Ви дізнаєтесь:
- Які податки та збори планують підвищити
- Про подання зарплатної звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ
- Про сплату військового збору ФОПи
Скільки ФОПи почнуть платити податків? Які сюрпризи їх очікують у зв'язку з підвищенням податків? Як до цього підготуватися?
Погоджено доопрацьовану редакцію законопроєкту про підвищення податків № 11416-д
Станом на зараз вже є доопрацьована редакція закону про підвищення податків та введення військового збору – законопроєкт № 11416-д. Будемо обговорювати всі сюрпризи, які очікують на ФОПів у найсвіжішій редакції закону. Автором цього законопроєкту є народні депутати Д. Гетьманцев, О. Лукашев та А. Мотовиловець.
Щомісячна звітність з ЄСВ, ПДФО та ВЗ
Почнемо з ускладнення адміністрування по найманих працівниках у підприємців. Статті 51.1 та 176 Податкового кодексу хочуть змінити так, щоб звітність за найману працю подавалася не раз у квартал, як це було досить тривалий час, а щомісяця. Потрібно буде подавати звітність по ЄСВ, ПДФО та військовому збору, що виплачуються як податки із заробітної плати на щомісячній основі. Раніше у нас була щомісячна звітність по ЄСВ, але звітність по ПДФО та військовому збору ми здавали раз у квартал.
Таким чином, повернення до щомісячного звітування однозначно ускладнить адміністрування працівників у підприємців. З одного боку, це може бути потрібно для економічного бронювання працівників, адже уряд матиме інформацію про працівників щомісяця. З іншого боку, збільшаться часові затрати бухгалтерів на підготовку звітів до ДПС.
Підвищення ставки військового збору
Військовий збір збільшується з 1,5% до 5%. Це вплине в першу чергу на найманих працівників та ФОПів на загальній системі оподаткування:
-
18% ПДФО і 5% ВЗ утримується із заробітної плати працівника.
-
22% ЄСВ нараховується на зарплату роботодавцем.
-
Загальна податкове навантаженняі становитиме 45% від розміру заробітної плати (навантаження до змін – 41,5%).
ФОПи на загальній системі оподаткування платитимуть 18% ПДФО та 5% військового збору зі свого чистого доходу.
Нарахування та сплата ЄСВ
Ця хвиля підвищення податків не зачіпає ЄСВ. Для працівників він залишається на рівні 22%, а для осіб з інвалідністю – 8,41%. Закон про ЄСВ не коригують, і ФОПи, незалежно від системи оподаткування, мають право не платити ЄСВ протягом дії воєнного стану та 12 місяців після його завершення (п. 919 Перехідних положень Закону про ЄСВ).
Військовий збір для ФОПів: нарахування та звітування
Військовий збір буде також для ФОПів-єдинників:
-
ФОПи III групи платитимуть 1% військового збору поряд із 5% єдиного податку. Загальне податкове навантаження для таких підприємців становитиме 6% від доходу.
-
ФОПи I, II та IV групи платитимуть військовий збір у розмірі 10% від однієї заробітної плати щомісяця.
Таким чином, підприємці повинні:
-
отримати нові реквізити для сплати податку, а саме військового збору,
-
слідкувати, щоб він зарахувався вчасно на правильні реквізити.
-
очікувати або коригування поточних податкових декларацій, або окремий додаток про сплату військового збору.
Підвищений військовий збір діятиме до кінця воєнного стану, після чого ставка повернеться до 1,5%.
Прогноз щодо набрання чинності нових законодавчих норм
Цей закон, ймовірно, запрацює з 1 жовтня, оскільки його узгодив МВФ, а також податковий комітет Верховної Ради. Після двох читань у Раді та підписання президентом він набуде чинності. Однак, деякі норми можуть бути підкориговані.
Підсумки
-
Комітет Верховної Ради та МВФ погодили законопроєкт про підвищення військового збору для ФОПів. Якщо його підтримають у Раді та підпише президент, закон набуде чинності, ймовірно, 1 жовтня.
-
Військовий збір виросте з 1,5% до 5% і в такому розмірі діятиме до завершення воєнного стану.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.