Ви дізнаєтесь:
- Хто зобов’язаний оприлюднити та подати фінзвітність з аудиторським висновком
- Про правила оприлюднення фінзвітності та способи її подання до контролюючого органу
- Про подання та оприлюднення фінзвітності у період дії воєнного стану
Оберіть відео для перегляду
Обов’язок оприлюднення та подання річної фінзвітності з аудиторським звітом
Згідно з ПКУ платники податку на прибуток, які відповідно до Закону України про бухгалтерський облік та фінансову звітність зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання або несвоєчасного подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена п. 120.1 ПКУ, для подання податкових декларацій. Коло підприємств, які мають оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з відповідними аудиторськими звітами визначає п. 3 ст. 14 Закону України про бухгалтерський облік. Зокрема великі підприємства, які не є емітентами цінних паперів, та середні підприємства зобов'язані не пізніше ніж до 1 червня року, що настає за звітним періодом, оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з відповідними аудиторськими звітами, звітом про управління, на своїй веб-сторінці або своєму веб-сайті.
Створення та використання ресурсу для оприлюднення фінзвітності
Щодо зберігання звітності на сайті маємо також обмеження у часі, згідно З законом України про бухгалтерський облік оприлюднена річна фінансова звітність та річна консолідована фінансова звітність у повному обсязі разом з аудиторськими звітами повинні зберігатися на веб-сайтах не менше шести років.
Як саме подавати аудиторський звіт до контролюючого органу? Це можна зробити через електронний кабінет платника в розділі «Листування», завантажуємо PDF-файл та відправляємо. Також можна подати у паперовому вигляді через канцелярію, тоді пишемо супровідний лист, наприклад з наступним текстом: «товариство з обмеженою відповідальністю на виконання вимоги п. 46.2 ПКУ подає річну фінансову звітність за 2023 рік, яка підлягає оприлюдненню разом зі звітом незалежного аудитора. Перелік документів, що додаються…. Звіт незалежного аудитора (вказуємо кількість аркушів)».
А тепер розгляньмо чи є послаблення щодо даних зобов'язань у період дії воєнного стану. Законом України №2115 «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» передбачено, що у період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його припинення чи скасування особи, відповідальні за своєчасне й у повному обсязі подання та оприлюднення фінансової звітності, звільняються від відповідальності за порушення строків оприлюднення. Зробити це потрібно обов'язково протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за період неоприлюднення. Важливо, що згідно з пунктом 5 цей Закон не поширюється на податкові правовідносини, а отже стосується лише виконання зобов'язань щодо оприлюднення згідно з законом про бухгалтерський облік. Але щодо податкових правовідносин маємо аналогічну норму в Податковому кодексі. Згідно з п. 69 підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ платники податку на прибуток підприємств, які відповідно до Закону №996 зобов'язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, звільняються від передбаченої відповідальності за неподання або несвоєчасне подання річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню, з обов'язковим виконанням таких зобов'язань протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Підсумки
Річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню, подають контролюючому органу разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня. Коло підприємств, які мають оприлюднювати фінзвітність разом з аудиторськими звітами та строки визначає Закон України про бухгалтерський облік. Зокрема великі та середні підприємства зобов'язані зробити це не пізніше ніж до 1 червня. На час воєнного стану можна не оприлюднювати фінзвітність з аудиторським звітом без штрафів, але після завершення війни це треба буде зробити протягом трьох місяців за всі роки, за які мали подавати. Платник податку на прибуток звільняється від відповідальності, передбаченої Кодексом за неподання до 10 червня 2022, 2023 та 2024 років річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.