлового приміщення
Чи зобов'язаний ФОП 3 групи подавати звіт фінмон
Підкажіть будь ласка, чи повинен ФОП 3 групи, який надає …
Чи потрібно сплачувати ЄСВ ФОП з інвалідністю без доходу
Проблеми з виплатою зарплати через недостатній ЄСВ: рішення
При виплаті …

