Ви дізнаєтесь:
- Про ставки ВЗ та загальне податкове навантаження для ФОП в 2025 році
- Як оподатковуються ВЗ доходи фізосіб та про пільги зі сплати ВЗ
- Про оподаткування резидентів Дія.City
Закон про перенесення сплати військового збору для всіх ФОПів на січень 2025 року набрав чинності. Але це не єдині уточнення, що введені цим Законом. Про ключові зміни та пільги щодо запровадження військового збору, для ФОПів на єдиній системі, для фізосіб і ФОПів на загальній системі та резидентів Дія.City – далі в публікації
Ставки для «єдинників», терміни сплати і штрафи
25 грудня президент підписав ухвалений Верховною Радою Закон України від 04.12.2024 № 4113, який, вніс зміни в Закон про підвищення податків № 4015, і переніс дату запровадження військового збору для платників єдиного податку (ФОПів та юридичних осіб) з 1 жовтня 2024 року на 1 січня 2025 року. Того ж дня Закон був опублікований. Отже, його норми починають дію з 26 грудня 2024 року.
З 1 січня 2025 року для ФОПів першої, другої та четвертої груп cтавка збору становитиме 10% від мінімальної заробітної плати, встановленої на початок 2025 року – це 8000 грн. Відповідно, військовий збір становитиме 800 грн на місяць.
Крім того, сплата ЄСВ для ФОПів-«єдинників» у 2025 році також буде обовʼязкова, за виключенням ФОП, які мають пільги.
Загальне податкове навантаження для ФОП 1 групи за 2025 рік:
-
ЄСВ – 1760 грн х 12 міс. = 21120 грн
-
ЄП – 302,8 грн х 12 міс. = 3 633,60 грн
-
ВЗ – 800 грн х 12 міс. = 9600 грн
Загальна сума податків у 2025 році для ФОПа І групи становитиме 34353,60 грн.
Загальне податкове навантаження для ФОП 2 групи за 2025 рік:
-
ЄСВ – 1760 грн х 12 міс. = 21120 грн
-
ЄП – 1600 грн х 12 міс. = 19200 грн
-
ВЗ – 800 грн х 12 міс. = 9600 грн
Загальна сума податків у 2025 році для ФОПа 2 групи становитиме 49920 грн.
Строки сплати військового збору та відповідальність за його несплату
ФОПи 1, 2 групи сплачують військовий збір авансом, не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть сплатити військовий збір авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. Авансові внески буде нараховувати ДПС.
Несплата або сплата не в повному обсязі авансових внесків з військового збору в порядку та строки передбачені законодавством, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50% ставки військового збору, у 2025 році – 400 грн. Також у разі несвоєчасної сплати авансових внесків з військового збору буде нараховуватися пеня відповідно до ст. 129 ПКУ.
Платники єдиного податку третьої групи (юридичні особи та ФОПи) почнуть сплачувати військовий збір у розмірі 1% від свого обороту за підсумками першого кварталу 2025 року, крім електронних резидентів – іноземців, які досягли 18-річного віку, і не є податковими резидентами України.
«Єдинники» 3 групи сплачують військовий збір протягом 10 календарних днів після граничного строку подання податкової декларації платника єдиного податку за податковий (звітний) квартал.
За порушення правил сплати (перерахування) сум військового збору їх притягають до відповідальності у вигляді штрафу в розмірах, визначених ст. 124 ПКУ:
-
за несплату менше ніж 30 днів – 5% від суми несплаченого військового збору;
-
за несплату понад 30 днів – 10% від суми несплаченого військового збору.
Звітування з військового збору та рахунки для його сплати
Всі «єдинники» відображають суми військового збору (в тому числі щомісячні авансові внески з військового збору) у складі податкової декларації платника єдиного податку.
Отже, чекаємо змін до форми декларації платника єдиного податку, які будемо заповнювати і подавати вже за 2025 рік.
Військовий збір для ФОПів та юросіб-єдинників встановлюють з 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан
Перший податковий (звітний) період новостворених госпсуб’єктів-єдинників починається з першого числа місяця, в якому відбулася їх державна реєстрація, але не раніше 1 січня 2025 року.
У разі державної реєстрації припинення, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому податкова отримала від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення.
Нагадаю, що територіальні ДПС ще в жовтні оприлюднили нові рахунки для сплати військового збору (ВЗ) та для сплати авансу з податку на прибуток та ПДФО для торговців пальним. Рахунки для сплати військового збору ви можете знайти на веб-сайті ДПС, або в розрізі областей на Бухгалтерській платформі №1.
Загальний річний дохід за 2024 рік
Задекларований фізичними особами загальний річний дохід за 2024 рік буде оподатковуватися військовим збором за ставкою 1,5%.
А от ставка військового збору у розмірі 5% застосовується до доходів, що нараховані (виплачені) платникам податків починаючи з 1 січня 2025 року.
Звертаємо увагу, що є виключення. Так, сума доходу від операцій з майном, доходу у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна з 1 грудня оподатковується військовим збором за ставкою у розмірі 5% незалежно від зазначення таких доходів у річній податковій декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік.
Також інші доходи фізичних осіб, зокрема дохід від зарплати, оренди, виграшу, депозиту та інше, оподатковуються військовим збором у розмірі 5% з 1 грудня 2024 року.
Але військові облігації, для фізичних осіб продовжують не оподатковуватися ні ПДФО, ні військовим збором. Соціальні виплати, пенсії, стипендії та інші доходи, що не підпадають під оподаткування ПДФО, також не оподатковуються військовим збором.
Ставка військового збору для військовослужбовців та працівників силових структур, визначених у законі, залишається на рівні 1,5% з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат згідно законодавства України.
Пільги з військового збору
З урахуванням змін внесених Законом №4113 передбачена можливість несплати ВЗ для ФОП на єдиному податку першої та другої груп, податкова адреса яких знаходиться на територіях бойових дій або тимчасово окупованих територіях «станом на дату початку бойових дій або тимчасової окупації». Право не сплачувати військовий збір надається за період з першого числа місяця, в якому почалися бойові дії на відповідній території, виникла можливість бойових дій або почалася тимчасова окупація такої території, до останнього числа місяця, в якому було завершено такі активні бойові дії, припинено можливість бойових дій або завершено тимчасову окупацію.
При цьому якщо ФОПи – «єдинники» першої та другої груп не сплачують єдиний податок та військовий збір, то і не заповнюють декларацію платника єдиного податку за період, в якому єдиний податок та військовий збір не сплачувався.
Для таких платників збору, які скористалися правом не сплачувати військовий збір, ДПС не нараховує авансові внески з військового збору.
Податкові зобов’язання із сплати військового збору нараховуються таким платникам збору за періоди, за які був сплачений військовий збір і відображений в декларації платника податку. Штрафні санкції та пеня за несплату (неперерахування) або сплату (перерахування) не в повному обсязі авансових внесків з військового збору у порядку та строки до таких платників не застосовуються.
Зверніть увагу, що пільга не діє з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому проведено державну реєстрацію зміни місцезнаходження ФОПа на іншу, ніж зазначені вище
Також звільняються від сплати військового збору ФОП-єдинники першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, за час перебування на лікарняному або у відпустці. Пільга надається протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності.
Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим доданням витягу з Електронного реєстру листків непрацездатності подається за заявою у довільній формі.
Звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДФО, єдиного податку та військового збору самозайняті особи (ФОП, особи, які провадять незалежну професійну діяльність), які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби.
Мінімальне податкове зобов’язання
З 1 січня 2025 року по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, при обчисленні різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок платниками єдиного податку другої, третьої групи та ФОП – платниками єдиного податку четвертої групи до загальної суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, визначених ПКУ, включаються сплачені суми військового збору.
Оподаткування резидентів Дія.City
Закон № 4113 також впроваджує:
-
пільгову ставку ПДФО для спеціалістів Дія Сіті у розмірі 5% та мінімальне ЄСВ до доходів;
-
звільнення від оподаткування благодійної допомоги, наданої резидентами Дія Сіті на користь ЗСУ;
-
скасування актів наданих послуг для гіг-спеціалістів.
Для ФОПів і юросіб на єдиному податку зміни набудуть чинності з 1 січня 2025 року. Але, якщо стартап не виконав критерії до завершення другого року перебування у статусі резидента Дія.City, то треба буде доплатити ПДФО та ЄСВ.
Закон № 4113, також посилює «антикритерій» щодо наявності російського сліду у структурі компанії. Зокрема, ті юридичні особи, в структурі власності яких є російські резиденти, не зможуть ставати резидентами Дія.City, незалежно від того, де перебувають чи проживають російські власники компанії.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.