Ви дізнаєтесь:
- Чи існує заборона використання коштів з підприємницького рахунку на власні потреби
- Про наслідки здійснення платежів на користь фізосіб та підприємців
- Як обліковуютьсявитрати, які пов'язані з використанням корпоративних карток
У багатьох підприємців постійно виникає запитання: як правильно витрачати кошти з підприємницького рахунку ФОП на особисті потреби, зокрема з корпоративної карти або картки до рахунку? Розберімось.
***
Чи може фізична особа – підприємець витрачати кошти зі свого підприємницького рахунку на власні потреби? Відповідь – так. Законодавство це не забороняє. Від 17 січня 2020 року Національний банк України скасував обмеження на використання коштів з підприємницьких рахунків для власних потреб після сплати податків. Чинна інструкція про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків №162 не містить прямої заборони про витрачання коштів на власні потреби.
Чи означає це, що ФОП можуть вільно користуватися грошима зі свого рахунку на особисті цілі? З цього питання маємо роз'яснення органів контролю, які містяться в Загальнодоступному інформаційному довідковому ресурсі ДПС в категорії 104.11 та 107.05. Зокрема в роз'ясненнях зазначено, що є право ФОП – платників єдиного податку на ФОП та ФОП на загальній системі оподаткування вільно користуватися коштами для власних потреб з поточного рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності. Проте ми розуміємо, що жодним нормативним документом не визначається залежність сплати податків підприємців із правом розпорядження власними грошовими коштами, тим більше, що сплата таких податків зазвичай законодавчо передбачена за наслідками подання декларації, тобто пізніше ніж отримання коштів, які пов'язані із витрачанням з картки ФОП на особисті витрати. Якщо ви робите платежі фізичним особам, ви маєте розуміти, що рух коштів від вашого підприємницького рахунку до будь-якого рахунку будь-якої звичайної фізичної особи вимагає від вас виконати функції податкового агента.
Наслідки здійснення платежів на користь фізосіб та підприємців
Якщо ви робите платежі зі своєї картки ФОПа на рахунки інших ФОПів, в цьому випадку податкова служба, якщо вона звісно знайде і побачить, може вимагати від вас навіть подання форми по додатку 4ДФ, додаток до нашої об'єднаної звітності. Тому, якщо хочете робити подібні платежі й не подавати потім зайвих звітів, перерахуйте кошти з підприємницького рахунку на особистий. Проте витрачати кошти зі свого підприємницького рахунку ФОП може при розрахунку в POS-терміналах чи онлайн.
Щодо обліку витрат, які пов'язані з використанням корпоративних карток, ситуація наступна. Для 1, 2, 3 групи ФОП, які не є платниками ПДВ, облік витрат може вестися в довільній формі, оскільки контроль здійснюється щодо отриманих доходів, а не витрат. Але для платників єдиного податку 3 групи, які є платниками ПДВ, ведення обліку доходів і витрат вимагається за типовою формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади. Витрати з корпоративної картки на власні потреби не мають бути враховані для визначення об'єкта оподаткування і первинні документи щодо них, на нашу думку, не є обов'язковими. Для ФОП на загальній системі, згідно з п. 177.2 ПКУ, об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю підприємця. Тобто витрати на власні потреби не включаються до розрахунку оподатковуваного доходу ФОП на загальній системі оподаткування і документи щодо їх понесення, на нашу думку, можуть не зберігатись.
Підсумки
За послуги бухгалтера, юриста, оренду офісу, поліграфію та інші витрати ФОП може платити навіть прямо з підприємницького рахунку, проте ви маєте розуміти, що рух коштів від вашого підприємницького рахунку до будь-якого рахунку будь-якої звичайної фізичної особи або ФОП вимагає від вас виконати функції податкового агента. Отже, все ж рекомендуємо для переказів на рахунки фізичних осіб або інших ФОП спочатку перерахувати гроші на особистий рахунок. При цьому ФОП має пам'ятати, що кошти, перераховані з підприємницького рахунку на особистий, не потраплять до підприємницьких витрат, це стосується загальносистемників, і не відображаються в підприємницькому обліку під час перерахування. Тобто в підприємницькі книги обліку ця операція не потрапить. Крім того, ФОП на єдиному податку 1-3 групи (не платник ПДВ) не зобов'язаний вести облік витрачених коштів із застосуванням корпоративної картки. А ФОП на єдиному податку 3 групи (платник ПДВ) та на загальній системі оподаткування повинен вести облік, проте витрати на власні потреби не включаються до розрахунку оподаткованого доходу ФОП і документи щодо їх понесення, на нашу думку, можуть не зберігатись.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.