Підвищення податків і військовий збір 5% з 1 грудня?!
28 листопада – це день, який приніс нам багато емоційних вражень. І все завдяки історичному підписанню Закону про підвищення податків. Історія цього Закону і, справді, складна. Того мало, що нардепи з різних партій подавали декілька проєктів постанов ВРУ про скасування голосування у ІІ читанні за законопроєкт № 11416-д та ще й ухвалювали його потім під гаслом треба швидко, бо грошей немає, не передбачивши у тексті Закону пільги та некоректно прописавши набуття чинності «заднім» числом. Далі нервово очікували 44 дні підписання Закону про підвищення податків. І лише після звернення Уряду до Президента з проханням підписати Закон якнайшвидше, щоб він набув чинності з 1 грудня, 28 листопада, нарешті, це відбулося. Але не так сталося, як гадалося! Того ж дня Закон опублікували на сайті «Голосу України» у вигляді скан-копії підписаного Президентом документа. І вже, здавалося б, що це кінець історії, але ні: сьогодні зранку Закон зняли з публікації. То ж сподіваємось, що його таки опублікують 30 листопада, як і обіцяли. І він таки набере чинності з 1 грудня. Тобто з дня, наступного за днем його опублікування, крім окремих норм, які запрацюють з 1 січня 2025 року. Отже, нова підвищена ставка ВЗ почне діяти з дати набуття законом чинності, і всі нараховані доходи фізосіб з цієї дати мають оподатковуватися вже за ставкою 5%.
У самому Законі прописано, що доходи платників військового збору – осіб, визначених пунктом 162.1 ПКУ, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності цим Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Податковим кодексом України.
Крім того, ВЗ для ФОПів-«єдинників» та юросіб-«єдинників» ІІІ групи відповідно до Закону запроваджено з 1 жовтня.
Але нас знову заспокоюють, що зазначені вище зміни ще раз переглядатимуть.
Так, Податковий комітет вирішив виправити ситуацію і 27 листопада ухвалив законопроєкт № 9319. Тож наступного тижня ВРУ буде голосувати за такі правки до Закону № 4015:
-
пільги для ФОПів щодо несплати ВЗ під час перебування на лікарняному або у відпустці;
-
пільги щодо несплати ВЗ, якщо ФОП зареєстрований на тимчасово окупованих територіях або на територіях бойових дій;
-
відстрочки щодо сплати ВЗ за перший місяць, в якому закон набув чинності, і незастосування штрафів за несплату ВЗ за жовтень;
-
незастосування ставки 5% з доходів, що підлягають річному декларуванню за результатами 2024 року;
-
скасування обов’язку сплати ВЗ, якщо ФОП припинив свою підприємницьку діяльність у період з 1 жовтня до набуття чинності Закону;
-
можливості зарахування ВЗ при обрахунку МПЗ для платників ЄП, для яких запроваджується ВЗ;
-
звільнення від сплати ВЗ електронних резидентів (е-резидентів);
-
звільнення від сплати військового збору ФОПів 1, 2 та 4 груп, які зараз мобілізовані до Збройних сил;
-
перенесення на 1 січня 2025 року обовʼязку щодо сплати ВЗ ФОПами 1, 2, 3 та 4 груп.
А ось щодо перенесення впровадження ВЗ для юросіб-«єдинників» 3 групи поки інформації немає. Тож подивимося на результати голосування.
Нагадуємо, що податківці вже підготувалися та розмістили на своїх сайтах нові рахунки для сплати військового збору.
Поки що немає детального розʼяснення від ДПС та Мінфіну стосовно початку дії нової ставки ВЗ та порядку сплати ВЗ «єдинниками», а також щодо впровадження нових норм ПКУ. Тому продовжуємо уважно стежити за законодавчою діяльністю ВРУ, новинами та нашими безкоштовними вебінарами, в яких розповідатимемо вам про все, що буде відомо стосовно цього Закону. До речі, 2 грудня проводимо онлайн-конференцію «Військовий збір 5%, щомісячна зарплатна звітність і бронювання з 1 грудня & Готуємося до закриття року: первинка, звірка заборгованостей та їх погашення, все що потрібно знати».
Держбюджет-2025 опубліковано: які основні показники та мінімуми?
28 листопада Президент підписав Закон про Держбюджет на 2025 рік. Цього ж дня його офіційно опубліковано. Відповідно до закону розмір мінімальної зарплати з 1 січня 2025 року і на весь рік буде таким самим, як з квітня 2024 року:
- у місячному розмірі – 8000 грн;
- у погодинному розмірі – 48 грн.
Розмір мінімальної заробітної плати, що застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду, також залишиться на рівні 1600 грн.
Розмір прожиткового мінімуму з 1 січня 2025 року не підвищується. Для працездатних осіб цей показник до кінця 2025 року становитиме 3028 грн.
Нагадаємо, що розмір МЗП впливає на межу нарахування ЄСВ, мінімальний та максимальний ЄСВ і розміри трудових штрафів, граничні розміри лікарняних / декретних.
З 1 січня 2025 року не змінюються і залишаються на рівні 2024 року податкова соціальна пільга та граничний дохіддарунків в негрошовій формі, допомоги на поховання від роботодавця.
З 1 січня 2024 року змінюються розмір добових для відряджень в межах України, ставки єдиного податку та ліміти доходів.
Отже, в Україні заморозили на наступні три роки соціальні стандарти. Відповідно до бюджетної декларації на три роки, яку КМУ затвердив ще у червні 2024 року, з 2025 до 2027 року мінімальна заробітна плата в Україні становитиме 8000 гривень, а оплата праці бюджетників і держслужбовців залишатиметься на рівні грудня 2024 року. Наступний перегляд мінімальної зарплати та окладів працівників бюджетної сфери має відбутися не раніше січня 2028 року.
Але порівняно з 2024 роком в наступному році українці отримуватимуть чистими на руки на 3,5% менше. Адже із зарплати громадян буде стягуватися 5% військового збору замість 1,5%. Тобто, податкове навантаження на зарплату загалом підвищиться з 19,5% до 23%.
Таким чином, мінімальна зарплата у 2025 році чистими на руки становитиме 6160 грн.
У 2024 році до набрання чинності Закону про підвищення ця сума становила 6440 грн.
Тепер, якщо працівник має зарплату 20 000 грн до оподаткування і чистими на руки отримував 16 100 грн, то у 2025 році в нього залишиться 15 400 грн.
Єдина категорія бюджетників, хто у 2025 році зароблятиме більше, – педагогічні працівники закладів середньої освіти. Для всіх працевлаштованих у школах вчителів, керівників гуртків, вихователів, психологів у держбюджеті 2025 передбачені такі додаткові надбавки до зарплати:
-
з 1 січня 2025 року – 1300 грн до сплати податків;
-
з 1 вересня 2025 року – 2600 грн до сплати податків.
Але із зарплатних доходів педпрацівників також буде утримуватися військовий збір 5%.
Запрошуємо 6 грудня на майстер-клас «Новий порядок бронювання – крок за кроком & Зарплатні орієнтири, штатний розпис – 2025 та військовий збір 5% за листопад – грудень».
Перевірки-2025: держоргани почали оприлюднювати плани-графіки
Мінекономіки, НКРЕКП та низка інших держорганів вже затвердили плани державного нагляду на 2025 рік. Такі планові перевірки проводяться відповідно до річних планів, які затверджуються органами державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує запланованому. Попри чинний мораторій на перевірки, контролюючі органи вже розпочали публікувати плани перевірок на 2025 рік.
Таким чином, станом на 28 листопада 2024 року плани перевірок на 2025 рік затвердили такі держоргани:
-
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку;
-
Державна служба геології та надр України;
-
НКРЕКП;
-
Державна регуляторна служба (ДРС);
-
Державне агентство розвитку туризму;
-
Держслужба судноплавства.
Зазначимо, що наразі Інспекційний портал недоступний для бізнесу. Доступ до Системи мають лише співробітники органів державного нагляду (контролю) та ДРС. Тому скористатися порталом наразі неможливо.
Ознайомитися з планом перевірок можна за посиланням.
Якщо у бухгалтерів є запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, а також складання звітності та виправлення помилок в обліку, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь від 15 хвилин до 24 годин.
З 29 листопада діятиме оновлена Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари
Внесені зміни до Декларації та Порядку декларування максимальних роздрібних цін на підакцизні товари, що тепер здійснюються виробниками або імпортерами. Змінено формулювання про застосування електронних довірчих послуг та додано вимоги щодо відображення даних в деклараціях, таких як код товару, одиниця виміру, кількість та інші деталі щодо підакцизних товарів.
Наказом від 09.09.2024 № 433 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 25 березня 2015 року № 359» Мінфін вносить зміни до форми Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) та Порядку її складання та подання, затверджених наказом Мінфіну від 25.03.2015 № 359.
Зміни, зокрема, внесено до:
-
Форми Декларації, а саме додано вимоги щодо відображення даних в деклараціях, таких як код товару, одиниця виміру, кількість та інші деталі щодо підакцизних товарів:
-
поля 03 «Декларант» та 031 «Код за ЄДРПОУ»;
-
графи 2 «Код товару (продукції) за УКТ ЗЕД», 3 «Опис товару (продукції) за УКТ ЗЕД», графа 5 «Одиниця товару (продукції), на яку встановлено ціну», графа 6 «Кількість одиниць виробу в одиниці товару (продукції), на яку встановлено ціну, штук»;
-
примітка 2 до декларації;
-
-
Порядку складання та подання Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), а саме:
-
що декларування максимальних роздрібних цін на підакцизні товари, на які встановлюють максимальні роздрібні ціни, здійснюють виробники або імпортери таких підакцизних товарів;
-
у разі, якщо в Декларації містяться відомості про товари (продукцію), що не відповідають переліку підакцизних товарів згідно з кодами УКТ ЗЕД, на які встановлені ставки акцизного податку, такі відомості не включаються до Даних про встановлені у Декларації максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби.
-
Наказ № 433 набуває чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування. Його опубліковано 30.10.2024. Тож Наказ діятиме з 29 листопада.
З 27 листопада податківці звітуватимуть банкам про порушення граничних строків ЗЕД-розрахунків
-
форму Повідомлення про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів;
-
Порядок повідомлення банків про відсутність факту порушення встановлених Національним банком України граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.
Затверджений Порядок визначає процедуру надання територіальними органами ДПС повідомлення банкам, що обслуговують платників податків, про відсутність факту порушення платником податків встановлених НБУ граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, інформацію щодо яких отримано від НБУ чи банків (далі – Повідомлення).
Територіальні органи ДПС на підставі даних акта (довідки) документальної перевірки, складеного за результатами проведеної документальної (планової або позапланової, виїзної або невиїзної) перевірки платника податків із питань дотримання вимог валютного законодавства, формують Повідомлення.
Повідомлення формується в електронній формі для кожного платника податків згідно з додатком 1 до цього Порядку. Повідомлення складається за результатами перевірки у випадках:
-
своєчасного завершення розрахунків за експортно-імпортними операціями;
-
повного завершення розрахунків за експортно-імпортними операціями, якщо під час перевірки було підтверджено порушення граничних строків розрахунків, встановлених НБУ.
Сформовані Повідомлення надаються банкам, що здійснюють валютний нагляд, до 20 числа кожного місяця. Такий підхід забезпечить зручну й регулярну взаємодію між ДПС та банками у сфері валютного нагляду.
Наказ № 526 набуває чинності з дня його офіційного опублікування, тобто 27.11.2024.