Відеоблоги

Увага! Хто обовʼязково має встановити платіжні термінали з 01.01.2025 року

Ви дізнаєтесь:

  • Про відмінність між касовим апаратом і платіжним терміналом
  • Про способи безготівкової оплати
  • Хто зобовʼязаний встановити платіжний термінал з 1 січня 2025 року
  • Про відповідальність за відсутність можливості безготівкової оплати
Оберіть відео для перегляду

5(10)

Оцініть відео:

Кому обовʼязково необхідно встановити платіжний термінал з 1 січня 2025 року

00:07:58

Богдан Янків

5(10)

Оцініть відео:

Вже з 1 січня 2025 року ще більше торговців будуть змушені встановити платіжні термінали.

Хто має встановити термінали? Хто може їх досі не ставити? Які саме термінали мають бути встановлені згідно з законом? Та що робити у звʼязку із цим із касовим апаратом?


Відмінність між касовим апаратом і платіжним терміналом

Почнімо нібито з простого, але не завжди всім зрозумілого питання. Касовий апарат і платіжний термінал для оплати картою – це справді різні речі.

Касовий апарат проводить технічну процедуру реєстрації конкретного продажу товару чи послуги в податковій, в онлайн-режимі. Тобто, по суті, податкова отримує інформацію, що було продано щось.

Платіжний термінал забезпечує приймання оплати з карти чи рахунку клієнта, проте жодним чином не фіскалізує платіж, і квитанція з термінала не заміняє, а доповнює фіскальний чек.


Торговці, які зобов’язані встановити платіжний термінал з 1 січня 2025 року

Питання того, хто має встановити платіжний термінал з 1 січня 2025 року, регулює Постанова Кабміну від 29 липня № 894, що ґрунтується на ст. 38 Закону України від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги». Постанова говорить про те, що торгівці зобовʼязані забезпечити можливість оплати за товари чи послуги дистанційним безготівковим способом.

З 1 січня 2025 року будь-які торгівці, незалежно від населення в місті, в якому вони працюють, мають забезпечувати безготівковий спосіб оплати (пп. 3 п. 1 Постанови № 894). Нагадаю, що зараз у 2024 році виключно торгівці, які працюють у населених пунктах з населенням 5 тисяч громадян і більше, мають забезпечити наявність безготівкової оплати.

Зверніть увагу: обовʼязок забезпечити оплату картою ще не означає, що має бути обовʼязково саме банківський термінал. Є багато інших способів надати таку можливість, які ми далі обговоримо обовʼязково.


Суб’єкти, які не зобов’язані забезпечувати безготівкові способи оплати

Водночас на кожне правило існує виняток. Обовʼязок забезпечити безготівкові способи оплати не буде поширюватися (пп. 4 п. 1 та п. 2 Постанови № 894):

  • на платників ЄП I групи;

  • на торговців, які здійснюють:

    • торгівлю з використанням торгових автоматів;

    • виїзну (виносну) торгівлю;

    • продаж власноруч вирощеної або відгодованої продукції;

    • господарську діяльність на територіях територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебуають в тимчасовій окупації.

Така пільга буде тривати для них до 1 січня 2026 року.


Способи безготівкової оплати

Які способи безготівкової оплати мають бути забезпечені на виконання цієї Постанови?

П. 28 ст. 38 Закону «Про платіжні послуги» чітко підкреслює:

Торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення безготівкових розрахунків за продані товари (надані послуги), у тому числі за допомогою електронних платіжних засобів та/або платіжних застосунків, та/або платіжних пристроїв. У разі надання можливості здійснювати безготівкові розрахунки за продані товари (надані послуги) за допомогою електронних платіжних засобів, що використовуються в платіжних системах, торговці зобов’язані забезпечувати можливість здійснення таких розрахунків з використанням електронних платіжних засобів не менше трьох платіжних систем, однією з яких є багатоемітентна платіжна система, створена резидентом України.

Фактично це може бути:

  • класичний банківський POS-термінал,

  • оплата по QR-коду,

  • оплата шляхом переказу на реквізити через застосунок,

  • оплата шляхом дотику картою до смартфона через технологію NFC і т. п.

Все це підходить, щоб виконати норму закону.


Відповідальність за відсутність можливості безготівкової оплати

Якщо хтось і надалі наполегливо буде ігнорувати цю норму закону, помітити порушення можуть у форматі фактичної перевірки. Ст. 16315 Кодексу про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність за відсутність можливості безготівкової оплати у вигляді штрафу, а саме санкція становить від 1700 до 3400 грн за кожен факт порушення.


Фіскальний чек і квитанції з термінала

Оплата через POS-термінал завжди потребує паралельної видачі фіскального чека: має формуватися і фіскальний чек, і квитанція з термінала, що підтверджує оплату картою.

Причому податківці наполягають, що торговці, які мають поєднану касу та термінал, повинні у фіскальному чеку обовʼязково відображати реквізити платіжного термінала. Тобто, коли термінали і каса не поєднані, ці реквізити не обовʼязкові. Коли поєднані, тоді обовʼязково у фіскальному чеку треба відображати такі реквізити платіжного термінала, через який було проведено оплату.


Обов’язок інтернет-торговців забезпечити наявність POS-термінала

Інтернет-торговці теж повинні забезпечувати оцю оплату безготівково, але фактично всі вони автоматично виконують цю норму закону без проблем, адже очевидно, що в інтернеті приймаються оплати дистанційно, безготівково.

Проте якщо є офлайн-точка видачі, там також має бути форма оплати теж безготівкова, не лише готівка. Для цього може знадобитися термінал.


Підсумки

  • Вже з 1 січня 2025 року торговці в будь-якому населеному пункті мають забезпечити безготівкові способи оплати за товари чи послуги.

  • Не обовʼязково мати саме POS-термінал від банку – можуть застосовуватись інші способи безготівкової оплати.

  • Штраф за відсутність можливості безготівкового розрахунку – від 1700 грн.