Ви дізнаєтесь:
- Про види та наслідки КВЕД-помилок
- Як правильно визначити дохід і відкоригувати його суму з метою дотримання ліміту
- Про дії ФОПа при проведенні фактичної перевірки та підготовці до фінмоніторингу
Закінчення року – досить напружений час для всіх суб’єктів підприємництва, в тому числі і для ФОПів. Адже треба проаналізувати які помилки було допущено та, за можливості їх виправити, щоб убезпечити себе від застосування штрафних санкцій та інших обмежень у діяльності. Як перевірити себе та яких заходів вжити, щоб уникнути проблем – далі в публікації.
КВЕД-помилки: види та наслідки
ФОП може працювати тільки по тих КВЕДах, які він обрав. У випадку, якщо він здійснює якусь діяльність, що не обрана, як КВЕД, – це підстава для позбавлення права перебування на спрощеній системі оподаткування (причому «заднім числом», з моменту коли знайдуть порушення).
Платники ЄП зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у таких випадках та в строки:
-
у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми;
-
у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (п. 298.2.3 ПКУ)
Найкращий варіант – відповідні КВЕДи мають бути додані до моменту приймання оплати за новим КВЕД. Але у випадку, коли подія вже відбулася, додати такі КВЕД треба до закінчення календарного та звітного року, щоб в річному звіті вони були включені.
Типовими помилками з КВЕД є наступні:
-
призначення платежу у банківській виписці не відповідає КВЕД, що зареєстровані у підприємця (часто клієнти пишуть «оплата за послуги» в той момент коли ФОП має КВЕДи на продаж товару);
-
отримання оплат від ЮО та ФОП без КВЕД на оптову торгівлю;
-
продаж будь-яких товарів через інтернет виключно на КВЕД 47.91 без додавання КВЕД на конкретний вид товару;
Ліміти та коректність обрахунку доходів
Податковим кодексом (п. 291.4) встановлено ліміти доходів для ФОП на 1, 2 та 3 групі. Для ФОПів – «загальносистемників» ліміт доходів не встановлено, та треба пам’ятати, що при перевищенні суми доходу відмітки 1 мільйон гривень, виникає обов’язок стати платником ПДВ.
Група платника ЄП | Сума доходу |
1 група (167 МЗП) | 1 185 700 грн |
2 група (834 МЗП) | 5 921 400 грн |
3 група (1 167 МЗП) | 8 285 700 грн |
Облік доходів при отриманні платежів, що фіскалізуються та не фіскалізуються
2024 рік – це перший рік, коли відбувалася повна фіскалізація майже всіх доходів і тому треба правильно налаштувати спосіб їх обрахунку згідно Z-звітів та банківських виписок.
Якщо наявний один банківський рахунок, на який приходять оплати, які частково фіскалізуються, то це доволі складна ситуація. Вже в кінці року, коли пройшло багато платежів, важко буде зрозуміти що фіскалізовано, а що ні. Щоб порахувати дохід, треба зробити Z-звіт і додати до нього всі нефіскалізовані платежі, вибрані із виписки вручну – це і буде доходом для звіту та порівняння з ліміту.
Якщо просто скласти інформацію з каси та банку, це буде невірний алгоритм, деякі платежі або задублюються, або не будуть враховані.
Найкращі з погляду обліку ліміту варіанти прорахунку доходів наступні:
-
Повна фіскалізація всіх платежів, що потребують обов’язкової фіскалізації, та тих, що можуть і не фіскалізуватися з метою налагодження обліку доходу.
-
Отримання платежів на IBAN, що не фіскалізуються на один рахунок; отримання платежів на IBAN, що фіскалізуються (еквайринги тощо) – на окремий рахунок;
Важливо ще до закінчення року правильно налагодити облік доходів, щоб розуміти чи немає «переліміту».
Якщо ж виявиться, що виходить «переліміт», до кінця року можна його відкоригувати.
Можливі варіанти корекції ліміту:
-
«повернення» готівкових чеків, що сформовані на суму до 100 грн без жодних документів;
-
повернення оплат на IBAN рахунок за заявою клієнта;
-
перехід на вищу групу чи загальну систему;
-
підписання договору комісії та включення в дохід ФОП виключно суму чистого доходу.
Як поводити себе на фактичній перевірці
ФОПам, а особливо offline – рітейлерам, які здійснюють роздрібну торгівлю, дуже важливо бути готовим до фактичної перевірки на місці торгівлі. Це наразі поширена перевірка (коли податківці приходять в магазин, роблять контрольну закупку і перевіряють наявність фіскалізації).
На такій перевірці важливо, по-перше, перевірити повноваження інспектора (має бути службове посвідчення, наказ та розпорядження на перевірку). По друге, варто розуміти, що інспектор насправді має обмежену кількість повноважень (може перевіряти документи на оформлення працівника, касову дисципліну та касові чеки, первинні документи тільки в разі продажі алкоголю, техніки, «ювелірки» чи ліків, наявність терміналу на оплату картою).
Інспектор не може вимагати виписки з банку чи будь-які інші документи за своїм бажанням.
Як захиститися від надмірного контролю банку
Варто вжити заходів для захисту себе від фінансового моніторингу, оскільки це питання зараз одне з найбільш болючих.
По перше, по можливості варто уникати масового доступу до рахунків інших ФОП (банки можуть вважати, що це група компаній і можуть заблокувати рахунок). По-друге, доцільно користуватися рахунками ФОП одночасно в декількох банках, розподіливши оборот (один ФОП може відкрити рахунок в багатьох банках, цим варто користуватися). По-третє, варто знімати в готівку не більше 50% грошового обігу).
Повністю застрахуватися від попадання в поле зору фінмоніторингу неможливо, але можна підготуватися щодо відповіді на запитання банку у випадку необхідності, а саме: підготувати документи для проходження фінмоніторингу (первинка, джерело продажу, оренда та інші документи, що показують ресурси для здійснення бізнесу). Важливо переконати банк, що ФОП займається законною діяльністю та належним чином платить податки без жодних зловживань.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.