Заголовок тимчасово відсутній
Маємо враховувати такі норми чинного законодаства:
1) ПДФО та ВЗ
ПКУ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17?find=1&text=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%B7#n3627):
"164.2.17. дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді:
а) вартості використання житла, інших об'єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах"
Але, на жаль, ця норма не передбачає неоподаткування для ситуації, коли роботодавець сам сплачує за оренду такого житла для праццівника
ДПСУ надає такі роз`яснення (103.02, https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=28794):
"Чи підлягає оподаткуванню ПДФО сума, сплачена ЮО за користуванням своїм працівником житла, яке орендується та не є власністю працедавця, якщо це передбачено трудовою угодою?
Відповідь:
Відповідно до ст. 813 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-IV із змінами та доповненнями сторонами у договорі найму житла можуть бути фізичні та юридичні особи. Якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб.
...Додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розд. IV ПКУ) (п.п. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості використання житла, інших об’єктів матеріального або нематеріального майна, що належать роботодавцю, наданих платнику податку в безоплатне користування, або компенсації вартості такого використання, крім випадків, коли таке надання зумовлено виконанням платником податку трудової функції відповідно до трудового договору (контракту) чи передбачено нормами колективного договору або відповідно до закону в установлених ними межах (п.п. «а» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).
З урахуванням викладеного, у випадку коли юридична особа орендує нерухомість (житло) для свого працівника, оскільки це передбачено трудовою угодою, і сплачує орендну плату за таку нерухомість орендодавцю, то такий дохід для працівника є додатковим благом та підлягає оподаткування податком на доходи фізичних осіб відповідно до п. 167.1 ст.167 ПКУ за ставкою 18 відс. бази оподаткування."
Отже, така сума оподатковується як додаткове благо ПДФО та ВЗ
2) ЄСВ:
ЗІР (201.03, https://zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=28919):
"Чи є базою нарахування єдиного внеску витрати, понесені роботодавцем - підприємством у зв’язку з оплатою найманого житла працівникам?
Відповідь:
....Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5).
Згідно з п.п. 2.3.4 п. 2.3 розд. 2 Інструкції № 5 виплати, що мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків, товарів, продуктових замовлень, абонементів у групи здоров’я, передплати на газети та журнали, протезування, суми компенсації вартості виданого працівникам палива у випадках, не передбачених чинним законодавством) належать до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат.
Таким чином, єдиний внесок нараховується роботодавцем - підприємством на витрати, понесені ним у зв’язку з оплатою найманого житла працівникам."
Отже, така сума оподатковується ЄСВ
3) ПДВ:
На думку ДПСУ (https://dp.tax.gov.ua/baner/podatkovi-konsultatsii/konsultatsii-dlya-yuridichnih-osib/print-70761.html), в цій ситуації підприємство надає працівнику безоплатно послуги з користування житлом.
Це означає, що база оподаткування має визначатися за звичайною ціною таких послуг.
Додатково рекомендуємо отримати ІПК
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Є відповідь АІ
ПДВ при міжнародній купівлі та продажу програмного забезпечення
Облік товарних запасів для ФОП: достатньо програмного рішення
Зміна прізвища співробітниці: обов'язкові кроки та документи
Подання звіту ФОП за лютий: місячна форма чи інша
Його подати зараз по місячній формі…
Правила проведення чеків ПРРО для безготівкових оплат ФОПів
Можливість підписання звітів бухгалтером під час відпустки директора
Електронні ключі є тільки на директора…
Є відповідь АІ
Оподаткування повернених коштів для ФОП: що потрібно знати
Податкові наслідки для платника ПДВ при тройственному договорі
Є відповідь АІ
Як отримати фінансування для Чорнобильської відпустки своєчасно
Є відповідь АІ
Звільнення директора: правила нарахування ЄСВ та ПДФО для Дія Сіті
Є відповідь АІ
Чи можна коригувати податкову накладну без розрахунку коригування
Просимо надати роз'яснення, чи має право підприємство у такому випадку не складати розрахунок коригування з причиною коригування 103 (повернення товару або авансових…
Є відповідь АІ
Порядок коригування податкової накладної при зміні вартості послуг
Наше підприємство є платником податку на додану вартість та здійснює діяльність у сфері транспортно-експедиційних послуг.
Відповідно до вимог Податкового…
Проблеми з поданням заяви № 1-ПДВ через Електронний кабінет
Умови використання сертифікату резиденства для уникнення оподаткування
Є відповідь АІ
Виплата аліментів працівнику: як врахувати фіксовану зарплату
Є відповідь АІ

