Ви дізнаєтесь:
- Як фіскалізувати змішану форму оплату
- Про позицію ДПС щодо відображення в чеках етапів та способів оплати
- Як сформувати чек при однорідній формі оплати
Фіксація способу отримання коштів
У цьому блозі обговоримо як підприємцям фіскалізувати продажі коли одна частина платежу отримується готівкою, а інша заходить на розрахунковий рахунок. У фіскалізації дуже важливим моментом є фіксація способу отриманих коштів, ви чітко повинні показати податковій, що гроші, внаслідок фіскалізації, отримані готівкою, а отже їх не слід шукати у виписці з банку. Чи можливо кошти зайшли на банківський рахунок, а отже щоб дохід не дублювався із чеком та випискою з банку, то і вид оплати має бути пропорційно безготівковий. Проте звичайно бізнес досить часто практикує змішані способи оплати, коли спершу завдаток вносять на рахунок, а потім при отриманні товару клієнт оплачує готівкою, ну або навпаки. Податківці сформували зовсім свіжу позицію свою до цього питання у ЗІР, та оновлення цієї позиції певною мірою походить від того, що податкова оновила безплатний державний програмний касовий апарат. Читаємо разом позицію податкової, вони зазначають, що:
«у ПРРО від ДПС надано користувачу можливість, після виконання дії «Сформувати чек», обрати вид оплати за товар чи послугу, а у вікні «Умови оплати» можна обрати: передоплата, чергова сплата та остаточний розрахунок».
Таким чином ви покажете податковій, що, наприклад, це готівкова передоплата, готівковий остаточний розрахунок чи чергова сплата. Проте треба розуміти, що програмні касові апарати можуть мати різний функціонал і якщо у державному ПРРО така функція, як умови оплати, наявна, то у комерційних кас, в більшості, які є популярними, такого немає. Також податківці у своєму найсвіжішому роз'ясненні вкотре нагадали, що у разі, якщо кошти заходять напряму на реквізити IBAN продавця, то цю частину платежу можна не фіскалізувати, а от кошти, що зайшли готівкою, обов'язково мають супроводжуватися видачею фіскального чека на приймання готівки. Додатково податківці наголошують, що чек має містити в собі раніше отриману суму оплати, якщо така оплата була. В цьому випадку ми можемо лише будувати теоретичні здогадки як податкова хоче це відстежувати, але найбільш очевидним буде використовувати поле «Коментар», яке має фактично кожен програмний касовий апарат і в ньому можна якраз і помічати ось цю чергову сплату, передоплату чи остаточний розрахунок.
Проте податківці водночас мають і інший варіант, який пропонують використовувати підприємцям. В іншому роз'ясненні ДПС, яке теж є актуальним, вони пропонують конструкцію спершу створити фіскальний чек, де у назві товару так і вказати, наприклад, «Аванс за штани», при цьому це і буде назва товару, ну і вказуємо суму часткової оплати, умовно 200 грн, та вид оплати, наприклад, готівка. Далі формуємо другий чек на ціну 1000 грн, що є повною вартістю товару, і у назві товару пишемо повну назву без приставок, тобто просто штани, а також застосовуємо знижку та зменшуємо вартість товару на 200 грн. В поле «Коментар» можемо записати «знижка на суму сплаченого авансу». В такому випадку податкова на жаль не враховує, що бізнес досить часто питання фіскалізації автоматизує, щоб не витрачати на це час. Очевидно, що в такому випадку доведеться на один і той самий товар створювати декілька карток товару для авансу за товар, а також для повної оплати, щоб це автоматизувати.
Крім того, додам від себе, якщо у вас не міксуються готівкові та безготівкові форми оплати, а аванс та післяплати виконуються в одній чіткій послідовній формі оплати, наприклад, безготівкова, ви можете видати один фіскальний чек на повну суму оплати й передати його разом з товаром, навіть якщо у вас буде фактично за товар дві чи три оплати. Ключове для нас в цьому випадку є те, щоб сума всіх оплат за товар чи послугу повністю сходилася із сумою фіскального чека.
Підсумки
Податківці пропонують два способи проведення оплат якщо частина грошей за товар заходить готівкою, а інша частина безготівкова. Варіант перший, видаємо чек на готівкову частину оплати, де вказуємо умову оплати, наприклад, передоплата, чергова оплата або остаточний розрахунок, але ці умови оплати лише має безплатний ПРРО від ДПС. Другий варіант, що пропонує податкова, називати товар зі словом «аванс», наприклад, «аванс за штани» і робити його на суму часткової оплати, після цього робити другий чек на повну вартість та зменшувати ціну на суму сплаченого попереднього авансу.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.