Ви дізнаєтесь:
- Про вимоги до роботодавців/працівників, які матимуть право бронювати/бути заброньованими
- Чи продовжують діяти вже надані відстрочки заброньованим працівникам
- Чи зберігається статус критично важливого підприємства, який вже отримано
Уряд оголосив про зміну правил бронювання з 1 грудня. Одне з головних нововведень – бронювання військовозобов’язаних тепер повністю буде відбуватися через портал Дія. Проаналізуємо ключові зміни Порядку № 76. Адже тепер не всі підприємства зможуть підтвердити статус критичності і багато працівників можуть втратити бронювання з 28 лютого 2024 року.
З 1 грудня 2024 року набирає чинності постанова КМУ «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» від 22.11.2024 № 1332, якою викладено у новій редакції Порядок № 76 і фактично змінено правила бронювання працівників, які є військовозобов’язаними. Окремі положення цієї постанови набирають чинності з дати її опублікування, тобто з станом на 23.11.2024.
Оскільки до нового Порядку № 76 перенесено переважну більшість положень з Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, затвердженого постановою КМУ від 05.06.2024 р. № 650, цей нормативно-правовий документ втратив чинність з 1 грудня.
Нова редакція Порядку № 76 – досить об’ємний нормативно-правовий документ і його детальний аналіз потребує багато часу. Тому наразі зосередимося на головних ключових змінах.
1. Надані відстрочки заброньованим працівникам продовжують діяти
Чи не найбільш актуальне питання – що з діючими відстрочками заброньованим працівникам?
Відповідь на це питання – у п. 2 Постанови № 1332:
2. Установити, що:
1) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним рішеннями Міністерства економіки до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р.;
2) відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов’язаним засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані, але не довше ніж до 28 лютого 2025 р.;
Тобто відстрочки, надані до 1 грудня 2024 року за рішенням Мінекономіки та відстрочки, які були надані через Портал Дія до вказаної дати, діятимуть в межах строку, на який вони надавалися, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року.
Переліки та категорії працівників, які можуть бути заброньовані за новим Порядком № 76, та обсяги бронювання в залежності від видів органів влади чи підприємств (установ, організації) визначені у п. 5-13 оновленого Порядку № 76.
Але є важливі вимоги до осіб, які можуть бути заброньовані. Працівник, якого керівник включає в список для бронювання, повинен відповідати таким вимогам (п. 29 Порядку № 76):
-
перебуває на військовому обліку;
-
перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою;
-
займає посаду на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, за якою йому нараховано заробітну плату за кожний місяць останнього звітного періоду (квартал) не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (за виключенням працівників державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, які відповідають критеріям щодо структури статутного капіталу);
-
уточнив персональні дані. Йдеться зокрема про вимогу для громадян України, віком від 18 до 60 років, які перебували на військовому обліку, до 17 липня 2024 року включно оновити свої дані чи стати на облік;
-
не перебуває у розшуку.
2. Які роботодавці зможуть бронювати працівників
Категорії суб’єктів, які можуть забронювати працівників, вказані у п. 1 нового Порядку № 76. Він фактично не змінився в тій частині, яка стосується підприємств, установ та організацій. До нього включено як і раніше:
-
підприємства, установи та організації, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі – критично важливі підприємства);
-
підприємства, установи та організації, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – критично важливі установи).
3. Чи зберігається статус критично важливого підприємства, який вже отримано
Наразі у пп. 5 п. 2 Постанови № 1332 передбачено:
5) строк дії рішень щодо визнання підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, які є чинними станом на дату набрання чинності цією постановою, але строк дії яких закінчується до 30 листопада 2024 р. (включно), продовжується до 31 грудня 2024 року.
Тобто, для критично важливих підприємств та установ, які станом на 23.11.2024 мають такий статус на підставі рішень відповідних органів влади, строк дії яких закінчується до 30 листопада 2024 р. (включно), передбачено збереження цього статусу до 31 грудня 2024 року.
Але надалі такий статус слід знову отримувати і вже за оновленими правилами.
4. Чим відрізняється нова процедура бронювання
З 1 грудня бронювання військовозобов’язаних буде здійснюватися лише в електронній формі засобами Порталу Дія (п. 3 Порядку № 76).
Як і раніше насамперед суб’єкт, який має підстави для бронювання працівників, має бути включений до Єдиного переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов’язаних. Раніше алгоритм такого включення було визначено в Порядку № 650, але з 1 грудня це визначено у п. 17-21 Порядку № 76.
Відомості до Єдиного реєстру щодо суб’єктів, які можуть забронювати працівників, будуть включати Мінекономіки та державні органи, які приймають рішення про надання певному підприємству чи установі статусу критично важливих. Перелік таких органів вказано у п. 4 Критеріїв.
Як і раніше до Єдиного реєстру будуть включатися ті суб’єкти, які звернулися до Мінекономіки, відповідного державного органу, органом державного управління, держадміністрації тощо із заявою про отримання статусу критично важливо підприємства (установи) і надали відповідні документи, які підтверджують виконання певних визначених критеріїв.
Критерії та перелік відповідних документів як і раніше наведено у п. 5 Критерії:
5. З метою визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період такі підприємство, установа, організація у разі відповідності критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, звертається до центрального органу виконавчої влади, іншого державного органу, органу державного управління, юрисдикція якого поширюється на всю територію України (за сферою управління чи галуззю національної економіки), або до обласної, Київської та Севастопольської міської держадміністрації, (військової адміністрації у разі її утворення), на території юрисдикції яких вони розташовані. До звернення додаються копії підтвердних документів, а також інформація про подання підприємством, установою, організацією в установленому законодавством порядку податкової звітності за останній календарний квартал, що підтверджується:
-
копією податкової декларації з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав податкову декларацію, із зазначенням дати її отримання; або
-
квитанцією про прийняття податкової декларації у разі її подання засобами електронного зв’язку; або
-
квитанцією контролюючого органу, на який покладено функції щодо перевірки та прийняття пакета звітних документів платників податків; або
-
поштовим повідомленням з відміткою про вручення контролюючому органу у разі надсилання податкової декларації поштою.
Важливо врахувати, що змінилися деякі вимоги для бронювання працівників критично важливого підприємства та критично важливої установи. У п. 8 нового Порядку № 76 вказано:
1) кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити не більше 50 відсотків загальної кількості військовозобов’язаних працівників. Кількість заброньованих може бути збільшена лише за окремим рішенням Міністра оборони.
Виключення передбачено для критично важливого підприємства чи критично важливої установи, де працює один військовозобов’язаний працівник, який відповідно до закону підлягає бронюванню (п. 13 Порядку № 76);
2) нарахована заробітна плата військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) має бути не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (наразі – не менше 20000 грн щомісяця).
І вже після того, як підприємство чи установа включені до Єдиного реєстру їх керівник формує (або уповноважена ним особа) засобами Порталу Дія формує списки працівників, які пропонуються до бронювання.
Списки мають бути сформовані і подані з урахуванням вимог, вказаних у п. 26-27 Порядку № 76. Тому зверніть на це особливу увагу!
Виконання всіх вимог має забезпечити позитивний результат і Якщо все зроблено вірно і всіх всі вимоги виконано, то протягом 72 годин працівники автоматично отримують відстрочку, тобто переводяться на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки (п. 29 Порядку № 76).
Інформація (відомості, дані) про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (бронювання) відображається у військово-обліковому документі в електронній формі (п. 30 Порядку № 76).
5. Перевірки і постійний моніторинг
Зверніть увагу, що орган, який прийняв рішення про визначення підприємства чи установи критично важливими, буде здійснювати постійний моніторинг їх діяльності за звітний податковий період та перевірку відповідності встановленим критеріям. За результатами проведеної перевірки може бути прийнято рішення про невідповідність критеріям та скасування статусу критично важливого підприємства чи установи (п. 6-1 Критеріїв).
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.