Заголовок тимчасово відсутній
Кошти цільового фінансування (отриманий грант) обліковується на субрахунку 484. Залишок на цьому субрахунку відноситься до немонетарних статей, а тому курсові різниці за цими сумами не визначаються.
Правила визнання доходу від цільового фінансування встановлені в п. 16 - п. 19 НП(С)БО 15.
Якщо Грант отримано на оплату поточних та майбутніх витрат (не капітального характеру) визнається доходом у тих періодах, у яких понесено витрати. визнається доходом протягом тих періодів, в яких були зазнані витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.
Таким чином, до складу доходу (субрахунок 718) сума гранту потрапить одночасно з визнанням витрат (рахунок 94 тощо), для фінансування яких отримано грант.
Якщо кошти гранту витрачені (перераховані для отримання послуг, придбання товарів тощо), але витрати ще не визнані (звіт грантодавцем ще не затверджено), дохід від отриманого гранту також ще не визнається. В цей момент доречно показати використання коштів гранту, відобразивши доходи майбутніх періодів: Дт 484 Кт 69.
Залишок на субрахунку 312 монетарний, тому на нього в загальному порядку нараховуються курсові різниці.
Причому при продажу іноземної валюти операція продажу відображається в загальному порядку, прийнятому для операцій продажу.
Тож бухгалтерські проведення при отриманні і використанні гранту в іноземній валюті будуть такі.
Отримано грант:
Дт 312 Кт 484 - отримано кошти гранту (на субрахунку 484 зафіксована сума в гривнях, за якою курсові різниці не відображаються).
Продаж іноземної валюти:
Дт 334 Кт 312 - перерахована іноземна валюта для продажу;
Дт 312 Кт 714 чи Дт 945 Кт 312 - відображена курсова різниця на дату перерахування;
Дт 311 Кт 334 - отримані кошти в гривнях від продажу;
Дт 92 Кт 334 - послуги банку;
Дт 942 Кт 334 чи Дт 334 Кт 711 - відображені витрати чи доходи від продажу іноземної валюти.
Оплата витрат згідно умов грантової угоди (наприклад, постачальнику);
Дт 631 Кт 311 - оплата постачальнику;
Дт 484 Кт 69 - кошти цільового фінансування в розмірі оплати постачальнику віднесено до складу доходів майбутніх періодів.
Понесені витрати згідно умов грантової угоди (наприклад, отримано послуги від постачальника, які віднесено до складу витрат - грантодавец затвердив звіт:
Дт 94 Кт 631 - відображено витрати;
Дт 69 Кт 718 - відображено доходи від цільового фінансування, в сумі визнаних витрат.
Визнані витрати зменшують (Дт 791 Кт 94), а доходи збільшують (Дт 718 Кт 791) фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).
Причому податкових різниць тут не буде.
ЩОдо курсових різниць.
Ще раз, гривнева сума цільового фінансування фіксується на субрахунку 484 і надалі не перераховується, тому що цільове фінансування — це немонетарна стаття балансу. Відповідно до п. 7 П(С)БО 21, на кожну дату балансу немонетарні статті, які відображені за історичною собівартістю і зарахування яких до балансу пов'язано з операцією в іноземній валюті, відображаються за валютним курсом на початок дня дати здійснення операції.
Переоцінювати валютний залишок на субрахунку 484 не потрібно.
Залишок валюти, яка перебуває на валютному рахунку у банку – це монетарна стаття. Тому за нею в загальному порядку визначаються курсові різниці: на дату балансу та на дату операції (див. пп. 7 і 8 П(С)БО 21). При цьому:
позитивні курсові різниці включаються до операційних доходів (Кт 714);
від’ємні курсові різниці включаються до операційних витрат (Дт 945).
Тобто курсові різниці за залишками валюти на рахунках (за будь-якою валютою, в тому числі і тією, яка надійшла у вигляді цільового фінансування) включаються до операційних доходів або витрат.
Раді допомогти, звертайтесь ще!
Відповідь від 15 хвилин!
Підключіть сервіс «Особистий консультант» та отримайте рішення всіх ваших робочих завдань від найкращих експертів-практиків країни.


