«Національний кешбек» до 3000 грн: хто зможе взяти участь, а хто «пролітає»
Уже за півтора тижня в Україні для споживачів запрацює програма компенсації 10% вартості товарів українського виробництва. Відповідний порядок надання грошової допомоги «Національний кешбек» Кабінет Міністрів затвердив на засіданні 20 серпня. Загальний бюджет програми до кінця року – 3 млрд грн.
Для споживачів «Національний кешбек» відкриється з 2 вересня.
За тиждень до цього запрацює портал на базі «Дія» для виробників, які зможуть на ньому зареєструвати штрих-коди українських товарів, які у такий спосіб братимуть участь у програмі.
Ухвалено принципове рішення про дію програми на весь 2025 рік. «Національний кешбек» підпадають товари, виробники яких виявили таке бажання і чиї штрих-коди починаються з 482. Також ця можливість відкрита для приватних торгових марок ритейлерів.
Дві основні категорії, для яких очікується найбільший обсяг кешбеку – продукти харчування та медикаменти: на них припадає максимум у споживчому кошику українця.
Виняток зроблено для підакцизних товарів, таких, як тютюн та алкогольні вироби.
Далі розповідаємо, як це працюватиме на практиці. Для участі у програмі споживачеві знадобиться окрема банківська картка – вона може бути віртуальною – в одному з банків-партнерів. При скануванні товару, що бере участь у програмі, Податкова служба фіксуватиме трансакцію, і на картку перераховуватиметься пропорційна сума кешбеку. Для сторонніх операцій чи зарахувань ця карта використовуватися не зможе – з неї можна буде лише розрахуватися за послуги згідно із затвердженим переліком.
Загалом готовність долучитися до програми вже виявили понад пів десятка банків, зокрема всі державні та monobank. Їхній список із часом розширюватиметься. Швидше за все, банки самі активно пропонуватимуть своїм клієнтам відкрити таку картку через пуш-повідомлення.
Отоварити кешбек можна буде після 20 числа наступного місяця за такими напрямками: оплата комуналки, ресторани, послуги спортклубів, кінотеатрів тощо. Також цими грошима можна заплатити за військові облігації, транспортні послуги й мобільний зв'язок. Важлива умова: компанія, яка надає ці сервіси, має бути зареєстрована в Україні.
А тепер перерахуємо підводні камені:
-
оплачувати покупку можна лише карткою;
-
не всі 100% товарів українського виробництва автоматично підлягають кешбеку;
-
здійснювати купівлю потрібно лише в точках та у виробників, що знаходяться на загальній системі оподаткування. Це автоматично відсікає весь малий бізнес, зокрема виробників українських брендів одягу, які переважно зареєстровані як ФОП;
-
максимальна сума нарахованого кешбеку – 3000 грн на місяць;
-
перешкодою може стати відносно невисока фінансова та технологічна грамотність тих представників населення, які найбільше потребують підтримки додатковими грошима – людей похилого віку.
Із жовтня 2024 – нові податки і підвищення ставок
На цьому тижні інтернет-ресурсами поширюється новий варіант змін щодо підвищення податків. Рада не голосуватиме за законопроєкт з підвищенням низки податків до вересня, а сам концепт документа змінився. Головна зміна полягає в тому, що замість 1-відсоткового податку для юросіб від обороту у законопроєкті пропишуть підвищення ПДВ на 3-4%, тобто до 23-24%.
Ще одна зміна – авансовий податок для АЗС. Нова концепція передбачає, що АЗС сплачуватимуть фіксований платіж за кожен об’єкт. Робочий варіант виглядає наступним чином: мінімальний платіж 60 000 грн з однієї АЗС на місяць.
Без змін залишається збільшення військового збору для фізичних осіб та ФОПів.
Швидше за все, Верховна Рада не встигне до вересня ухвалити податкові зміни, тож запрацювати нові податки мають вже з 1 жовтня.
Розглядати податкові зміни з ПДВ, ПДФО і ВЗ, а також проблеми і ризики бронювання будемо 27 вересня на онлайн-форумі «За неповідомлення про власників штраф до 51000 грн. & Зміни реєстрації ПН/РК, ПДФО і ВЗ розрахунки на прикладах & Проблеми та ризики бронювання». Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.
5% податку для таксистів Uklon, курʼєрів Glovo, продавців OLX, репетиторів, орендодавців
Для таксистів Bolt, Uber, Uklon, кур'єрів Glovo, продавців на OLX, репетиторів, орендодавців стали відомі дві моделі оподаткування, які зараз обговорює влада:
-
Перша модель – усім потрібно відкрити спецрахунок у банку, з якого списуватиметься 5% від усіх доходів. ФОПами клієнти не будуть, звітувати не будуть.
-
Друга модель – сервіси самі платять податки із самозайнятих. Наприклад: сервіс таксі перераховує водієві кошти за замовлення, сплачує з них податок і звітуватиме перед податковою.
Бюджет планує отримати 10 млрд грн податків на рік, якщо платити будуть усі, хто працює на себе.
Де і коли ДПС оприлюднить перелік «білих» платників податків
У ЗІР з’явилось роз’яснення податківців на питання: «Де публікуються середні показники критеріїв, передбачені пп. 69.41.2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ?»
Звертаємо увагу, що відповідь ДПС починає діяти з 01.10.2024. Адже саме з 01.10.2024 набирає чинності п.п. 3 п. 26 розд. І Закону України від 18.06.2024 №3813-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства» щодо змін до п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ.
Отже, Перелік платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства оприлюднюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику (ДПС), на своєму офіційному веб-сайті на 15-й робочий день з дня його затвердження.
Розраховані середні показники критеріїв, передбачені пп. 69.41.2 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, публікуються на офіційному веб-сайті ДПС протягом 5-ти робочих днів після затвердження Переліку.
Розраховані щодо платника податків показники критеріїв, які не відповідають рівню середніх критеріїв для включення до Переліку, розміщуються в Електронному кабінеті такого платника податків.
Україна посилить санкції проти російських програм
16 серпня Уряд розглянув законопроєкт про зміни до санкційного законодавства.
Під заборону потрапляють програмні продукти, якщо вони:
-
створені фізичними чи юридичними особами з іноземних держав, до яких застосовано санкції;
-
створені з використанням вихідного або об’єктного коду програмних продуктів, що підпадають під санкції;
-
розроблені особами, які підпадають під санкції, незалежно від країни їхнього походження.
Також пропонують ввести заборону доступу до електронних інформаційних ресурсів в Інтернеті, які належать або контролюються особами чи організаціями, щодо яких застосовано санкції. Це стосується вебсайтів, веб-сторінок, електронних комунікаційних мереж та інформаційно-комунікаційних систем.
Даний законопроєкт і його механіка будуть ще розглядатись у Раді.
Підписання закону про збільшення акцизних ставок на пальне з 1 вересня розблоковане
21 серпня ВРУ розглянула проєкт постанови про скасування голосування у ІІ читанні за законопроєкт №11256-2, але не підтримала його. Тож підписання спікером ВРУ та Президентом вже розблоковано.
Нагадаємо, що 18 липня ВРУ прийняла законопроєкт №11256-2 про внесення змін до ПКУ щодо імплементації положень актів права ЄС щодо акцизного податку у другому читанні. Але потім підписання закону було заблоковано через появу відповідного проєкту постанови. Цей проєкт 21 серпня ВРУ розглянула та прийняла рішення щодо його непідтримання.
Отже, підписання законопроєкту № 11256-2 вже розблоковано.
Нагадаємо, що Законом передбачено:
-
приведення у відповідність до норм Директиви Ради ЄС №92/83/ЄЕС класифікації алкогольних напоїв у частині, що стосується визначення терміна «проміжні продукти» – вина та інші зброджені напої, які віднесено до кодів 2204, 2205, 2206 згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності;
-
збільшення розміру ставки акцизного податку для проміжних продуктів з 8,42 до 12,23 грн за 1 літр (на 3,81 грн), тобто до рівня розміру чинної ставки на вина ігристі та вина газовані;
-
внесення змін до ПКУ в частині впровадження поступового, протягом 4 років, підвищення ставок акцизного податку на пальне до досягнення встановленого мінімального рівня в ЄС з огляду на євроінтеграційні зобов’язання нашої держави.
Графік підвищення ставок акцизного податку на пальне (євро за 1000 літрів) ви бачите на слайді.
Аналізувати норми Закону будемо на наших безкоштовних вебінарах, після того коли будуть відомі остаточні зміни до ПКУ. Сам Закон має набрати чинності з 1 вересня 2024.
Експериментальні зміни у військовому обліку
16 серпня, на засіданні Кабміну було ухвалено постанову «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів». У ній йдеться про кілька важливих аспектів:
1. Військовий облік для призовників
Хлопці віком від 17 до 25 років повинні бути взяті на військовий облік без проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Це стосується як тих, хто проживає в Україні, так і тих, хто перебуває за кордоном.
2. Перевірка документів за кордоном
Йдеться про чоловіків віком від 18 до 60 років, які перебувають за кордоном і звертаються за оформленням українського або закордонного паспортів. Вони проходитимуть перевірку дійсності своїх військово-облікових документів через державну електронну систему «Трембіта».
3. Внесення до реєстру
Хлопці віком від 16 до 25 років, які проживають в Україні та звертаються за оформленням паспорта, будуть внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів (ЄДРПВР) без проходження ВЛК. Це стосується також тих, хто перебуває за кордоном і звертається за оформленням або отриманням паспорта в українських представництвах за кордоном.
4. Перелік громадян
Буде сформований перелік громадян України чоловічої статі віком від 16 до 60 років, дані яких повинні бути внесені до ЄДРПВР і які підлягають постановці на військовий облік.
Проєкт постанови розробляли Мінреінтеграції спільно з Міноборони, ДМС, МВС і Генштабом ЗСУ. Очікується, що такі нововведення сприятимуть забезпеченню оптимізації та ідентифікації відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Про документи для ведення військового обліку та перевірки ТЦК, а також про Зарплатні зміни та індексацію з 1 вересня, (П)РРО та готівкові розрахунки будемо говорити на онлайн-форумі 28 серпня «Зарплатні зміни, індексація з 1 вересня & (П)РРО та готівкові розрахунки & Документи для військового обліку і перелік питань для перевірки ТЦК». Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.