Розбори законів

Що буде, якщо ви не носите з собою військовий квиток?

Ви дізнаєтесь:

  • Про вимоги щодо наявності військово-облікового документа та оновлення даних в ТЦК
  • Хто та як матиме право перевіряти військово-облікові документи
  • Що робити після отримання повістки
Оберіть відео для перегляду

4.9(10)

Оцініть відео:

Що буде, якщо ви не носите з собою військовий квиток?

00:07:08

Олена Афоніна

4.9(10)

Оцініть відео:


З 18 травня цього року почне діяти низка нових правил та вимог щодо мобілізації військовозобов’язаних на період воєнного стану. Одна із важливих вимог – обов’язкова наявність у чоловіків військового квитка або іншого військово-облікового документа. Тож з'ясуймо, кого саме стосуються ці вимоги і які наслідки їх невиконання.


Військовозобов’язані особи повинні мати військово-обліковий документ

В ч. 6 ст. 22 Закону про мобілізацію з 18 травня буде передбачено, що у період проведення мобілізації громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років зобов'язані мати при собі військово-обліковий документ та пред'являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК СП або поліцейського.

Також військово-обліковий документ слід обов’язково пред’являти на вимогу представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України.

З 17 липня цього року ч. 6 ст. 22 також буде передбачено, що під час перевірки документів уповноважений представник ТЦК СП або поліцейський здійснюють фото- і відеофіксацію процесу пред'явлення та перевірки документів із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації.

При цьому вони також можуть перевіряти відповідність пред’явленого військового квитка чи іншого військово-облікового документа даним, які містить Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Отже, під час такої перевірки має бути підтверджено факт того, що чоловік віком від 18 до 60 років перебуває на військовому обліку.


Військово-облікові документи

Військово-обліковими документами є:

  • для призовників (тобто осіб від 18 до 25 років) – посвідчення про приписку до призовної дільниці;

  • для військовозобов'язаних – військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного;

  • для резервістів – військовий квиток.

Якщо особа не може пред’явити відповідний військово-обліковий документ, то їй, скоріш за все, буде вручена повістка про виклик до ТЦК СП для взяття на військовий облік.


Отримали повістку від ТЦК СП: що робити?

У ч. 3 ст. 22 Закону про мобілізацію передбачено, що у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.

Але при цьому під час вручення повістки представники ТЦК СП на вимогу громадянина, якому вручається повістка, зобов'язані:

  • назвати свої прізвища, ім'я та по батькові, посади;

  • показувати службові посвідчення.

У Законі про мобілізацію передбачено поважні причини, які дають право громадянину не дотримуватися строку явки до ТЦК СП (ч. 3 ст. 22).

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій, визнаються:

  • перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;

  • смерть його близького або близького родича його дружини.

У такому разі слід врахувати наступні вимоги:

  • У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати й часу прибуття до ТЦК та СП, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.

  • Якщо ж поважні причини відсутні, то за неявку до ТЦК та СП особа притягується до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу, сума якого може складати до 5100 грн (ст. 2101 КУпАП). Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу:

      • на громадян – від 100 до 200 нмдг (від 1700 грн до 3400 грн);

      • на посадових осіб – від 200 до 300 нмдг (від 3400 грн до 5100 грн).

    За повторне вчинення порушення протягом року загрожує штраф:

      • на громадян – від 200 до 300 нмдг (від 3400 грн до 5100 грн);

      • на посадових осіб – від 300 до 500 нмдг (від 3400 грн до 8500 грн).


Оновлення даних в ТЦК СП – не пізніше 18 липня 2024 року

Слід також звернути увагу на вимоги, які передбачені Законом про мобілізацію про обов’язок громадян, які перебувають за межами України, стати на військовий облік громадян України протягом 30 днів з дати набрання чинності окремою постановою КМУ, якою буде визначено порядок військового обліку таких громадян.

Зверніть також увагу, що всі військовозобов’язані особи не пізніше 18 липня цього року, тобто протягом 60 днів з дня набрання чинності Закону про мобілізацію, повинні уточнити в ТЦК СП:

  • адресу проживання;

  • номер свого телефону;

  • адресу електронної пошти (за її наявності);

  • інші персональні дані, які необхідні для військового обліку.

Це стосується як осіб, які перебувають в Україні, так і тих, які знаходяться за кордоном. Це можна зробити як безпосередньо в ТЦК СП, так і через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

***