Чому виникла недоїмка зі сплати ЄСВ за 2024 рік? Як заповнити уточнюючу декларацію, щоб не сплачувати недоїмку та пеню з ЄСВ? Хто може не платити ЄСВ в 2025 році? Відповіді на ці запитання у публікації.
Підприємці звертаються із запитами щодо заблокованих рахунків та наявності недоїмки з ЄСВ. Це пов'язано з тим, що у 2024 році вони скористалися воєнною пільгою, не сплачували ЄСВ, а при поданні річної декларації платника єдиного податку в додатку 1 самостійно нарахували суми ЄСВ.
Щоб прибрати нарахування з ЄСВ і не сплачувати таку недоїмку, треба правильно подати декларацію платника єдиного податку та уточнити додаток 1.
Для заповнення декларації платника єдиного податку та зняття нарахувань з ЄСВ необхідно перейти до електронного кабінету платника податків. У 2024 році слід створити декларацію платника єдиного податку.
При створенні декларації обов'язково правильно вибирається стан документа – «уточнюючий документ».
У рядок третій самостійно ставиться позначка, що уточнюється - 2024 рік.
У рядку дев'ятому має бути обов'язково заповнена фактична чисельність найманих працівників, оскільки без цього рядка звіт буде відхилений.
Щодо КВЕДів, якщо уточнюються нарахування з ЄСВ, у рядках по доходах нічого не проставляється, вони залишаються пустими.
Далі слід спуститися вниз декларації, поставити відмітку про те, що подається додаток перший до декларації, і перейти до самого додатку. Додаток також є уточнюючим за 2024 рік, але ще показується податковий період, який уточнюється, – 2024 рік.
Необхідно поставити період перебування на спрощеній системі оподаткування.
Далі заповнюється розділ дев'ятий. У графі другій за всі місяці проставляються нулі. Графа друга свідчить про визначену суму доходу. Потім у графі третій проставляється розмір єдиного внеску у відсотках.
Зняття нарахувань та виправлення коригуються у 10-му розділі. Усі рядки в 10-му розділі мають бути обов'язково заповнені. У першому рядку проставляється сума ЄСВ, яка була невірно задекларована (наприклад, 20526,00 грн). У другому рядку ставиться уточнена сума, тобто нуль. У третьому рядку (збільшення суми єдиного внеску, яка підлягає сплаті), також ставиться нуль. У п'ятому рядку, який визначає пеню, також ставиться нуль. З нулем у п'ятому рядку система може видавати попередження, але такий звіт зберігається, подається і буде прийнятий.
Після заповнення додатка, перевіряється його коректність. Система може видавати попередження щодо нуля у п'ятому рядку, але це не є критичним.
Повертаючись до головного документа, в рядку, де зазначається сума єдиного внеску, яка підлягає сплаті, також ставиться нуль.
Звіт зберігається, перевіряється, підписується та відправляється.
Щодо того, хто у 2025 році може не сплачувати ЄСВ, це:
- Фізичні особи-підприємці, які мають інвалідність, ЄСВ не сплачують.
- Фізичні особи-підприємці, які працюють за основним місцем роботи і за яких роботодавець сплачує ЄСВ у розмірі не меншому, ніж з мінімальної заробітної плати.
- Фізичні особи-підприємці, які є пенсіонерами за віком або за вислугою років.
- Фізичні особи-підприємці на загальній системі не сплачують ЄСВ за місяці, в яких у них не було доходів.
- Фізичні особи-підприємці, податкова адреса яких знаходиться на тимчасово окупованій території України. Слід уважно слідкувати за переліками тимчасово окупованих територій.
У тих фізичних осіб-підприємців, у яких діє пільга через працевлаштування за основним місцем роботи, слід слідкувати за відпустками без збереження заробітної плати, які тривають цілий місяць, оскільки за такі місяці підприємець має самостійно сплатити ЄСВ.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.