Відеоблоги

Підсумки тижня 14.10-18.10.2024

Оберіть тему для перегляду

5(16)

Оцініть відео:

Закон № 4015 про підвищення податків чекає на підпис Президента

00:03:42

Олена Афоніна

5(16)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Чи можливо відмінити подання Повідомлення про зміни в трудових відносинах?

00:01:01

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

ДПС опублікувала ставки місцевих податків і зборів на 2025 рік

00:02:47

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Програма «Національний кешбек» офіційно стартувала

00:02:46

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Хто має потребу у платіжному терміналі з 2025 року

00:01:54

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Які статзвіти можна буде подавати в електронному вигляді у 2025 році: перелік від Держстату

00:01:36

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

Закон № 4015 про підвищення податків чекає на підпис Президента

15 жовтня Закон про підвищення податків від 10.10.2024 вже під № 4015 підписав Спікер ВРУ та направив його на підпис Президенту. Після підпису та публікації Закон набуде чинності через день після офіційного опублікування.

Але станом на 18 жовтня Президент його досі не підписав. А для фізосіб-«єдинників» згідно із Законом № 4015 сьогодні останній день для сплати ВЗ за жовтень.

Відповідно до підписаного нині тексту Закону № 11416-д передбачається:

  • підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% для зарплат і доходів;

  • встановлення ВЗ для ФОПів І, II й IV груп у розмірі 10% від 1 розміру МЗП від визначеної законом на 1 січня поточного року. Тож у IV кварталі 2024 року ВЗ доведеться сплачувати все ж таки у розмірі 710 грн щомісяця;

  • встановлення ВЗ у розмірі 1% від доходу для ФОПів та юросіб III групи ЄП;

  • підвищення ВЗ обмежене податковим періодом, в якому буде скасовано воєнний стан;

  • ВЗ буде спрямовуватись через спецфонд винятково на фінансування ЗСУ;

  • підвищення ставки податку на прибуток для банків до 50%, а для фінустанов – 25%;

  • встановлення для АЗС щомісячних авансових внесків з податку на прибуток (для власників – юросіб) та ПДФО (для фізосіб-«загальників»);

  • запровадження авансового внеску з податку на прибуток для обмінних пунктів;

  • збільшення МПЗ для земель, зокрема з 1 січня 2024 та до 31 грудня року закінчення війни розмір МПЗ не може становити менше ніж 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, – 1400 грн з 1 гектара;

  • зміни щодо мінімальних роздрібних цін для вина;

  • зміни у сплаті рентної плати для деяких її платників;

  • щомісячна звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. Ця норма почне діяти з 1 січня 2025 року. Тож за IV квартал 2024 р. потрібно буде звітувати до 9 лютого, а за січень 2025 р. подавати нову щомісячну звітність до 20 лютого.

Що ж робити платникам податків?

  1. На момент 18 жовтня діє тільки одна ставка ВЗ – 1,5%. Тобто, при виплаті лікарняних, відпускних та авансу, а також інших доходів фізосіб слід застосовувати лише діючу ставку.

  2. ВЗ для ФОПів-«єдинників» та юросіб-«єдинників» III групи згідно із Законом запроваджується з 1 жовтня. А 18 жовтня – це останній день за календарем ДПС для сплати авансу з ЄП і, відповідно, ВЗ. Але, сподіваємося, що за таку несвоєчасну сплату ФОПів не покарають. І, найімовірніше, у листопаді потрібно буде заплатити ВЗ вже за два місяці, тож врахуйте це при витраті своїх фінансів.

А поки що всі ми очікуємо детального розʼяснення від ДПС та Мінфіну щодо практичного застосування норм Закону, а саме:

  • коли почне діяти нова ставка ВЗ та який порядок сплати ВЗ «єдинниками»;

  • щодо затвердження нових форм звітності від Мінфіну, і відповідних е-форматів від ДПС.

12 жовтня розбираємо та аналізуємо податкові зміни на великому онлайн-форумі – «Марафон з питань підвищення податків і військового збору: нові ставки та розрахунки для доходів / зарплат на прикладах». Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.

Чи можливо відмінити подання Повідомлення про зміни в трудових відносинах?

ПФУ на вебпорталі електронних послуг надав можливість страхувальнику (роботодавцю) або працівнику страхувальника, якому надано право перегляду та внесення відомостей про трудові відносини працівників страхувальника, в кабінеті страхувальника подати відомості про прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого, або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасове припинення / відновлення дії трудового договору.

Для цього в кабінеті страхувальника передбачено пункт меню Комунікації з ПФУ / Відомості про трудові відносини (оперативне подання інформації) / Повідомлення про зміни в трудових відносинах.

Звертаємо увагу, що наразі не передбачено внесення змін, скасування або видалення поданих страхувальником засобами вебпорталу Пенсійного фонду повідомлень про зміни в трудових відносинах.

ДПС опублікувала ставки місцевих податків і зборів на 2025 рік

ДПС повідомила, що на її сайті вже зʼявилася інформація щодо ставок податків, зборів, встановлених кожним органом місцевого самоврядування в Україні. Її можна знайти на офіційному вебпорталі ДПС у рубриці «Ставки місцевих податків та зборів».

Підкреслимо, що цю інформацію було оновлено і наведено в розрізі кожної області у файлі «Зведена інформація про розмір та дату встановлення на відповідних територіях ставок місцевих податків і зборів, а також про встановлені податкові пільги, які будуть діяти у 2025 році».

Розміщена на сайті ДПС інформація містить 8 додатків:

  1. інформація щодо ставок та податкових пільг зі сплати місцевих податків та / або зборів (додаток 1);

  2. ставки земельного податку та перелік пільг для фізичних і юридичних осіб, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 2);

  3. ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та перелік пільг для фізичних і юридичних осіб, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 3);

  4. ставки туристичного збору та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 4);

  5. ставки збору за місця для паркування транспортних засобів та перелік пільг, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 5);

  6. перелік пільг з транспортного податку, наданих за рішенням органу місцевого самоврядування (додаток 6);

  7. ставки єдиного податку для платників єдиного податку першої групи (додаток 7);

  8. ставки єдиного податку для платників єдиного податку другої групи (додаток 8).

Якщо стосовно якогось регіону відсутня оновлена інформація на сайті ДПС, то для уточнення інформації щодо прийнятих рішень платники податків можуть звертатися до місцевої ради, на території якої перебувають об’єкти оподаткування, або чекати на прийняття та оприлюднення відповідних рішень.

Згідно з ПКУ така інформація також повинна бути у податківців, і передати її зобов’язані самі місцеві ради.

Нагадуємо, що у разі, якщо до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування місцевих податків та / або зборів, Рада не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків та / або зборів, що є обов’язковими згідно з нормами ПКУ, такі податки та / або збори справляються з огляду на норми ПКУ із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування таких місцевих податків та / або зборів.

Якщо у бухгалтерів є запитання щодо заповнення звітності та оподаткування, звертайтеся на наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримаєте відповідь протягом такого періоду часу: від 15 хвилин до 24 годин.

Програма «Національний кешбек» офіційно стартувала

Після етапу бета-тестування, що тривав з 2 вересня, з 11 жовтня в Україні офіційно стартувала програма підтримки громадян «Національний кешбек». Програма передбачає повернення 10% від вартості покупки товарів українських виробників через мобільний додаток «Дія». До неї долучилися 11 банків та сотні ритейлерів, а українці вже оформили понад 2 мільйони карток.

До речі, основні торгівельні мережі вже маркують свої магазини, де діє програма, і позначають на полицях товари, на які нараховується «Національний кешбек». Споживачі бачать в Дії нарахований кешбек на наступний день після здійснення покупки.

Нагадаємо, щоб отримувати кешбек від держави, необхідно:

  1. Подати заявку через сайт чи мобільний застосунок банку, який бере участь у програмі, або звернутися до відділення. До програми долучилися такі банки: ПриватБанк, monobank, Укргазбанк, Sense Bank, ПУМБ, Абанк, Банк Глобус, UKRSIBBANK BNP Paribas Group, Ощадбанк, Акордбанк та Банк Кредит Дніпро.

  2. Визначити картки, з яких ви оплачуєте покупки, і надати банку дозвіл на передачу інформації про транзакції з цих карток в магазинах – учасниках програми.

  3. Відкрити фізичну чи віртуальну картку, куди нараховуватиметься кешбек.

  4. У Дії в розділі Сервіси обрати картку «Національний кешбек» для виплат.

Остання умова щодо позначення в Дії картки для виплат «Національного кешбеку» необхідна для отримання виплати. Тим, хто відкрив картку для виплат в банку, але не позначив її в Дії, необхідно це зробити.

Кешбек у розмірі 10% від вартості нараховується за купівлю товарів українських виробників, що включені до програми. Виняток – підакцизна продукція (пальне, тютюн і міцний алкоголь). Також кешбек поширюється на ліки українського виробництва, вино без додавання спирту та медові напої.

Максимальна сума виплат – 3 тис. грн на місяць. Накопичені за місяць кошти надходитимуть на створену картку раз на місяць до 20 числа наступного місяця.

Отримані за участь у програмі «Національний кешбек» кошти можна буде витратити, зокрема, на такі послуги: комунальні, транспорт, лікування, мобільний зв’язок, спорт, кіно тощо. Також їх можна буде задонатити на ЗСУ або купити військові облігації.

Зняти готівку з рахунку, куди нараховують кошти за кешбек, буде неможливо. Використати кошти від кешбеку, нараховані у 2024 році, можна буде до 31 січня 2025 року.

Накопичені кошти на картці протягом місяця надійдуть загальною сумою до 20 числа наступного місяця. А остаточно скористатися коштами потрібно у строк не пізніше 31 січня 2025 року.

Питання оподаткування надходжень у вигляді кешбеку регулюватиметься нормами Закону про підвищення податків № 4015, але поки що він не набув чинності.

Хто має потребу у платіжному терміналі з 2025 року

З 1 січня 2025 року розширюється обов’язок забезпечення можливості безготівкових розрахунків для торговців, зокрема, у населених пунктах, де мешкає менше ніж 5 тисяч осіб.

1 січня 2025 року набуває чинності п.п. 3 п. 1 постанови КМУ від 29.07.2022 № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (далі – Порядок № 894), що розширює коло суб’єктів господарювання, які в обов’язковому порядку повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані ними товари (надані послуги).

Постановою № 894 передбачено поступове запровадження обов’язку торговців забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги). І нині такий обов’язок уже встановлено для торговців, які провадять господарську діяльність у населених пунктах, де мешкає понад 5 тисяч осіб:

  1. з 1 січня 2025 року – платіжні термінали (POS-термінали) будуть необхідні торговцям у населених пунктах з населенням менше ніж 5 тисяч жителів;

  2. з 1 січня 2026 року – торговцям – фізичним особам – підприємцям – платникам єдиного податку першої групи, торговцям, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції.

Увага! Запровадження з 1 січня 2025 року обов’язку відповідно до кількості населення не стосується торговців – ФОП – платників ЄП І групи та торговців, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції, які повинні будуть незалежно від кількості населення встановити POS-термінали з 1 січня 2026 року.

Які статзвіти можна буде подавати в електронному вигляді у 2025 році: перелік від Держстату

Держстат затвердив перелік форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, які респонденти можуть подавати в електронному вигляді у 2025 році.

Станом на 15.10.2024 він налічує 30 звітів (19 статистичних та 11 фінансових). Для порівняння у Переліку на 2024 рік було 83 звіти (64 статистичні та 19 фінансових).

Держстат додатково інформуватиме, якщо перелік форм розширюватиметься у міру їх реалізації в електронному вигляді.

Нагадаємо, що раніше Держстат також оприлюднив проєкти календаря, альбому та табеля форм на 2025 рік.

Також Держстат опублікував зміни у поданні форм державних статистичних спостережень до органів державної статистики на 2025 рік. Так, для подання 75 звітів змінено форми: 2 форми скасовано та затверджено подання 6 форм державних статистичних спостережень.

Крім того, 15 жовтня Уряд затвердив план статспостережень на 2025 рік.