Відеоблоги

7 кроків успішного аудиту діяльності ФОП

Ви дізнаєтесь:

  • Про «дозволені» види розрахунків та ліміти доходів для ФОПів
  • Які надходження не включаються до доходу ФОП
  • Які види операцій та показники діяльності потребують особливого контролю


Аналіз дотримання лімітів ФОП


Перше, що треба зробити для ефективного аудиту фізичної особи підприємця бухгалтером, це проаналізувати розрахунки та дотримання ліміту ФОПу на єдиному податку. Перша група - це 167 МЗП у 2024 році. Друга група - це 834 МЗП у 2024 році. І третя група – 1167 МЗП відповідно. На загальній системі ліміти не передбачені. Якщо раптом стається така ситуація, коли ви не можете вкластися в ліміт, ми проаналізуємо, що те, що не входить до доходів єдинника, може не оподатковуватись єдиним податком. Тож до складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, отриманої та поверненої протягом 12 місяців. Зауважте, саме за 12 місяців маєте повернути. Суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю. Ось тут класний момент, коли ви бачите переліміт, можна обов'язково повернути кошти за неотриманий товар. Зверніть увагу, що для цієї операції мають бути підтвердні документи, тому що якщо підтвердних документів немає… Це там накладна на повернення, це може бути додаткова угода про розірвання договору, це може бути якийсь лист-заява про повернення коштів. І якщо цього документа немає, то ми зараховуємо дохід обов'язково до доходу підприємця.


Проаналізуймо крок два, це виплати фізичним особам, в тому числі за придбання товарів. Такі виплати ми зобов'язані оподатковувати за ставкою 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. В тому числі якщо ми купуємо товар у фізичної особи, що дуже часто зустрічається у нашій практиці.


Наступний крок, це негрошові розрахунки.
Зверніть увагу, що підприємці на єдиному податку не можуть здійснювати негрошових розрахунків. Тобто бартерні операції, залік взаємних вимог, розрахунок подарунковим сертифікатом, зверніть увагу, що дуже поширена функція, не може здійснюватися підприємцем на єдиному податку.


Крок чотири, це благодійність і безповоротна фінансова допомога. Благодійна діяльність не може здійснюватися в межах підприємницької діяльності, це заборонено. Відповідно ФОП на єдиному податку 1-3 групи не можуть надавати фінансову допомогу і такий вид діяльності не дає права на спрощену систему. При цьому на загальній системі можна таку діяльність здійснювати.


Тож крок п'ятий нашого аудиту, це гранти й оподаткування. Дуже гаряча тема, тому що зараз дуже багато таких можливостей є для підприємців. Чи включається грант до доходу платника єдиного податку? Ні, він точно не включається. Але якщо це не грант Українського культурного фонду або Фонду підтримки підприємництва, тобто не бюджетний грант, то він оподатковується як безповоротна фінансова допомога, надана фізичній особі, тобто на загальних умовах і має бути сплачений податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18% та 1,5% військового збору відповідно. Зверніть на це увагу, це дуже важлива тема.


Ще що ми робимо, це обов'язково крок шість, аудит електронного кабінету. Тобто ми перевіряємо наявність заборгованості у фізичної особи – підприємця у розділі «Стан розрахунків з бюджетом». Перевіряємо наявність неоплаченого єдиного податку, якщо це спрощена система. Перевіряємо наявність боргів за іншими податками, для того, щоб зрозуміти, що ми маємо сплатити. Розуміємо, що заборгованість протягом шести місяців з єдиного податку в сумі 3060 грн призведе до переходу на загальну систему, може навіть у примусовому порядку. Тому звертаємо на це увагу, це корисно.


Ну й останній, сьомий крок, це авансові внески ФОП на загальній системі, авансові платежі. Про що йде мова? Тобто ми маємо розрахувати об'єкт оподаткування ФОПу на загальній системі, зрозуміти які приблизно у нас мають бути сплачені податки за результатами поточного кварталу. Відповідно аналізуємо чи сплачує ФОП на загальній системі такі податки чи не сплачує. При цьому хочу зауважити, що відповідальність за несплату авансових внесків не передбачена. Тобто відповідальність передбачена лише за сплату останнього річного внеску за результатами подачі річної звітності. Про що саме інформація вказана на слайді.


Підсумки

Для того, щоб виконати ефективний аудит вашого підприємця: перевірте обов'язково розрахунки по рахунку; перевірте, щоб операції здійснювалися в межах тієї діяльності, яка у вас зареєстрована, яка передбачена законодавством; перевірте чи не здійснюєте ви розрахунки у безгрошовій формі; перегляньте також чи немає у вас грантів, невірно оподаткованих, чи може у вас є благодійна допомога, чи якась інша фінансова допомога; обов'язково гляньте на ліміти для єдиного податку або авансові внески для ФОПів на загальній системі.

Оберіть відео для перегляду

5(11)

Оцініть відео:

7 кроків успішного аудиту діяльності ФОП

00:07:45

Світлана Матвєєва

5(11)

Оцініть відео: